Meidän puistossa oli tänään nuoria äitejä, jotka ihan hyvin hoitivat lapsensa.
Lapset oli puettu asiallisesti, juttelivat muiden äitien kanssa samalla kun leikittivät lapsiaan. Olisikohan pitänyt kysyä että missä niiden kaljat on ja koska lapsi lähtee hoitoon?
Kommentit (6)
Pitäisiköhän sinne sosiaalitoimistonkin soittaa. Aika jymyjuttu kyllä. :D
Itse olen 23v ja mielestäni nuori äiti. Pojalla paremmat vaatteet ulkona kun katselee lapsia jotka hoidossa tai esim vanhemman äidin lapsi.
Panostan lapseni hyvinvointiin, vaatteisiin, ruokaan, lääkäriin/lääkkeisiin, vakuutukseen.
Ihme aloitus
Ai sitäkö ne ihmiset aina meitä tuijottaakin. Onhan se ihmeellistä että kakskymppinen osaa huolehtia lapsestaan ja lapsella on ihan siistit vaatteetkin päällä :)
Eikö sinua ole muka koskaan mietityttänyt, että miksi ihmiset yrittävät kyylätä teidän rattaittenne tavarakoriin? Kaljaa ne etsii.
Vierailija:
Ai sitäkö ne ihmiset aina meitä tuijottaakin. Onhan se ihmeellistä että kakskymppinen osaa huolehtia lapsestaan ja lapsella on ihan siistit vaatteetkin päällä :)
Itse olin 24-vuotiaana lääkäri, lääketieteen tohtori, yhden lapsen äiti, asuin omistusasunnossa ja hoidin peräti kodin ja lapsenikin hyvin ja puinkin ihan siististi ja muutenkin ihan aikuisen ihmisen elämää vietin. Alkossa multa kysyttiin aina paperit, vaikka vain pullon kuohuviiniä olisin uudeksivuodeksi ostanut, joten ilmeisesti olin kohtalaisen babyface, ja puistossa vanhemmat tädit lapsineen kyräilivät ja puhuivat suureen ääneen siitä, kuinka se ikä kypsyttää äitiyteen. Nyt 10 vuotta vanhempana itse ymmärrän olla suhtautumatta ennakkoluuloisesti nuoriin äiteihin. Vaikken itse edes ollut mikään erityisen nuori tuolloin, kaiken asenteellisuuden kyllä sain niskaani.
Otitko yhteyttä sosiaalitoimistoon? Tai Seiskaan? En taida ihan hevillä tätä aloitusta uskoa.