PK- seutu omakotitaloasujat: tekeekö miehesi juuri nyt ulkona lumitöitä?
Vai jättääkö aamuksi kaiken? Tuiskuttaa aika paljon nimittäin :)
Kommentit (16)
siellä se lumilinkoa innoissaan jyrryyttää. Espoossa.
Aamulla saattaa kyllä olla liikaa, että pääsisi autolla lähtmään kotipihasta.
Traktori pyörähti pihalla äsken joten eiköhän selvitä huomiseen
Meillä on lämmitetty pihatie.
Kerron heti miehelle :D
-ap-
Minä tulin juuri sisälle kolailemasta. Aamulla taas uudelleen!
Mies koko viikon työmatkalla Kele!
Meillä on ollut raskas ilta ja edelleen miehellä jatkuu. Me nimittäin ei tykätä lumesta ja sulatetaan se pihalta kantamalla kiehuvaa vettä sangoilla pihalle tai siis mies kantaa, mä pidän hellan kuumana. Menee nyt varmaan koko yö tässä kun on toi takapihakin vielä ja lisää satelee.
Paljon lunta satanut ja paikkakunta?
ja uudestaan siinä viiden maissa, mies viimeisteli sen satsin ja nyt vielä illemmalla taisi naapurit olla tekemässä, enää ei ole niin paljon tullutkaan.
(kahden talon taloyhtiö)
19 hujakoilla sen verran että aamulla pääsee liikkeelle. Ja homma jatkunee huomenna työpäivän päätteeksi.
Tuiskutuskin tais jo loppua, täällä Turun nurkilla.
Yhden ainoan kerran lunta on ollut aamulla niin paljon että on pitänyt lapioida että pääsee lähtemään.
13! Oonki kattonu tosta ikkunasta, et helevettiä te teette. Jaksuja teille!
Kiitos, kiva tietää, että palstalla käy muitakin Porvoosta ja vielä ihan naapurista.
Olen kertonut tästä aiemminkin palstalla. Tässä on myös se etu että tuo kiehuva vesi tekee nurmelle sen, että sitä ei tarvitse kesällä leikata.
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1736073/meni_hermo_t…
Tule vain auttamaan, jos haluat ja jaksat! Voidaan samalla sulattaa teidänkin piha.
Ja onhan tuossa toi taloyhtiön yhteinenkin alue, voisi senkin sulattaa, taloyhtiö säästäisi sitten bensiinikuluissa ja hermoissa kesällä, kun ei tarvitse ruohoa leikata.
t.13
itse tein äsken sen verran että kaivoin unohtuneen auton lumesta ja ajoin katokseen.