10v poika haluaisi katsoa sarjaa "dietit vaihtoon"
En tykkää yhtään ajatuksesta että katsoo dietti-ohjelmaa ja ehkäpä jopa ottaa oppia/mallia. Poika on ollut aina aika huono syömään. Mielestään ohjelma on tosi mielenkiintoinen. Olen nyt pari kertaa yllättänyt ohjelman parista ja sulkenut telkan. Annatteko te lapsen katsoa tuon tyyppisiä ohjelmia? Minä mietin voiko tuollainen edesauttaa syömisongelmien syntymistä ja Ruuan tarkkailua..
Kommentit (13)
Annan katsoa Terveelliseen tasapainoonhan siinä kannustetaan, vaikka rajun alun kautta.
Annan katsoa Terveelliseen tasapainoonhan siinä kannustetaan, vaikka rajun alun kautta.
Katson itse sarjaa aika usein. Siinä juuri painotetaan terveellisestä ruokailusta sekä liikunnasta :)
ole edes viritetty.
etsii ihan itse Subtv:n :)
Anna katsoa vaan. Syömishäiriöt tulevat ihan muista syistä kuin tv-ohjelmista.
ovat yllättäen kiinnostuneita ko ohjelmasta.
Totta tosiaan: syömishäiriö on mielenterveydellinen ongelma. Se nousee ihmisen sisältä päin, ei ulkoa päin.
eilenkin katseltiin. Meillä ei ole kotona kellään paino-ongelmia eikä syömishäiriöitä. En usko että niitä myöskään tulee tuollaisten ohjelmien takia.
mitä vaaraa on lihavuudesta ja laihuudesta
Ulkonäköpaineet tulevat lehdistä, mainoksista jne. Voiko tuollaisten ohjelmien seuraaminen saada liikaa kiinnostumaan ravinnosta ja sitä myöten lapsi alkaa karsia ruokavaliota?
Ulkonäköpaineet tulevat lehdistä, mainoksista jne. Voiko tuollaisten ohjelmien seuraaminen saada liikaa kiinnostumaan ravinnosta ja sitä myöten lapsi alkaa karsia ruokavaliota?
ja katsoa miten ne omat lapset reagoi. SEn jälkeen katsoa onko ohjelma harmiton heille vai ei.
Meillä ei ainakaan ole esiintynyt mitään tuollaista. Lapsillemme tuo on vaan viihdettä, jossa voi kauhistella ja naureskella groteskin laihoja ja lihavia ihmisiä ja heidän yököttäviä ja kummallisia syömisiään. Tuntuvat pitävän ohjelman ihmisiä jonkinlaisina "friikkeinä", eivät mitenkään samaistu noihin tyyppeihin tai pelkää että itsestä voisi tulla sellainen. Ruoka maistuu yhtä hyvin kuin ennenkin, ihan kaikenlainen ruoka.
Lisäksi dieetit vaihtoon -ohjelma ei edusta minusta mitään ääriankaraa ravitsemusajattelua. Pääpainohan siinä on sillä dieettivaihdolla lihavan ja laihan välilä, mutta ne terveellisen ravinnon tietoiskut joita siinä välillä on, ovat minusta ihan maltillisia, eivät kiellä täysin mitään ruokia tms.
t. 9
Hän syö hyvin, enkä näe ohjelman katsomisessa ongelmaa.
Enemmän olen huolissani ja ihmeissäni siitä, että hänen luokkakaveriensa vanhemmat eivät pyri nähtävästi mitenkään kontrolloimaan lastensa pornon katselua. ENemmistöllä kavereista on netilliset kännykät, joista he katselevat kaikenlaista, ja myös minun poikani on sitä kautta päätynyt näkemään ikäiselleen sopimatonta materiaalia. Hänelle itselleen olemma aina antaneet vain netittömän kännykän. Kuvittelevatko muiden vanhemmat, että ei se oma piltti mistään tuhmasta ole kiinnostunut?
Meillä pojalla ei ole puhelimessa nettiä. Toki sitä vinkuu. Kotona käyttää läppäriä keittiössä eli näemme missä saiteilla pyörii. Olen kyllä tietotekniikan ym kannattaja ja käytän itsekin paljon läppäriä ja i phonea mutta haluan vielä valvoa näin pienten puuhailua ja suojella epäsopivalta materiaalilta. Meillä ei myöskään pelata k-18 pelejä ja ne kyläpaikat missä niin tapahtuu ovat pannassa. Huomioni mukaan k-18 pelejä pelaavat koulun yksinäisimmät pojat joilla ei ole useinkaan kavereita.
Hei. Minulla on 7 tyttö, 9ja11 v pojat ja olen nimenomaan käsketyt katsoa kaikkia laihdutusohjelmia kuten dietit vaihtoon, jutta ja superdietit ja ylipainoinen USA.
Todella hyviä ohjelmia, jos sitten vähän jäisi mieleen mitä kannattaa syödä ettei tulisi ylipainoiseksi.