Ihminen joka sanoo "pottu" tai "muusi", on yksinkertainen
Millaisia mielikuvia teillä on eri sanoja käyttävistä ihmisistä?
Kommentit (11)
Olen kotoisin Pohjanmaalta, ja meillä kotona sanotiin pottu ja muusi. Eikä yksikään perheestämme ole/ollut yksinkertainen. Nykyään tosin en käytä pottua, mut muusi sanon vieläkin. Sori.
Minusta pottu ja muusi ovat OK. Mutta kun joku juo samppakaljaa tai viintä, niin huokaisen syvään. En silti nimittele, sillä jokainen saa valita sanansa ihan itse.
Ja pottu tarkoittaa turun murteessa pulloa.
Millaisia mielikuvia teillä on eri sanoja käyttävistä ihmisistä?
Semmottisia, että tämmösiä alotuksia tekevät ovat täysiä idiootteja.
Pyree on kuivempaa ja höttöisempää, sose on rakenteeltaan hyvin homogeenista ja löysempää. Muhennos taas on karkerakenteisempaa, ja siinä on enemmän kermaa.
Siis minun ruokapöydässäni.
Mikä olikaan oma sivistystasosi? Koulutuksesi? Mistä saisin ko.julkaisun luettavakseni, jossa tämä todennetaan? Onko tehty case-tutkimus vai onko suurempkin otanta takana?
Jokainen britti tietää, että tarjolla on muusia (mash), kun ruokalistalla lukee creamed potatoes. Muusi, soosi ja soppa ovat elävää arkista suomen kieltä, jota ei olleenkaan kannata hävetä.
Sen sijaan en kovin pidä siitä, että olutta sanotaan arkikielessä kaljaksi, sillä kalja on ihan eri juoma.
Mite se hienoperse sen sit sanoo? "Perunapyree"?