***KuTuT uuteen vuoteen???????*****
Kommentit (44)
Kohtapuoliin pääsee kotiin miehen viekkuun tutimaan. Ihana ajatus. Päätä särkee edelleen. Tyhmä oon kun kitsastelen noiden lääkkeiden kanssa, mut jotenkaan ei viitsisi niitäkään napostella kovin paljoa. Vaikka kyllä kai tuo Panadol on ihan turvallinen lääke käyttää raskaana ollessa. Illalla otin kyllä yhden tabun, mutta yöllä en sitten enää viitsinyt toista ottaa. Täytyy varmaan nukkumaan käydessä ottaa lääke. Jospa sitten herättyä olisi päänsärky historiaa.
Iltapäivästä kun olen herännyt käydään hakemassa poju mummolasta kotiin. Ja ajateltiin vähän et oltas käyty luistelemassa. En nyt vaan tiedä kuinka mössöä ne tuon eilisen vesisateen jäljiltä on, että tuleeko siitä mitään. Mut tarttee keksiä sitten jotain muuta mukavaa.
Toivottavasti teidän kaikkien vuodenvaihde meni rauhallisesti ja ennen kaikkea turvallisesti. Nyt sitten vaan innolla uuden vuoden kimppuun. Olkoon onni suosiollinen meille kaikille!
mirulii kera murunsa 14+3
että ainakin mulle tää uusi nimi sopii vallan mainiosti!
On tää kyllä sellanen nimi, että ei ainakaan sivulliset heti tajua, että mistä se tulee.. =D
Mii! Voi ei.. *iso iso halaus* Uusi vuosi olkoon se meidän vuosi, eikö niin!!
Mulla on krapula! On nykyään niin harvinainen olotila, että enpä muistanukkaan sen näin pahalta tuntuvan.Intouduttiin sitten miehen kanssa juomaan kuohuviiniä ja konjakkia, huh. Onneks lapset nukku sikeesti. Ja äitikin sai aamulla nukkuu yli yhdeksään!
Me sitten ukon kanssa sovittiin, että neljä lasta ois ihana juttu. Ois ainakin vipinää talossa. No, jos nyt ensin yritettäs saada tää kolmonen alulle. Simpat on sitten onnistuneesti päästetty uimaan ja nyt vaan toivotaan, että se ovis ymmärtäs tulla pian tai sitten vasta reilun viikon päästä. Voi kun se oiskin niin helposti tilattavissa..
Mutta lisää kaffetta nyt ja päänsärkylääkettä..
Minä tein uuden vuoden kunniaksi toisenkin pienen nimiuudistuksen.
Vuosi vaihtui romanttisesti takkatulen ääressä ässäillen. Kauniista ja Rohkeista tuttu karhuntalja vaan puuttui :D
Lapset nukkuivat pitkästä, pitkästä aikaa rauhallisen yön ja omakin kunto alkaa olla parempaan päin. Ei paha vuodenvaihde ollenkaan...
Ollaan vain. Nimi on niin hauska, että sopii hyvin minullekin. Ihmettelin kyllä aamulla, kun tulin sivuille ja huomasin, että Nekku on perustanut jonkun uuden kutturyhmän. Onneksi eilinen pino selvensi asiaa.
Höntälle aivan valtaisat onnittelut plussasta. Uusi vuosi alkoi varmasti parhaalla mahdollisella tavalla.
Toivottelen kaikille myös erittäin hyvää ja vauvaisaa uutta vuotta.
Eilen en enää illalla ehtinyt tänne, koska meillä oli niin paljon kaikenlaista puuhaa. Taisin mainitakin, että meille laitettiin kylppäriin kaappeja. Siinä menikin odotettua kauemmin - nimittäin koko päivä. Olin kuitenkin lopputulokseen niin tyytyväinen, että tällainen uudenvuodenaattokaan ei harmittanut yhtään. Nyt täytyy enää vain laittaa tavarat paikoilleen uusiin kaappeihin. Ihanaa saada paljon lisää tilaa!
Ilta meni rauhallisesti. Olimme kahdestaan kotona, söimme hyvin ja katselimme elokuvaa. Meillä ei ollut omia raketteja, mutta katselimme toisten järjestämää ilotulitusta ikkunoista.
Olinpa hämmästynyt, kun huomasin Talvikinkin vielä täällä. Ilmeisesti Allu ei halunnut synttäreitään aivan loppuvuoteen, mutta aivan varmasti saatte vauvan näinä vuoden ensimmäisinä päivinä. Vappuun saakka ei varmasti tarvitse odottaa.
Ihan kiva nimi. =) Mut nyt mua huolestuttaa et kaikki ei sitä huomaa, jotka ei ihan joka päivä käy. Esim Serenah? Vai ei kai se oo meitii hyljänny ihan kokonaan??
Oon edelleen niin onnesta soikeena HÖNTÄN puolesta, että en voi kuvitellakkaan miltä höntästä itestä tuntuu! Tuuhan kertoon miten uus vuos meni ja saitko super-virneen pyyhittyä kasvoilta ennen vieraiden tuloa??? ;D
SERPPU: Heh, en ensin tajunnut mitä olit nimestäsi muuttannut!;) Ajattelin et Serpuhan se on ollu koko ajan...:)
Mut meille ei kyllä totisesti vauvaa taida tulla, ei voi olla niin hyvä nakki;) Kp on 49/28-49. Eli huomenna tätsky taitaa tulla. (ellei kierto veny entisestään) Mutta ihmetyttää kyllä sellanen asia että melkein pari viikkoa(oletetusta oviksesta lähtien) oli sellasia menkka-jomotuksia ja kouristuksia että niinku sanoin, oisin luullu jo synnytyskivuiksi ;) ja nyt niitä ei ole ollu pariin päivään ollenkaan. Luulis melkein että ne pahenee tai ainakin jatkuu siihen asti että täti tulee ja rauhenee vasta sit? Niin ja janottaa ja sitä myöten pissaattaa koko ajan. Puhumattakaan siitä et palelen KOKO ajan, ihan kamalasti. Eli tää meni nyt tähän että yritän uskotella itelleni että en ole raskaana, mutta oireita luettelen minkä kerkeän... ;D Nyt taidan mennä aamupalalle ja yrittää pysyy coolina loppuun asti...
Mii: VOi raatoperuna! Aivan tosi ärsyttävä tuo täti!!!?!?! Jos sen on pakko johonkin itsensä tunkea niin ois nyt perkele tullu tänne!
Mitteepä tässä. Valvottiin kolmeen ukon kanssa ja ihan vaan telkun edessä. Raketteja katottiin lähinnä olohuoneen ikkunasta :) Mua ei oikeen jaksa tuo uusivuosi innostaa.
Tänään pitäs alottaa tenttiin luku.
oireet jatkuu ja edelleen ovat hyvin tätimäiset oireet. Näin unta, että sain oikein komean ja mahtavan plussan. Nyt kun vaan olis niitä ennustajan lahjoja :)
TESTAA!!!
Mulla on kans nuo kipuilut ja paleleminen oireena. Huonoa oloa en saa enään keksittyäkään... Mitähän vielä, niin lämmöt kohollaan, tosin vaan iltaa kohti. Ja oottakaas vaan keksin vielä lisää näitä päivän aikana ;)
[color=hotpink]Eli mä katselin unia rakettien paukkuessa:)
MARIPOSA: Milloin sä aiot nyt testata?! Tässähän tulee hulluksi! Mulla on samanlainen kutina sun kuin oli HÖNTÄNkin suhteen... ;)
SERPPU: mä jo ajattelin, että nimen vaihdoksesta, että olet siinä takkatulen ääressä lupautunut naimisiin;) Mariposan viesti selvensi asian.. ;)
A kp4
Testaan aikasintaan tiistaina. Huomenna sen yhen ämmän pitäs tulla mut jos ei tuu niin sit tiistai-aamuna pissaan tikkuun. Mulla on tuol uks acon10 kaapissa enkä sit jaksa taas lähtee ostaan uutta turhan takia jos tuhlaankin tuon nyt ihan päättämästi. ;D Tai jotain.
Nifkin, koskas sie testaat uudestaan?? Jos se kerran vähän oli jo haamu niin kohtahan se alkaa oleen sit jo selvempi??
Isot pahottelut täti-perkuleesta!! Mulla oli menny ihan ohi, nyt vasta huomasin. Nyt kyllä tosissani toivotan onnea uuteen kiertoon ja vähän sitä pupuilumieltä okso. =)
lahjaa... ;)
Oikeastaan pitäisi olla jo matkassa... Kauhea keli kyläl ajaa!! Vielä pakkaamatta ja mies suihkussa.. *lähtee hommiin*
Minun häntäluuni on ihan selvästi sanomassa itsensä irti. En oo löynyt sitä mihinkään enkä tunnusta muutenkaan kohdelleeni häntä kaltoin enkä väitä istuneeni missään kovalla alustalla pitkiä aikoja... Siihen käy välillä ihan sairaan kipeesti. Tää on jo toinen kerta kohtuu lyhyellä ajalla. Tuntuu siltä kuin ois naru sen ympärillä ja joku, tietyssä asennosaa kun on, kiskos sitä välillä... Rasittava.
No ehkä voisin tiistaina testa. Jos vaikka mielikuvitus ois parempi sillon ;)
[color=purple] Serppu, mulle kävi samoin ku Axelle -> en olis tajunnu nimi vaihtoa ellei Mariposa tosiaan olis selventäny ;)) Sä kun oot ollu jo niin pitkään mullekin se Serppu ;)) Ihanalta kuulosti teidän vuoden vaihde ;D Meillä ei ole takkaa *toivoo sellaista*
Axe, ajelkaahan sitten tosi varovaisesti ja suojelusenkelit matkalle mukaan!!! Hyvin olit unta ottanut. Itse valvoin 02 asti, sitte oli pakko mennä nukkumaan -> sisko miehensä kanssa onnek ja väsähti, ei tarttenu ajaa pois ;DD
Mariposa hei, saat luvan testata hieman aiemmin, jookos??? Kyllähän se acon10 näyttää ennemmin ku menkat myöhäs -> rukoilen ja anon,. testaa testaa testaa testaa testaa testaa testaa testaa testaa testaa testaa
*kevyttä panostusta* ;DD
JA kyllä Serenah meidät löytää, ihan varmasti!!!
Höntän plussa uutinen lämmittää edelleen mieltä!! Mies ei voi ymmärtää ku herkistyin uutisesta niin paljon -> kysyikin: onko ne Truplat nyt noin ihania ;DD
Oma (.), nyt taas ei ole niitä liikkeitä näkyny, ja sitte iskee huoli heti -> ei nyt sellainen valtava, mutta hieman kuitenkin...
Eilinen meni kuitenkin tosi kivasti. Sisko toi ihanan kukkakimpun, sipsejä ja dippailuja, kuoharia ja viiniä, raketteja ja tinoja. Meilläkin nuo kaikki sitte oli. Menikin reilu tunti kun niitä sitte paukuteltiin menee ;) Syötiin hyvin ja vuoden vaihtuessa kuohari poksahti parvekkeella ja kilistimme lasit siellä keskenämme. Lapset uinuivat jo siinä vaiheessa. Sitä ennen toki valettiin ne tinaset ensin..
Sovimme siskon ja sen miehen kanssa et lähedemme heidän kanssa maaliskuussa Roomaan jos mun raskaus edennyt ok ja mies saa pari pvää vapaata -> se tarkoittaa tietenkin myös sitä että he ja me saadaan hankituksi vielä lapsenvahditkin ;) Mutta tämä oli pyhätarkoitus ja sitte sovimme syksyllä menevämme Thaimaaseen yhdessä :))) Näistä aiomme siskon kans pitää kiinni. Yritetään ainakin kaikin mahdollisin keinoin saada rahat säästetyksi jne jne.
Mutta eipä siis tämän isompia täällä tällä kertaa :)
Marieela ja Paapero 15+1
Täällä nukuttiin sikeesti puol yhteentoista asti. Ihme, ettei meidän neitikään herännyt aiemmin (yleensä puol ysi hereillä). Ajatteli kai, että antaa isän ja äidin nyt nukkua. En tiiä kyl, vaik ois ollu hereillä jo jonkin aikaa, mut hiljaa oli.
MARIPOSA: kyllähän nuo oireet kuulostais siltä, että pieniin päin oisit. Mikä ihana aloitus oliskaan tälle vuodelle, etkö vois testata tänään?? Viime vuosi päättyi ihanasti Höntän plussaukseen ja olis ihanaa, jos tää vuosi alkais sun plussauutisilla. Pidän peukkuja sulle, että tulis plussa bdbdbdbdbdbdbdbdbdbdbdbd.................
SERPUN vuosi vaihtui ihanan kuuloisesti... takkatulta, romantiikkaa... ;)
Mä liityn kans niihin, jotka eka ihmetteli, et mistä nimen vaihdoksesta sä puhuit. Mut selvishän se.
AXELLE turvallista matkaa!!
Palailen myöhemmin, moi!
En mäkään ekaksi tajunnut tuota [b]Serpun[/b] nimen vaihtoa:D Tuli kans mieleen et menittekö naimisiin vai kosittiinko sua vai mitä ihmettä :D
[b]Marieelalla[/b] on ihanat suunnitelmat ensi vuodeksi:)
Vuodenvaihde meni aika rauhallisesti, ostettiin eilen uus lautapeli jota pelailtiin pitkin iltaa:) Raketteja ei jaksettu lähtee kattomaan parveketta pidemmälle ;) Koiran kanssa sai matsata tosissaan sen seottua noista raketeista:( Muutaman kerran laitoin sen vessaan jäähylle (ainoo paikka jossa oli rauhallinen -> sinne ei kuulu rakettien pauke), mut en raaskinut sitä siellä kauaa pitää. Jouduin sitte toteuttamaan hoitajaviettiänikin, kun mies sai kunnon ruhjeet naamaansa koiran suuttuessa:(((((( Toisaalta ei se koiran vika ollut, mut kyllä se " vähän" laski tunnelmaa. En vaan käsitä mitä sille tekis, yks uus vuos syötin sille rauhoittavia eläinlääkärin suosituksesta, mut ei niillä ollut pienintäkään vaikutusta:(
Nyt meen jatkamaan pelaamista, jäätiin ihan koukkuun eilen ;D
[color=red][size=4]♥[/color][/size]Ihanaa uutta vuotta!!![color=red][size=4]♥[/color][/size]
Nii ja se vuosi tosiaan vaihtu jo eli täksi vuodeksi noi [b]Marieelan[/b] suunnitelmat tais olla eikä ens vuodeksi *daiju* :D :D :D
ja kiitos myötätunnosta!=)
MIITSU, ei tosiaan tarvi anteeks pyydellä, kyllä sitä jokanen ihan itse on vastuussa intoiluistaan!!! =)
Osasin mä niitä menkkoja odottaakin, kun tiesin että pupuilut jäi aika vähiin tässä kierrossa. Mutta niinkun sanoin, vaikka tietäis että on huonot mahikset niin kyllä sitä pientä toivoa silti aina pitää yllä.
Nyt on taas sellanen hetki, että ei harmita juur yhtään että täti tuli. Saamarin mies veti taas perskännit, mulla menee hermot ihan just. En käsitä mikä siihen on menny, kun ei se ennen oo tollasta harrastanu!!! Voin sanoa sen verran, että EN olis menny sen kanssa naimisiin jos olisin tiennyt että sillä onkin joku hemmetin salanen alkoholiongelma...*super-vihanen*
Siis olisitte nähny miltä se näytti kun sammui sohvalle, suu auki kuorsas siinä ja se näytti niin rumalta ja vastenmieliseltä että voi jeesus. Itku meinas tulla kun kömmin takas sänkyyn YKSIN uudenvuoden kunniaks, mä oikeesti jopa ajattelin, että helvetin hyvä että en ole raskaana. Miten voi tolla käytöksellä edes ajatella tulevansa isäksi??!!!!!
Anteeksi karu kielenkäyttöni, mutta vituttaa. Tuolla se kuorsaa edelleen, ei herää vaikk telkkari huutaa tuolla olohuoneessa.Mitä ihmettä mä sen kanssa teen??? Mä en tollasta käytöstä jaksa katella kovin kauan, ihan oikeesti. Oon miettiny pääni puhki, että mitä ihmettä on tapahtunu mikä on saanu sen tolleen käyttäytyy. Vai onnistuko se vaan salaamaan todellisen luonteensa papin aameneen asti?
No, mutta eipä enää harmita nää menkat. Enemmän harmittas jos olisin saamassa lasta tollasen sian kanssa.
Super-vihanen&ärsyyntynyt mii
Me valvottiin tosi myöhään! Meisän talo sattu olemaan hyvällä paikalla, eilisä raketteja ajatellen.. Koko taivas oli väriloistossa, kun tähän näkyy niin monesta paikkaa ne raketit. Niitä me sit pimeessä talossa tuijoteltiin ja pihallakin istuttiin niitä kattomassa vielä puolenyön jälkeen :)
Joo, mä vähän illalla mietin et uskallanko avata sen Kuttu-listan.. Toivottavasti ei mee nyt sellasilla sekasin, jotka ei eilistä pinoa ole lukenut! Kai sitä pitäs ootella myös muilta lisää kommentteja uudesta nimestä, ennen kun muututaan ihan kutuiks :)
Pitäs mennä lumitöihin. Täällä onkin ollut aivan mahtavat kelit - nollaa näyttää mittari ja lunta sataa hiljalleen maahan. Tällästä ollut jo useemman päivän :D Se vaan tietää lumitöitä.. MItes Etelä-Suomessa, vieläkö sataa vettä? Onkos siellä lunta? Miten paljon?.. Tainnut olla harvinaisen vähä luminen alku talvi..
Jeps, mutta nyt vaatteet niskaan ja ulos :)
Ai niin - lopetin polttamisen nyt kokonaan!! Vihdoin ja viimein. Muistin tässä yks päivä että viime sauhutteluista on ainakin viikon verran aikaa - Miks en sit lopettas kokonaan kun se on näin helppoa? Ja mies lopetti myös polttamisen - se nyt onkin ollut sellanen satunnais polttelija (tyyliin, jos joku tarjoo tai on jossain riennoissa)
mutta pudottakaa tää hornan tuuttii, jos uudistus uuteen vuoteen tuntuu hassulle... musta tää nimi on kyllä aika osuva!!!
Ihanaa tätä vuotta kuiteskii kaikille...
T: yöhäirikkö rv 16+1