Voiko päiväkodin aloituspäivää siirtää parilla kuukaudella???
Määrä olisi aloittaa maaliskuuss mutta pystynkin olemaan korona vielä toukokuuhun asti...miyenkähän toimii käytännössä?
Kommentit (4)
niin pystyt pitämään paikan suht pienellä kustannuksella. Kun hoito varsinaisesti alkaa, muutat hoitoaikaa. Muuten saatat toisaan menettää paikan.
että kys. päiväkodissa on VAPAA paikka. Eihän sitä voi pitää kahta kuukautta täyttämättä ja ilman "tuloja". Sinä kieltäydyt paikasta ja seuraava jonossa ottaa sen vastaan, niin yksinkertaista se on. Tosiaaan voit ottaa paikan vastaan minimisijoituksella, mutta kotihoidontuki katkeaa heti kys. päivästä. Tai sitten luotat siihen , että siirrät aloitusta ja saat uuden paikan kahden kuukausen päästä. Ajankohhta vain on huono, niin kuin joku jo kirjoittikin, lomat tulossa ja lapset sijoitetaan päivystäviin taloihin. Lapsellesi voi tulla kaksikin eri paikkaa ja useita eri hoitajia. Jos aloituksessa on joustovaraa, hae suoraan elokuun alun paikkoja!
Toiseksi hoitajien kesälomat alkavat melkein heti lapsesi hoidon elettua ja lapsesi joutuu heti tilanteeseen missä hoitajat vaihtuvat jatuvasti. Ja siis siihen samaan pitää siis totutella olemaan ylipäätään siellä hoidossa.