Nerokkaat av-mammat, nyt neuvoja! Kierron outous.
Mulla on ollut aina - siis aina - säännöllinen 28 pv kierto. Tänä vuonna kierto on kuitenkin heitellyt rajusti: 20-31 päivää. Mistähän voi olla kysymys? En käytä hormonaalista ehkäisyä. Seuraavien kuukautisten "pitäisi" alkaa jouluna, mutta pieni verinen vuoto alkoi jo 2 päivää sitten. Pari viikkoa aikaisemmin harrastin mieheni kanssa seksiä ilman ehkäisyä (koska en kuitenkaan usko enää tulevani raskaaksi). Minulla on ollut viikon päivät päivittäin hyvin huono olo ja kuvotusta, mutta raskauden mahdollisuus on tosi epätodennäköinen.
Kommentit (6)
Jos et usko enää tulevasi raskaaksi, niin voisiko kyse olla vaihdevuosista? Muuten olisin ehdottanut kilpirauhasen ongelmia. Minun kiertoni säännöllistyi kun sain lääkityksen kilpirauhasen vajaatoimintaan. Myös liikatoiminta voisi olla kyseessä jos kieto tihenee.
Tai kova fyysinen stressi: rankkaa liikuntaa tms.?
Hormonien heitteilyä jostain syystä?
Stressiä on ollut erittäin paljon. Olen melkoinen työmyyrä. Aerobista liikuntaa 3 x viikossa.
ap
vaihdevuodet noin varhain kai ala?
Ja usein siinä viitisen vuotta ennen varsinaisia vaihdevuosia alkaa jo hormonikierto heitellä, erityisesti kierto voi lyhetä, tulla epäsäännöllisesti jne.
ap