G: Ärsyttääkö sinua sellaiset vieraat, joilla on jokin erityisruokavalio?
Yhdelle pitää olla laktoositonta, toiselle gluteenitonta ja kolmas ei syö pähkinöitä... Yritä nyt siinä sitten laittaa ruokia jokaiselle sopivaksi. Ettekö te ihmiset voi tuoda omia ruokia tullessanne, jos tarjottavat eivät kelpaa!
Kommentit (49)
Minähän nimenomaan kutsun heidät meille kylään syömään tässä tapauksessa. Silloin on vähintäänkin tarjottava sellaista, joka vieraalle sopii. Eiväthän he voi allergioilleen/keliakialleen ym. mitään.
Jos ei kiinnosta tarjota mitään, älä tarjoa mitään. Tai jätä vieraat samantien kutsumatta.
gluteenitonta/laktoositonta ruokavaliota noudattavalle tarjotavat varmaan kelpaisi, mutta kannattaako leikkiä terveydellään?
taidat olla joko todella tyhmä tai provo. Mielihyvin söisin vaikka mitä, mutta kun olen allerginen niin en voi. Eipä huvita viettää loppupäivää sitten ensiavussa, tai pahimmillaan jopa kuolla, jos syön jotain sopimatonta. Ei allergiset tahallaan nirsoile. Ja minä itseasiassa otan joskus omat ruuat mukaan, sillä olen niin monelle allerginen, että joskus liian hankala ruveta tekemään pelkästään minulle sopivia ruokia
enhän halua että kukaan tulee mun pöperöistä kipeäksi.
Mutta sellaiset ärsyttää, jotka kutsuttaessa sanoo, ettei heillä ole mitään erityistarpeita ja sitten kun tulevat, kieltäytyvät kaikesta kun ovatkin allergisia yms.
Hän on oikeasti kaikelle mahdolliselle allerginen ja sitten on vielä omasta tahdostaan kasvissyöjä. Sitten hän on vielä nirso ja juo pelkkää mehua. Eikä ikinä osta mitään takaisin tai anna rahaa ym.
Jos minä menen jonkun kaverin luo yöksi niin käyn kyllä kaupassa ostamassa itselleni pari hedelmää, jugurtin ja mehun ainakin. Tai sitten vien jotain viemisiä.
Kieltämättä voisi ostaa itse tarvikkeet jos on niin erikoisruokavalio. Ne ei todellakaan ole mitään halpoja.
sillehän ei kukaan mitään mahda. Mutta ärsyttää nää " mä oon atkinsilla, ei täs pöydäs oo mulle mitään" -tyyliset tyypit
ruokarajoitteiset, joilla ei mitään allergioita, ja sitten ruokapöydässä vinkuvat; mä en kyllä syö sipulia, sieniä jne..Jos on joku rajoite, allergia tai muu, niin olisi hiton kohteliasta ilmoittaa siitä etukäteen.
En ole huomioinut heitä mitenkään. Syövät mitä tarjolla on tai tuovat omansa. Ei ole valituksia kuulunut :D
Mä ainakin haluan, että vieraat pitävät ruuistani eli kysyn jo etukäteen vieraammilta tulijoilta onko jotain rajotteita. Musta se on huonon emännän merkki jos ei osaa laittaa mitään muuta kun sitä yhtä ruokalajia eikä osaa soveltaa ollenkaan.
Tiedän esim. että yksi kaverini ei pidä herkkusienistä joten en tee mitään sieniruokia silloin. Toinen taas on kala- ja pähkinäallergikko joten en käytä näitä kun hän tulee. Kolmas tykkää enemmän hedelmäjälkiruuista joten en tee silloin mitään muita.
Kyllä musta vieraita pitää kunnioittaa.
mutta myöskin vähän nää supernirsot jotka ei syö yökyök herkkusieniä, oliiveja. mutta enpä niistäkään stressaa. jättävät sitten syömättä jos ei kelpaa. allergiat otan toki huomioon, mutta ei noita toisten nirsoiluja voi millään kaikkia muistaa. niin ja on tietty kohteliasta ilmottaa etukäteen jos on allerginen.
ja sinä joka sanoit leipovasi keliaatikoille " muka" sopivaa ruokaa, toivottavasti pilailit! kukaan keliaatikko ei varmasti taudistaan nauti tai kiusallaan ole syömättä tarjottavaa. vaivat jotka väärästä ruokavaliosta seuraa (yhdenkin syömiskerran jälkeen) on monella hyvin inhottavia + ruokavalion laiminlyönti altistaa suolistosyöville!
Kun sitten olen tehnyt tuotteita maidottomina tai hylajuttuihin (joita meillä ei muuten tarvi käyttää), niin tyypit kylässä sanoo, että voin mä vähään syödä silloin tällöin tuota jäätelöä tai tätä maitoon tehtyä herkkua ja jättää hylatuotteet koskematta.
hirveä valitus vatsavaivoista ensin ja on muka laktoosijuttuja jne, sitten kun kesällä näkee, vetävät kermajäätelöä ihan surutta ja joku nappi pitää sitten ottaa, eikä tule oireita.... huoh, jos kerran vaiva ei ole tuon kummempi, niin ei sillä tarvitsisi emäntää vaivata, joka asioikseen leipoo eri tarjottavat jokaiselle ja ihan siis turhaan....... ilmeisestikin.
Harva näistä allergioista ja intoleransseista tietää, jolla ei itsellään niitä ole.
Sellainen tosin ärsyttää, että tietyn vieraan allergiat muuttuvat kerta toisensa jälkeen. Aina pitää varmistaa, mille hän tällä kertaa on " allerginen" .
Mua lähinnä ärsyttää se etten osaa tehdä mitään tarjottavaa tyttäreni erittäin allergiselle kaverille. Allergioita on paljon enkä tiedä niistä edes pientä osaa. Tytöllä on aina omat eväät mukana mutta olis se tosi kivaa vaihtelua varmasti hänellekkin jos minä pystyisin hänelle jotain tarjoamaan.
napit vaan on aika hintavia, joten monet sen takia mieluummin syövät laktoositonta aina kun on mahdollista, mutta sitten esim. jos tekee joskus mieli jätskiä tai muuta herkkua niin ottavat sen lääkkeen. Itselläni pari tuttua jotka tekevät näin ja ymmärrän kyllä heitä. Ovat siis opiskelijoita, työssäkäyvällä luulisi olevan varaa useamminkin ostaa lääkkeitä.
Vierailija:
hirveä valitus vatsavaivoista ensin ja on muka laktoosijuttuja jne, sitten kun kesällä näkee, vetävät kermajäätelöä ihan surutta ja joku nappi pitää sitten ottaa, eikä tule oireita.... huoh, jos kerran vaiva ei ole tuon kummempi, niin ei sillä tarvitsisi emäntää vaivata, joka asioikseen leipoo eri tarjottavat jokaiselle ja ihan siis turhaan....... ilmeisestikin.
Harva näistä allergioista ja intoleransseista tietää, jolla ei itsellään niitä ole.
sairaudelle ketään ei voi mitään, mutta nämä kaikelle muuten vaan nyrpistelijät rasittavat. Itse olen sitä mieltä, että kaikkea pitää maistaa. Siis, jos ei ole allerginen. Loppujen lopuksi useimmat ihmiset ovat kuitenkin laktoosi-intolerantikkoja tai noudattavat gluteenitonta ruokavaliota, jotka eivät kumpikaan ole vaikeita toteuttaa. Enemmän kysymyksiä herättää diabeetikon ruokavalio. Mulla on YKSI kasvisruokavaliolla oleva " ystävä" , jolle teen AINA kaikki omat syötävät ja hän tietää sen, silti tekee lähestulkoon aina oharit, eikä saavu esim juhliin. Silloin pännii, että olen nähnyt paljon vaivaa hänen ruokiinsa, jotka jäävät sitten syömättä.
meillä ei ole koskaan käynyt ketään syömässä sillä asumme täällä korvessa jonne kukaan ei kehtaa tulla.
itse olen pahasti ruokarajoitteinen mm. allergioiden takia, en ole maininnut kellekään rajotteista mitään ettei minusta ole turhaa vaivaa, eli ei tarvitse kenenkään nähdä vuokseni vaivaa jos eksymmekin syömään tuttavien tai sukulaisten luo.
appivanhempien luona käymme tosi usein syömässä ja he ovat huomanneet että en juuri pysty mitään heillä syömään, tarkoitus onkin tehdä heille lista jossa on kaikki ne ainekset joita en voi syödä. lista on nyt kaksi A4-arkkia pitkä ja koko pitenee, vanhemmiten allergiani näyttävät vain pahenevan.
tänä talvena moni hedelmä on karsiutunut pois ruokavaliostani, voin syödä enää vaan banaania jota vältän siksi kun se pistää mahan kovaksi. voi ihanaa elämää.
mutta kaikki ei välttämättä ole nirsoja jotka pöydässänne istuu, älkää tuputtako heille pöperöitänne sanoen " maista edes vähän" , sillä jos maistan niin itken ja raavin seuraavan yön itseäni ja seuraavana päivänä paskon verta.
KIITOS.
Esim. synttäreille, mutta kesällä kun itse ostaa jätskin voivat?
Mun suvussa moni on laktoosille allergisia , mutta jos on paljon muitakin vieraita niin kyllä sitten tehdän lasten toiveiden ja enemmistön mukaan.
Sanokaa laktoosiherkät, auttaako se lääke kaikille?
Hyi, mikä emäntä olet, toivottavasti en tunne tuollaista lehmää.