MAINITSE vain yksi paras ratkaisusi(rakenne/sisustus) omakotitalossanne jota et vaihtaisi
Kommentit (48)
kertokaas tämmöselle kerrostalosinkulle, miten tuommoinen kodinhoitohuoneen kuraritilä tms puhdistetaan? tai missä ikinä ne kuraiset lastenvaatteet ja koirat huuhdellaankaan, mitäs sen jälkeen? mihin vedellä huuhdottu hiekka, kura ja rapa kulkeutuu? onko se jossain siivilässä, mihin se sitten huuhdellaan vai onko siellä joku näppärä musta aukko mihin nämä menevät?
Kun aikanaan omaan taloon pääsen, tuollaisesta kuraeteisestä haaveilen. Samoin ahkerana puutarhurina haluaisin semmoisen lavuaarin + viemärin, missä voisin pestä multaisia ruukkuja, ilman että tukin putket :)
Makuuhuoneiden koko, samoin kun keittiön.
Samaten se että makkarit on aika lähekkäin (tulipalossa ollut).
Ns. turhat neliöt on kanssa ihania.
Menisi järki jos ei ruokaa laittaessa saisi rauhaa perheeltä. Nyt ruuanlaitto on omaa aikaani, jolloin nautin yksinolosta ja kuuntelen omaa musiikkiani, ja siksi koko perhe saa varsin hyvää ruokaa kun jaksan panostaa. :)
pikkukylppärissä. Lapset rakastaa sitä ja minä myös. Pientä arjen luxusta ottaa pitkä kuuma kylpy toisinaan. Lapset viihtyisi siellä tuntitolkulla :)
On siis ihan tavallinen iso kylpyamme, ei mitään porehässäköitä.
Meillä on meinaan niin sikahyvä talo... Kerron tahallaan useamman: Kodinhoitohuone ulko-oven vieressä, ei missää keittiön peränurkassa. Kaikki vaate- ja tekstiilisäilytys kodinhoitohuoneessa, ei erillisiä vaatekomeroita makuuhuoneissa: Kun vie likaiset pyykkiin, voi ottaa puhtaat tilalle, välttyy pyykin kiikuttamiselta ees taas. Keittiössä yksi iso ruokapöytä, eikä mitään ihmeen välipalapöytiä ja pyhäpöytiä erikseen. Makuuhuoneet sijoiteltu eripuolille taloa = oma rauha joka huoneessa. Ei sellaista makkaripäätyrypästä.
Teinit varpisti tykkäävät kun joutuvat nakuina hakemaan päivän vaatteensa KHH:sta ja kun ne niitten huoneetkin sijaitsee tod.näk. kaukana siitä. Joku ehkä jopa joutuu menemään eteisen tai olkkarin ohi sinne, kun kerran makkaritkin sijaitsevat vähän siellä sun täällä. Ai kuin kivaa etenkin, jos on sekä tyttöjä että poikia. On se sitten kivaa, kun isoveljen kaveri odottaa eteisessä ja tytön pitää siitä mennä ohi omia vaatteitaan KHH:sta asti hakemaan.
Ei tästä mitään ongelmaa ole ollut, käytössä on pyjamat, aamu/kylpytakit, pyyhkeet, mitä nyt milloinkin. Esim. teini menee suihkuun, riisuu siellä vaatteet, peseytyy, kietoo pyyhkeen tai aamutakin ympärilleen, ottaa pyykit kainaloon ja menee kodinhoitohuoneeseen, laittaa pyykit pyykkiin ja pukee puhtaat vaatteet päälleen.
- 30m2 keittiö jossa tila isolle saarekkeelle ja isolle ruokapöydälle arkikäyttöön
- toinen ruokapöytä (3m/12 henkeä) olohuoneessa
- vanhempien mh yhteydessä oma kylpyhuone ja step-in vaatehuone - inhoan niitä kopperomaisia mitkä vain kerää romua, meillä kaapit yhdellä seinällä, iso ikkuna, iso peili ja silitystarvikkeet mahtuu hyvin. Käynti seinäkkeen molemmin puolin avoin, seinäke toimii sängynpäätynä
- kodinhoitohuone eteisestä sisäänkäynti, tilaa kuivaustelineelle ja pesukone/kuivain vierekkäin korotettuina, vieressä kausivaatevarasto
- iso sauna ja pesuhuone (EI pyttyä) jossa tuplapore, ulkona lisäksi uima-allas
- alakerrassa iso takka-, kirjasto- kotiteatterihuone
Siinä nuo tärkeimmät. Muutenkin talo 10+
Vaikea, en juuri pidä tästä talosta. Ehkä iso kuisti? Se jos olisi lämmin niin loistojuttu.
Tähän liittyy tietysti oikeanlaiset rakenneratkaisut niin materiaaleissa kuin ilmanvaihdossakin. Olen todella tyytyväinen tähän: tämä on toimiva tilanteessa kuin tilanteessa, ei maksa mitään, ei kuluta mitään, lisäksi kun materiaalit ovat mahdollisimman luonnonmukaisia, on ehkä vähemmän kemikaalihuuruja hengitettävänä.
oven vieressä tila lastenrattaille, myöhemmin sopii esim. pyykkitelineelle tuo tila. Ei siis ole kuin tyhjä lattian kohta mut on tosi kätevä ollut kun paljon lasten kanssa kuljetaan khh:n ovesta kun tullaan ulkoa rapaisina jne. Helppo muuten samasta ovesta heittää sit lumiset lapset suoraan pesuhuoneeseen khh:sta ja riisua siellä ne märät vaatteet :)
Meillä on meinaan niin sikahyvä talo... Kerron tahallaan useamman:
Kodinhoitohuone ulko-oven vieressä, ei missää keittiön peränurkassa.
Kaikki vaate- ja tekstiilisäilytys kodinhoitohuoneessa, ei erillisiä vaatekomeroita makuuhuoneissa: Kun vie likaiset pyykkiin, voi ottaa puhtaat tilalle, välttyy pyykin kiikuttamiselta ees taas.
Keittiössä yksi iso ruokapöytä, eikä mitään ihmeen välipalapöytiä ja pyhäpöytiä erikseen.
Makuuhuoneet sijoiteltu eripuolille taloa = oma rauha joka huoneessa. Ei sellaista makkaripäätyrypästä.
vaatehuoneet molempien lasten huoneissa. n. 2,5-neliöisiä ovat ja sinne menee hyvin esim. joitain lelujakin ja toisesta vaatehuoneesta pääsee vielä lämpimälle käyttöullakolle jossa säilytetään ajasta riippuen talvi/kesävaatteita.
ehdottomasti.
Aivan sama millainen helle on, kivitalon paksut seinät ja ilmastointi pitävät sisälämpötilan miellyttävän viileänä. Varsinkin kun makuuhuoneen seinä on lähes kokonaan lasia ja länteen päin vielä niin ilman voisi olla tukalaa.
Monesti ihmettelen muiden taloissa sitä, kuinka ruokapöydälle (sille missä vieraatkin istuu) on tilaa tosi vähän. Hikiseen mahtuu kuuden hengen pöytä, korkeintaan kahdeksan. Ja nekin monesti ahtaasti.
Pirtinpöydästä en luovu. Vaihdettiin vain isompaan kun muutettiin.
ei khh:sta/saunasta/pesuhuoneesta...