Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua kaivataan, työkkäriasiaa..

Vierailija
03.01.2013 |

Mulla loppui määräaikainen työsuhde 31.12.2012

Ilmottauduin netin kautta työttömäksi työnhakijaksi ja viim. 7.1. pitää käydä työkkärissä ja työtodistus on oltava mukana. Ongelma on se, etten ole saanut työtodistusta pyynnöistä huolimatta ja pelkäänpä etten saa sitä ennen 7. pvää. Jos menen työkkäriin ilman työtodistusta, miten käy?



Kiitos jo etukäteen jos viitsit vastata, yritin äsken soittaa työkkäriin, mutta ei pääse edes jonoon, on niin ruuhkautunut...

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jälkikäteen työkkärin postilaatikkoon. Tai lähettää postissa työkkäriin.



Mutta älä sitä alkuperäistä todistusta lähetä vaan ota kopio. Sen kopion saa vaikka työkkäristä, maksaa ehkä 20 senttiä ja voit sitten jättää sen kopion postilaatikkoon.

Vierailija
2/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sille ei mitään mahda, jos työtodistus puuttuu. Mene jokatapauksessa paikanpäälle, niin saat työnhakusi voimaan (vaikka olet netin kautta ilmoittautunut hakijaksi, pitää silti käydä henk.koht paikanpäällä).



Lausuntoa kassaan/Kelaan ei voida vielä antaa, siihen varmaan tarvitaan se työtodistus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikös sitä pitäisi mennä työkkäriin ekana päivänä kun on työtön?

Vierailija
4/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

työkkäriin ja kerrot, ettet ole vielä pyynnöstä huolimatta saanut työtodistusta, ei sen kummempaa.

Vierailija
5/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedäthän, ettei työvoimatoimistoon enää mennä niin kuin kirkkoon, sinne pitää varata aika. Sinulle ilmoitetaan ajanvaraus - tai sitten ei. Vain maanantaisin on auki päivystys.



Kyllä meistä työttömistä joku joutaisi vallan mainiosti istumaan siellä työvoimatoimiston aulassa, ja vastaamaan puhelimeenkin.

Avoimiin paikkoihin on noin 120 hakijaa, tiedän kun itsekin olen niihin hakenut. Ei siellä ole ainakaan työvoimapulasta vielä kyse.



Vastaus alkuperäiseen kysymykseen: menet maanantaina 7.1. (kun et kuitenkaan aikaisemmin ilman ajanvarausta voi mennä) ilman työtodistusta, ja pyydät työsuojelupiirin apua, jotta saat sen työnantajalta mahdollisimman pian.

Vierailija
6/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mut käännytettiin jo infossa, kun kysyivät onko mulla työtodistusta ja sanoin ettei ole.. voi että on taas hankalaa :) se on sitten vaan lähdettävä uudestaan sinne! -ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pidä huoli, että työtodistuksessa selkeästi lukee työsuhteen päättymisen syy!



Omassa todistuksessani ei lukenut mitään syytä, vaikka se oli luvattu siihen kirjoittaa!, joten työkkärissä katsottiin, että olen itse irtisanoutunut.



Jee, jee!

Vierailija
8/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai siis viimeistään sinä päivänä josta alkean halusi saada työttömyyskorvausta. Nykyään riittää kun ekana päivänä tekee sen netti-ilmoittautumisen ja menee henkilökohtaisesti sitten vähän myöhemmin perässä. Siihen voi sitten sopia oikein oman ajankin, niin ei tarvi jonottaa siellä yleisaulassa.



Jos sulla ei ole sitä työtodistusta, niin ethän sä sille mitään vielä voi, mutta ota mielellään mukaaan kuitenkin vaikka solmimasi työsopimus (josta näkyy määräaikaisuus) ja vaikka viimeinen palkkakuitti tms. todisteeksi siitä, että työsuhde on ollut olemassa ja päättynyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos todistusta ei ala näkymään, niin hänet voidaan tuomita työsopimuslakirikkomuksesta sakkoon. Luulisi saavan hommaan vauhtia.

Vierailija
10/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

pari kuukautta kun työttömäksi jäin. Menin heti ensimmäisenä työttömänä päivänä työkkäriin, eikä ollut maanantai.



Työtodistuksen lähettivät mulle vasta reilun kahden viikon päästä, vaikka kyselin sitä töissä jo pari viikkoa ennen.



Mutta sitten kun todistus tuli, niin menin työkkäriin, otin kopion ja laitoin postilaatikkoon. Niinkuin mua oli silloin työkkärissä neuvottu. Mitään palkkakuitteja tai muutakaan ne ei siellä kysellyt kun aiemmin kävin.



Mutta onhan nämä käytännöt kahdessa viikossa voineet muuttua. Jonottamaankaan en joutunut kuin kymmenisen minuuttia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallintolain mukaan ei käy, että vain käännytetään jonkun puuttuvan paperin vuoksi. Kaikki muut asiat olisit kyllä saanut hoidetuksi, ja työtodistuksesta kopion vienyt postilaatikkoon sitten myöhemmin.



Mutta ei kai sitä työvoimatoimiston infossa istuvalta voi odottaa hallintolain tuntemusta. Eikä työsuhdelain, eikä työttömyysturvalain, eikä ... jatka itse lisää. Hänellähän on jo itsellään työpaikka, ja se saa riittää.

Vierailija
12/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

outoa jos sait ilmotettua ittes netissä työttömäks työnhakijaks.. mulle ainaki sanottiin, että ilmottautuminen pitää tehdä paikanpäällä. ainakin viime vuonna :D mutta siis mene tapaamiseen jos sinulla aika on, ja ilmotat ettet ole työnantajalta saanut sitä aikaa. ei ole ongelma. toimitat kun saat sen ja jos et saa ni sit alkaa tappelu työnantajan kanssa.. nimin. monta kuukautta tappelin ennen kun todistuksen sain.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ilmoittaudut netin kautta pankkitunnuksilla TE-toimiston asiakkaaksi (ei vielä työttömäksi), on sinulla 10 päivää aikaa mennä TE-toimistoon ja ilmoittautua työttömäksi. Jos taas ilmoittauduit ilman pankkitunnuksia, on aikaa 7 vrk. Siihen Mennessä - ei siis sinä päivänä - pitää TE-toimistossa käydä henkilökohtaisesti.



Mitään todistuksia ei ole pakko olla mukana, mutta asiat nopeutuvat, jos on. Ketään ei käännytetä pois siksi, että työtodistus puuttuu.



Maanantait ovat aina ruuhkaisimpia päiviä, siksi TE-toimistossa toivotaan, että ilman ajanvarausta asiakkaat eivät silloin tulisi. Perjantai olisi parempi päivä. Infosta ei ketään vain käännytetä kotiin, kyllä se asiakkaan käynti kirjataan ja annetaan tarvittaessa uusi aika sekä neuvotaan todistusten esittämisessä. TYökkäri ei itse niitä kaipaa, mutta työttömyysturvan maksajaa kiinnostaa, koska työtodistuksen mukaan työ päättyi.



Toimistoissa on erilaisia käytäntöjä. Osassa soitetaan kaikille verkon kautta ilmoittautuneille ja annetaan ajanvarausaika, osassa ensimmäisen kerran tullaan infon kautta, josta saadaan uusi aika. Tapoja on monia erilaisia, joten jos jossain maanantaisin toimisto on suljettu tms., niin se ei päde kaikkialla.

Vierailija
14/14 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallintolain mukaan ei käy, että vain käännytetään jonkun puuttuvan paperin vuoksi. Kaikki muut asiat olisit kyllä saanut hoidetuksi, ja työtodistuksesta kopion vienyt postilaatikkoon sitten myöhemmin. Mutta ei kai sitä työvoimatoimiston infossa istuvalta voi odottaa hallintolain tuntemusta. Eikä työsuhdelain, eikä työttömyysturvalain, eikä ... jatka itse lisää. Hänellähän on jo itsellään työpaikka, ja se saa riittää.


Eiköhän siellä tarkistettu, että ilmouttautuminen netin kautta on onnistunut ja sitten kysytty sitä työtodistusta. Koska sitä ei ollut, annettiin maanantaille asti aikaa se hankkia ja mahdollisesti jopa laitettiin aika alkukartoitukselle silloin. Ap:n kannattaisi miettiä, mitä siellä infossa oikeasti tehtiin ja sanottiin.

Nykyisin tosin harvoin tehdään ensikäynnillä mitään muuta kuin tsekataan paperit. Kaikki muut asiat hoidetaan 2 vko kuluessa eli ihan JTYPL:n mukaan. Hallintolaki kun ei edellytä, että asiakas saa kaiken haluamansa heti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kuusi