Sokerirasitus -milloin?
Kävin tänään neuvolassa ja lähiaikoina pitäisi mennä sokerirasitukseen. Eli onko jotain ohjetta millä viikolla on hyvä mennä? Itselle se jäi hieman epäselväksi.
rv 22+0
Kommentit (6)
mä olen menossa huomenna, jolloin raskausviikkoja tasan 29. Mulle neuvolantäti varasi ajan, mutta on varmaan neuvolakohtaista.
Minulle kerrottiin ensimmäisellä neuvolakäynnillä että rv 26 tai vähän sen jälkeen tehdään sokerirasituskoe, painoindeksini kun ylitti sen 25 ihan selvin luvuin. Ilmeisesti ei juurikaan aiemmin kuin rv 26 tehdä?
Eli vuodenvaihdetta odotellen...
Huliana rv 20+3
Riippuu kai vähäsen neuvolasta ja jos on ennen ollu sokeriarvot koholla. meillä se on jotain rv:llä 25+.
my_selene ja Remppa rv 15+
..on hyvä tehdä raskausviikoilla 26-28. Tämän neuvon sain gynegologilta, kun piti varata aika testiin.
-Niittyheinä rv 30+0
... ja viikkoja kasassa 28+1. Aika piti varata koska jos sinne lähtee jonottamaan niin menee kyllä koko päivä kun todella siinä testissä vierähtää se reilu 2 tuntia. Itse varasin ajan soittamalla labran ajanvaraukseen. Tosin eri paikkakunnilla on eri käytäntöjä, mutta näin meillä täällä Kotkassa
Mulle tehtiin myös tuo sokerirasitustesti ja se oli viikolla 28. Itse asun Vantaalla ja testiin piti varata erikseen aika. Yleensähän kaikki labrakokeet tehdään ilman ajanvarausta mutta tuo testi on poikkeus koska kestää n. 2½ tuntia. Kannattaa soittaa oman terveyskeskuksen labraan ja kysyä sieltä tarkemmin.