Apuja/kokemuksia kaivataan (etenkin Neliapilat ja Suurperheilijät..)
Heipä hei!
Nyt kaipaisin teiltä apuja, neuvoja ja vinkkejä ja kokemuksia, etenkin teiltä, jotka olette kokeneet keskenmenon..
Eli minulla alkoi viikko sitten tiistaina ekat keskenmenon jälkeiset menkat (tasan kuukausi keskenmenosta, joka tapahtui siis rv 14). Tiistaina tuhrua, keskiviikkona vuotoa ja torstaina erittäin runsasta vuotoa. (Torstaina oli myös gyne, joka totesi kaiken olevan kohdussa kunnossa.) Sunnuntaihin mennessä vuoto loppui, mutta sitten maanantaina jatkui hyvin vähäisenä tuhruna/tiputteluna ja jatkuu edelleen ihan minimaallisena. Lisäksi seassa on (sorry, ällö kuvaus) sellaisia pieniä ikäänkuin " limapätkiä" , rusehtavia. Eivät siis ole hyytymiä eivätkä kudostyyppistä. Onko tämä teistä ihan ok ja mitä nuo limat voivat olla?
Ja sitten vielä, kun lääkärit ja kaikki ohjelaput sanovat, että vauvaa voi akaa yrittää yksien NORMAALIEN kuukautisten jälkeen, niin ovatko nämä nyt normaalit? (En tiedä, kestäisikö pääkään vielä uutta yritystä vielä, mutta siis periaattessa..) Kun omat " normaalini" kestävät max. viikon eikä ennen ole ollut tuhruja ennen eikä jälkeen menkkojen. Eikä noita limoja..
Kiitos ja halaus kaikille, jotka jaksatte vastata edes jotain, vaikka arvailuja. :0)
Kommentit (7)
Mulla täysin samanlaiset " oireet" kuin sulla eli ensimmäiset ja nyt jo toiset menkat alkoivat yhden päivän tiputtelulla ja loppuivat samalla tavalla tiputteluun. Toinen kpäivä oli hyvinkin runsasta vuotoa, mutta muuttui nopeasti nk. tiputteluksi, jota kesti tosiaan reilun viikon. Myös niitä ruskeita " suikaleita" tuli jokunen ensimmäisten menkkojen aikana. Ultrassa kaikki ok, tulehdusarvot matalat.
Uskoisin että tämä on ihan normaalia hormonitoiminnan hakemista omille uomilleen. Raskausaikahan pistää hormonit ihan päälaelleen, joten kun raskaus päättyy, niin kyllähän siinä varmasti aikansa menee että tilanne taas" normalisoituu" . Itse en ainakaan osaa olla yhtään huolissani.
Onnea ja uskallusta tulevaan!!!!
toivoo Minnilotta
Mutta kertokaas, mitä mieltä ootte, uskaltaako tässä olla ilman ehkäisyä eli minulla kamala pelko, että jos aletaan toivoa vauvaa " liian aikaisin" , niin menee taas kesken. Gyne sanoi, että raskautumista ei tapahdu, jos keho ei ole vielä valmis eli että heti kun siltä tuntuu, voisi yrittää. Toisaalta sanoi lopuksi, että kannattaa miettiä, milloin pää kestää uuden raskauden, että jos odottaisi kahdet menkat, niin mielikin ehtisi mukaan ja limakalvot vahvistuisivat paremmin.. Jäin vaan miettimään tuota limakalvo-juttua, että mitä sillä tarkoitti. Kun sen tiedän, että jos jään odottelemaan, milloin pää kestää uuden raskauden, niin ei varmaan milloinkaan, kyllä se pelko kulkee mukana niin tiivisti, tuli uusi raskaus milloin vaan, luulen.
ja tiedän monta onnellisesti päättynyttä raskautta joka alkanut pian km jälkeen.
Mutta minullahan oli 2 peräkkäin,hyvin varhaista km.
Toinen raskaus alkoi heti ensimmäisen km vuodon jäkeen ja meni kesken.Silloin kuoppasimme nämä vauvahaaveet ja sovimme että kevät kesällä aloitellaan uudestaan.Saa kroppa aikaa palautua.
Jotenkin on varmaan viisasta odottaa,ainakin ne ekat menkat.
Tuskin ne lääkärit turhaa niin ehdottaa.
Mutta sinullahan on nyt ollut se eka normaali kierto joten on " itsestäsi kiinni" =)
L
toivon uutta raskautta hartaasti, niin toisaalta pelkään niiiin kovasti. Eli ehkä tosiaan on hyvä antaa mielen ja kehon vielä rauhoittua ja levätä, toinen keskenmeno tähän perään tuntuisi liian raskaalta, vaikka voihan se tulla joka tapauksessa. Mutta ei tarvitse sitten syytellä itseään.
ainakaan tässä vaiheessa kun en ole vielä raskaana. Saas nähdä sitten jos/kun joskus tulen uudelleen raskaaksi, iskeekö pelko vasta sitten.....
Meillä ei ole ollut km:n jälkeen mitään ehkäisyä. Ajattelen niin, että jos kehoni ei ole valmis uuteen raskauteen niin se ei myöskään ala. Toisaalta se riski on olemassa, minkä Leannakin on kokenut että kohdun limakalvo ei ehkä heti ole riittävän vahva ylläpitämään uutta raskautta vaikka hormonitoiminta olisikin jo kunnossa (eli hedelmöitys tapahtuu).
No oli miten oli, nyt kaksien menkkojen jälkeen toivon todella että tärppi tulisi pian! Sitä toivon myös sinulle!
Näinhän se on!Mullakin niin kova polttava kuume olisi saada vauva pian ja olla siis raskaana.
Kun taas tiedän miten reagoin kun koin nämä 2 km.Tunteet olivat ihan muusia vaikka km:t tapahtuivat niin aikaisin.
Ja oireet(raskaus)jatkuivat vielä pitkään km jälkeen.Väsytti ja vilutti ja niin tuntui järkevämmältä odotella rauhassa(Tämän toisen km jälkeen.Ja olisi nyt jälkikäteen ajatellen pitänyt odottaa rauhassa myös sen ekan jälkeen ja näin säästynyt toiselta surulta).Mutta kun on hätähousu on niin VAIKEA odottaa=)
Nyt hammasta purren odotan ja tuskailen.Huhtikuun lopussa on viimeiset menkat (laskujen mukaan)ja sitten saa raskaus alkaa niiden jälkeen.Tiedä sitten jäävätkö tämän vuoden viimeisiksi menkoiksi vai ei mutta sitten ainakin helpottaa kun tiedän että rauhassa saa yrittää.
Ja syy näin pitkään odotteluun on ihan itsekäs.Kun tosiaan on jo 3 loppuvuoden ja yksi syksyn lapsi niin haaveilen siitä kevät puolen lapsesta.Kakkonen syntyi helmikuussa ja silloin oli jo kevät lähellä.Ja kun miehen kanssa kerta päätettiin hieman osottaa ja antaa keholleni aikaa parantaa haavat oli ihan luonnollista sitten sopia aloitus näin " pitkän" matkan päähän=)
Olen kotona yksi " pelileskenä" ja huomaatteko että kaipaan keskusteluseuraa,romaanista päätellen!!!!!=D
L+5
Kyllä toi ihan normaalilta kierron käynnistymiseltä kuullostaa.
Mulla km jälkeen oli ennen ja jälkeen menkkojen sellaista kummaa" limatuhrua" jota ei normaaleissa kierroissa ollut.
Viim.km oli syyskuussa(lopussa) ja nyt on alkanut kierto normalisoitumaan myös kestoltaan ja vuotomäärältään.
Ja kun kerran olit gynellä ja hän totesi kaiken olevan ok,niin luottaisin siihen.Jos kipuja mukana sitten ehkä eri juttu.
Tsemppiä sinulle kun aloittelette uuden yrityksen!!!!Ja onnea matkaan!
L+5