Te joilla on 4 tai useampia lapsia! Tai tunnetko jonkun jolla on?
Miten monilapsiseen perheeseen suhtaudutaan esim kyläilyiden kannalta? Kutsuuko kukaan perhettä kylään kun mukaan tulee monta vekaraa?
Unelmissa olisi ainakin 4 lasta, mutta tuttavani juuri tuossa yksi päivä haukkui ystävänsä, jolla on 4 lasta, että ei halua kutsua heitä kylään kun lapsista tulee niin kova hulina.
Onko tuo ihan yleinen mielipide?
Jääkö monilapsiset perheet yksin?
Kommentit (9)
ja kyllä kyläilylle kutsutaan entiseen malliin, tosin vanhin jo 14v ja nuorin 1 kk. Eniten hälinää taitaa aiheuttaa tuo meidän 3,5 v tyttö, isommat osaa käyttäytyä aina asiallisesti kylässä.
kylässä käydään, mutta harvemmin kuin ennen. Varsinkin kauempana yökylässä. Tuntuu että tosi ystävät ovat jääneet jäljelle ja tavataan entiseen tapaan meillä tai heillä. Kyllä on joskus naamasta nähnyt että kiva kun tulitte (kutsuttunakin), mutta milloin lähette?Vaikka lapset ovat olleet ihan ok. Aivan näkymättömiksihän ei heitä saa..Ylpeitä ollaan joka lapsesta, jos siihen kaatuu jonkun ystävyys tai sukulaisuus ;Olkoon! Tietysti on tärk. opettaa miten kylässä käyttäydytään. Ja helpompi on tavata meillä tai aivan muualla, esim. jossain tapahtumissa.
Sedälläni on 4 lasta, nuorimman syntyessä kaikki alle 10 v. ja kyllä ne ahkeraan kylään kutsuttiin! Kilttejä lapsia, ehkä juuri siksi että siinä perheessä " isän sana oli laki ja äiti antoi tuomiot" .
Sen sijaan tunnen yhden perheen, jonka kaksi lasta pistää asunnon sekaisin ja hajottaa jokusen lelun ihan ilkeyttään sillä välin kun vanhemmat tyynesti ja mitään " näkemättä" istuvat sohvalla. Heitä en kutsu usein kylään.
Niin että pidä järkevää kuria ja opeta hyvät kyläilytavat.
Meidän tytöt ovat paljon hurjempia kotona kuin kyläillessä,osaavat olla varsin esimerkillisiä. Ikää heillä 8v,6v,4v ja 1,5v.
Jos haluat useampia lapsia niin siitä vaan! Kyläilyt ovat ainakin meillä vähentyneet siitä syystä ettei jaksa lähteä kun tätä hulinaa riittää muutenkin,on koulut,esikoulut,kerhot,harrastukset ja tietenkin kotityöt..
sehän riippuu ihan ihmisistä.
tottahan se on että lapsista tulee hulina. ja kuuluukin tulla kun niillä on hauskaa yhdessä temmeltää. ei se haittaa jos paikat on hieman sekaisin. porukalla sitten yhdessä siivotaan lelut paikoilleen ja ulos juoksemaan jos juoksuttaa.
mutta sukulaislapsia lähipiirissä parikymmentä ja kavereiden kakrut päälle, joten kylässä hulinaa piisaa.
Mutta kiinnostaisi tietää, että jäisikö sitä sitten syrjityksi tai ajateltaisiko meistä pahaa jos meillä olisi 4 (tai useampi) lasta.
meillä kyläili sukulaisperhe jossa 4 lasta oli ikävää kun jouduin itse vahtimaan toisten lapset kun vanhemmat istuivat tyytyväisenä sohvalla jutustellen. samoin oli ikävää jos he tulivat vähän yllättäen ja olettivat saavansa ruokaa siis lämmintä ruokaa ja se oli vähän hankalaa kun kahdelle aikuiselle ja yhdelle lapselle tekee ruuan niin vaikea saada siitä riittämään kuusi henkiselle perheelle.
joista ei lähde enempää ääntä kuin monesta yksi tai kaksilapsisesta perheestäkään. Kylässä täytyy lastenkin osata käyttäytyä.