Onko 650 euroa loppukuuksi paljon rahaa kolmihenkiselle perheelle?
Kommentit (43)
käydään kerran viikossa prismassa ostoksilla. maitotäydennys muutaman pvän päästä. meillä ei ole tarvetta säästelyyn, joten ostamme normaalisti hedelmiä ja vihanneksia ja tehdään monipuolista ruokaa niin lihasta, kanasta kuin kalastakin. eikä meillä mene kuin tuo 300e. emme kylläkään osta valmiseineksiä lainkaan (joitain puolivalmisteita joskus), emmekä herkkuja usein. tarjouksesta ostamme joskus jotain jopa pakastimeen, esim lihaa tai lohifilettä...
Käydään noin kerran viikossa kaupassa. Meitä on 2 aikuista ja 3-vuotias lapsi. Myönnetään, että sisäfilettä syödään usein ja vieraitakin käy aika paljon. Lisäksi eineksiä menee, koska töiden jälkeen emme jaksa tai ehdi laittaa paljon ruokaa. Varmasti halvemmallakin söisi näin pieni perhe, mutta tykkäämme syödä hyvin.
riittäisi hyvin 2+1 ja ruokaan menee n.300e/kk ja syömme monipuolisesti ja bensaan menee 150e ja loput vois " tuhlata"
te joilla menee 60e/viikossa ruokaan, mitä ostatte ja mistä? En voi uskoa tuota summaa.
Meillä siis sisältyy tuohon 450e/kk vaipat, nanit, shampoot, pesuaineet,limut,karkit jne sekä prismakeskuksen yhteydessä satunnaiset apteekki ostot eli särkylääke, septidin,vitamiinit jne. Meillä taitaa silti mennä paljon? Kaverini perheellä menee n 1000e/kk heillä 2lasta ja 2aikuista ja ostopaikkana prisma, mutta siis tuossa mukana myös s kortilla bensat.
Jos laskut on jo maksettu, niin tuolla elelee oikein mukavasti kuukauden. Jos olisi tiukkaa, niin kaksikin.
60e menee kun kaappi on tyhjänä.
Mutta varmasti pitää vielä maitoa ym hakea mitä listasta unohtui.
Meitä 2+2
Useassa eri kaupungissa asuneena voin sanoa että ruuan hinnoissa on eroa vaikka samassa kaupassa kävisi.
ja siitä ehkä johtuukin että toisinaan tulee syötyä aika huonosti
...kelan maitoallergiakorvauspäätöstä edelleen odotellaan...
Käydään ainakin kaksi kertaa siellä kuussa ja ruokaa on syömiseksi asti. 60-70 euroa per kerta, ja oikeasti ihmiset, jos kaupassa viettää hieman aikaa, vertailee hintoja ja määriä, saa aivan eri tavalla ruokaa kuin mennen ostellen..
Kysehän on vain ja ainoastaan kulutustottumuksista. Meitä on neljän hengen perhe, jossa mies työvoimakoulutuksessa peruspäivärahalla ja minä saan käteen noin 1700-1800 euroa. Miehen tulot menee kokonaan asuntolainaan ja minun tuloillani elellään, vieläpä melko hyvin.
Ruokaan meillä ei mene koskaan yli 400 euroa kuussa, vaikka meilläkin käy paljon vieraita ja syömme hyvin. Ei kyllä ostellakaan mitään eineksiä, sipsejä, limsoja ja kaikkein vähiten alkoholia. Koskaan ei tarvitse ostaa luotolla ruokaa tai edes laskeskella riittääkö rahat tilipäivään. Siskoni perhe on kolmihenkinen ja he kiikuttavat joka kuukausi yli 1000 euroa Prismaan! Meillä jää rahaa sijoitettavaksikin ja lomamatkoihin, mutta siskoni (puolta suuremmilla yhteistuloilla) valittaa koko ajan rahan vähyyttä.
En halua todellakaan kerskua, koska tiedän että moni perhe tulee paljon vähemmällä toimeen, mutta haluan vain sanoa, että kyse on jokaisen perheen omista tottumuksista eikä tiettyä rahasummaa voi siksi vertailla.
Siis oikeasti mistä ostatte ja mitä? Onko summassa siis pelkkä ruoka, ei pesuaineita? En mitenkään usko, että jollain meniki niin vähän (en tarkoita yksinasuvia )
Ensiksikin joku kysyi, että luottokortilla. Kyllä tämä pitää paikkansa. Ei ole todellakaan taloudellista, mutta minkäs teet, kun toinen on odotellut kelalta päätöstä syyskuusta lähtien, huomenna tosin menemme seurakuntaan diakonia tapaamaan, kun laskujakaan ei pystytä maksamaan.
Sitten seuraava:
Vierailija - 02.01. 19:56 vastaa tähän viestiin (27/36)
21 vastaa:
te joilla menee 60e/viikossa ruokaan, mitä ostatte ja mistä?
Pääasiassa ostamme Alepasta. Ruokamme pohjan muodostaa peruna, porkkana, makarooni sekä riisi. Riisi on ostettu etnisestä kaupasta 10 kilon säkkinä, riittää tosi pitkään. Proteiinia saamme soijarouheesta, joka tulee huomattavasti halvemmaksi kuin jauheliha. Juustoa ostamme esim. Lidl:stä tarjouksessa ja pakastamme.
Lisäksi sitten tulee maitoa, hedelmiä, leipää. Leipää ja pullaa leivotaan usein itse. Keksejäkin ostetaan, tarjouksesta yleensä. Emme siis syö kuitenkaan yksipuolisesti, mutta joka päivälle vain muutama erikoistuote, esim. soijavanukas ja banaani per nenä.
Tuttelit ja vaipat ostamme halvimmasta paikasta aina, jos päästään. Esim. eräästä Spar-kaupasta saamme tuttelia 27 senttiä purkki, vaipat ostetaan Lidl:stä. Viimeksi pääsimme erään sukulaisen kanssa säälistä tukkuun, josta ostimme noita soijarouheita tosi edullisesti.
En voi uskoa tuota summaa.
Meillä siis sisältyy tuohon 450e/kk vaipat, nanit, shampoot, pesuaineet,limut,karkit jne sekä prismakeskuksen yhteydessä satunnaiset apteekki ostot eli särkylääke, septidin,vitamiinit jne. Meillä taitaa silti mennä paljon?
Paljon ja paljon. Meillä on paljon kyse suunnittelusta ja perusasenteesta, että millaista ruokaa syödään. Kun tekee alusta asti itse, niin ei se kovin kalliiksi tule. Limua mekin juodaan, ostetaan Lidl:stä tai parhaasta tarjouksesta, viimeksi taisi olla K-marketissa 2,5 2x1,5l cokista, sitä sitten uutena vuotena juotiin:)
Arvelen, että voi olla syynä säästöön:
- pakko, silloin on pakko kehittää edullisempia ruokia
- emme polta tupakkaa, emmekä käytä alkoholia, iltapäivälehtiä ei osteta, eikä mitään muutakaan vastaavaa turhaa.
- Emme käytä mitään lihaa, tosin arvelen, että ei tämä budjetti nyt siihen kaatuisi, mutta ilman lihaa sitä voi vapaammin ostella monipuolisesti kasviksia.
- käytämme koko perhe samoja hygieniatuotteita.
- ostamme aina hyvästä tarjouksesta useamman kappaleen - näin tulee pitkän ajan säästö esim. juuri hygieniatuotteissa.
- en laskenut mukaan vitamiineja enkä lääkkeitä, joita molempia kuluu meillä, ne ei vaan kuulu meillä ruokabudjettiin.
Ja me siis ei todellakaan käydä supermarketissa kerran viikossa vaan varmaan joka toinen päivää lähikaupassa. Isoin kauppa tässä lähellä on S-market, eikä se mikään erityisen edullinen ole. Pyrimme kuitenkin hyödyntämään aina mahdollisuudet käydä ostamassa jotain tiettyä halvoissa kaupoissa, jos saadaan kyyti sukulaisilta.
Saako ne tarpeeksi kaikkee?? Ja sanoit että käytätte koko perhe samoja hygienituotteita, siis käyttääkö mies sinun ruusu dödöä? ja värjääkö mies samalla värillä tukan? t: 21 ihmettelee
3 1,5l maitoa, ingman = 2.50e
oltermanni juusto 1kg = 6e
2 litran jogurttia = 2e
1 vehnäleipä = 1.25e
1 ruisleipä = 1.25e
1 koulunäkki (iso paketti)= 1.50e
2 kalkkunaleikkele = 3e
punainen lenkki = 1e
maksamakkara = 80sent
2 jauhelihaa 400g = 4e
lohifile 1 kg = 6e
omenat 1 kg = 1.50e
banaanit 1kg = 2e
klementiinit 1 kg = 1.50e
porkkanoita 1kg = 1e
perunoita 2kg = 1.50e
kesäkurpitsa = 80 sent
sipulia 1kg = 80 sent
salaattia = 1e
tomaattia1kg = 2e
kurkku = 1e
2 pss makaronia = 40sent
jauhoja 2kg = 50sent
kuivahiiva = 2e
sokeria 1kg = 1e
kahvia = 2e
shampoo = 2e
hoitoaine 2e
vaipat = 9.90e
Vierailija:
Saako ne tarpeeksi kaikkee?? Ja sanoit että käytätte koko perhe samoja hygienituotteita, siis käyttääkö mies sinun ruusu dödöä? ja värjääkö mies samalla värillä tukan? t: 21 ihmettelee
Luuletko että oikeasti köyhällä on varaa värjäillä hiuksia tai tuhlata muuhun yhtä turhaan? Dödöjäkin saa parilla eurolla, näitä halpoja ja hyviä kuten erisantuotteet ja vastaavat, ja ne riittävät pitkään, eli ei niihin joka kuukausi rahaa kulu. Samoin shampoita ja muuta ei ole mikään pakko ostaa kampaamosta kalliita merkkituotteita kun halvemmallakin saa...
Vierailija - 02.01. 21:01 vastaa tähän viestiin (39/41)
Kuulostaa siltä, että syötte tosi köyhästi, miten lapset?
Saako ne tarpeeksi kaikkee?? Ja sanoit että käytätte koko perhe samoja hygienituotteita, siis käyttääkö mies sinun ruusu dödöä? ja värjääkö mies samalla värillä tukan? t: 21 ihmettelee
Mitä tarkoittaa, että syömme tosi köyhästi? Köyhiähän me olemme, mutta ruokamme on ravitsevaa ja maukasta, pidämme siitä itse. Kyse on makuasioista ja lisäksi pakosta. Toisaalta, en tiedä kyllä, että aletaanko enää ostamaan esim. eineksiä, vaikka niihin olisikin pian varaa. On mukava syödä terveellisesti, pysyy mieli virkeänä eikä tule kiloja:)
Kun sanoin, että lapsi syö tuttelia, niin varmaan arvasit, että hän on vielä vauva. Hän syö lisäksi samoja raaka-aineita, joita käytemme itse. Meistä jokainen saa täysipainoista ruokaa, olemme käyneet jopa ravitsemusterapeutilla tarkistamassa ruokavalion lapsen myötä.
Ja samat hygieniatuottee? Kuluuko sun mielestä dödöä vähemmän, jos käyttäisimme samaa dödöä?) Eihän siinä mitään erityistä säästöä tulisi;) Samoilla hygieniatuotteilla tarkoitan, että käytämme kaikki samoja allergisille tarkoitettuja pesuaineita, rasvoja jne. Meillä kyllä tosiaan dödöt ovat samaa hajustamatonta merkkiä, tarjouksesta ostettuja:) Ja mitä hiusväriin tulee, niin saan käyttää koko paketin itse.
Ei tämä nyt niin ihmeellistä ole. Meillä meni ennen ainakin puolet enemmän kauppaan - ja aika paljon roskiin ja vyötärölle, tai taivaan tuuliin tyhjinä kaloreina. Nyt, kun on ollut pakko, niin kummasti on onnistunut.
Vierailija:
3 1,5l maitoa, ingman = 2.50e
oltermanni juusto 1kg = 6e
2 litran jogurttia = 2e
1 vehnäleipä = 1.25e
1 ruisleipä = 1.25e
1 koulunäkki (iso paketti)= 1.50e
2 kalkkunaleikkele = 3e
punainen lenkki = 1e
maksamakkara = 80sent
2 jauhelihaa 400g = 4e
lohifile 1 kg = 6e
omenat 1 kg = 1.50e
banaanit 1kg = 2e
klementiinit 1 kg = 1.50e
porkkanoita 1kg = 1e
perunoita 2kg = 1.50e
kesäkurpitsa = 80 sent
sipulia 1kg = 80 sent
salaattia = 1e
tomaattia1kg = 2e
kurkku = 1e
2 pss makaronia = 40sent
jauhoja 2kg = 50sent
kuivahiiva = 2e
sokeria 1kg = 1e
kahvia = 2eshampoo = 2e
hoitoaine 2e
vaipat = 9.90e
Ja nää riittää viikoks???? Meillä ei kyllä riittäs, mutta meillä syödään tietty aamupala, lounas ja päivällinen kotona tai mies ottaa eväät mukaan (leipäpalasia tai edellisen päivän tähteitä). Jo maitoa menee meillä ainakin 1,5 litraa päivään, samoin kokonainen leipä ja sen päällykset jne Mutta mepä ollaankin varmaan suursyömäreitä. :)
Saakos salaattia tosiaan eurolla? Mutta kun kerran viikossa salaattikaan ei kuulosta kovin riittoisalta...
ei aina tarvi ostaa jauhoja ja shampoita tms, joten sitten ostetaan jotain muuta. ja pakasteessa on pakastevihanneksia myös joita laitamme keittoihin ja lisukkeeksi. joten ei tuo lista tarkoita, että meillä vain syötäisiin noita. toki on mausteita ja puurohiutalaita jne. nuo olivat siis esimerkki täydennyksistä ja perusostoksista. Meillä riittää reilusti viikoksi nuo ruoat ja vielä seuraavallekin viikolle. toki listan ruoat ja määrät vaihtelevat tarpeen/halun mukaan.
Vai onko ongelma, että tuolla rahalla pitäisi vielä alennusmyynneistä ostaa koko vuoden vaatevarasto ja muut tarvikkeet?
Meillä menee kauppaan n. 60 euroa viikossa, kolmelta hengeltä ja siihen sisältyy yhden kalliit tuttelit (ja takuulla imettäisin, jos se olisi fyysisesti mahdollista) ja vaipat. Silti meillä syödään tuoreita kasviksia, vähän herkkujakin, tosin ne tehdään itse.
Tässä kuussa näyttäisi olevan rahaa...hetkinen, joo, tasan nolla euroa! Eli luottokortilla ostetaan ruoat ja muuten koetetaan nauttia ilmaisista huveista, kuten kävelyistä ja kirjastosta.