Oletko koskaan syönyt pakastealtaiden Thai Cube-annoksia?
Millaisia ovat?
Kommentit (31)
Punaisessa laatikossa oleva kanaruoka on lemppariani, olikohan red curry chicken tms.?
yllättävän hyviä eineksiksi. Jos olet herkkä liialle tulisuudelle, niin kannattaa uskoa paketin kyljessä olevaa tulisuusluokitusta.
Juu, mutta lopetin kun oksensin puoli tuntia sellaisen syönnin jälkeen. Nykyään jo haju oksettaa. :)
(Oksentaminen ei mitenkään johtunut ko. ruoasta, mutta liskoaivojeni mielestä ei kannata syödä ruokaa, jonka jälkeen on joskus oksentanut.)
inhoan kaikenlaista riisiä, niistä eritoten basmatia, joka haisee tiskirätille.
Olen joskus erehtynyt vastaaviin Pirkka-kuutioihin ja pettynyt. Ei ole lähellekään sama kuin nuo Kitchen Joy:n Thai cubet.
Minusta ovat hyviä eväslounaita. Panang Curry on suosikkini kun se ei ole niin tulinen. Pirkka ei tosiaankaan ole samaa tasoa maultaan.
Mua epäilyttää se broilerinliha niissä... muuten tosi hyvän makuisia.
[quote author="Vierailija" time="11.02.2015 klo 02:19"]
Siis noi maistui ainakin joskus enemmän aidoille that curryille kun useimpien ravintoloiden soossit. Noissa oli ihan lime lehtiä, galang galangia ja limelehtiä. Onnistuneimpia valmisruokia, mitä olen maistanut.
[/quote]
Limelehtiä, limelehtiä...oliko muuta?
Ihan kakkaa ja pakattu niin että puolet pakkauksesta on ilmaa joten ei hintansa väärti. Suhteessa saman hintaista mutta paljon parempaa saa paikallisesta Chinamanista (thairuokaa siis) ja kaupassakin on parempia valmisruokia. Kolmea thai cubea olen syönyt, yksi oli ihan ok mutta onnettoman kokoinen, kaksi ihan mautonta kökköä.
[quote author="Vierailija" time="09.02.2013 klo 15:41"]
Millaisia ovat?
[/quote]
Koostumus huono. Ei pidä nälkää juuri lainkaan. Sopii välipalaksi peruspaskaa syövälle lihavalle suomalaiselle.
[quote author="Vierailija" time="09.02.2013 klo 16:08"]
[/quote]
Muistaakseni Nigeriassa tehty ja lihan alkuperästä ei tietoa
Tosi hyviä. On kyllä tosi energiapitoisiakin, oliko niin että yhdessä kuutiossa jopa 700 kaloria.
Panang curry on aivan loistavaa! Mielestäni noissa ei edes ihmeempiä lisäaineita ole. Aiemmalle kysyjälle tiedoksi, että noissa on energiaa on normiaterian verran, eli n. 500 kcal.
567 kcal taitaa olla energiapitoisimmassa.. on se mun mielestä aika paljon yhelle aterialle. Herkkuna ok, mutta en vetäis ees joka viikko
einekseksi todella hyvän makuisia, ja ainakin lähes lisäaineettomia. raaka-aineet tietty varmasti ulkomaisia, siitä miinus, varsinkin lihan kohdalla.
En ole, mutta teinit syövät niitä joskus ennen treenejä ja ovat kehuneet hyviksi.