Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Vesirokko
21.01.2013 |
Moikka
Vuos 2003 tulin tyttövauvan kanssa synnäriltä kotiin ja isosisarukset olivat vesirokossa. Vauvakin sairastui ja tästä lääkäri päätteli etten ite ole sitä sairastanut, koska maidosta olis tullu vasta-aineet. Tyttö ei kuitenkaan ollut ekana päivänään kokoaikaisesti imetyksellä, vaan sai lisämaitoa. Voiko tämä vaikuttaa siihen että vauva sai rokon vaikka minä olisin sen sairastanut?
Nyt nimittäin on nuorimmalla kyseinen rokko ja minä täällä jännitän että tarttuuko vaiko eikö ja se sai miettimään että joskos se olisikin jo takana päin. Vanhempia kun ei enää ole, keneltä tarkistaa..
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
En tiedä onko tästä enää apua, mutta verikokeilla on mahdollisuus tarkistaa, oletko sairastanut vesirokon. Kannattaa soittaa neuvolaan, jotka voivat laittaa lähetteen kyseisiin testeihin.