Miltei 3v valitellut koko iltapäivän massuaan. Antaako microlax?
Mulla ois niitä kotona. En vaan oo koskaan käyttänyt ennen. Mutta kun tuo yrittää käydä potalla ja sanoo mulle että ota se kakka pois ja ilmiselvästi hankala olo... Ei siitä kyllä kovin kauaa ole kun viimeksi kakalla kävi, toissapäivänä muistaakseni. Mitäs tehdään? Ja miten microlaxia käytetään? Suihkuaako kakka heti sieltä vai?
Kommentit (4)
Anna vaan lapsellesi Microlax, kun kerran kakka selvästi painaa. Miksi ihmeessä antaa lapsen siitä kärsiä. Luumut sun muut kun vaikuttaa vasta päivien päästä, jos yleensä vaikuttaa ollenkaan.
Microlaxin pää laitetaan peräaukkoon vain puoleenväliin eli merkkiin saakka ja lääkeaine puristetaan rauhallisesti tuubista suoleen. sen jälkeen voi laittaa housut jalkaan ja odotella hetken, kohta kakkahätä tulee ja voit pitää pientä vaikka kädestä toimituksen ajan niin ei pelota.
Ruiskeen saa helpoiten annettua lapsen ollessa polviesi päällä poikittan vatsallaan.
Kakka pehmenee joten on helpompi ulostaa muttei se mitään suihkua tms.
Muista vastedes juottaa paljon vettä ja toimia lapsen kanssa rauhallisesti ja selittää mitä tapahtuu, sillä tuonikäinen lapsi saa herkästi pelon asiasta ja jää ummetuskierteeseen!!!
" kakkaonnea"
=)
Esim. luumua, mustikkaa, ruusunmarjaa tms...tai sitten mallasuutetta. Tuo Microlax saattaa laiskistuttaa suolen omaa toimintaa, varsinkin jos usein käyttää. No, ehkä yksi kerta ei sitä kuitenkaan vielä tee.