Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

imetys ja tupakointi - poltan 2 röökiä päivässä

Vierailija
03.12.2005 |

ja yritän pitää että on ainakin 2 tuntia väliä ennen imetystä, TIEDÄN että voisin jättää nekin pois, mutta on minulle oma henkireikä...

kuinka paha juttu on? Raskaana ollessa en polttanut lainkaan.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

No joka tapauksessa on katsottu, että tupakoinnin haitat imetysaikana ovat pienemmät kuin rintamaidon edut, joten kannattaa imettää vaikka tupakoisikin. Sinä poltat kuitenkin suhteellisen vähän, joten ehdottomasti kannattaa jatkaa imetystä!

Vierailija
2/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta musta tuntui tosi pahalta, olin samassa tilanteessa ku sä aikoinaa, ja jätin sitten imetyksen pois. " yleisön" painostus lopettamiseen oli niin kova. No terve lapsi tuli vaikken imettänyt kovin kauaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

TUPAKOINTI JA IMETYS



On selvää, että äidin (ja isänkin) olisi hyvä lopettaa tupakointi kun lapsia alkaa perheeseen tulla. Tupakoinnista on tutkitusti lapsille monenlaista haittaa ja riskiä:



* tupakointi altistaa aikaisemmalle vieroitukselle

* tupakoinnilla on yhteys vauvan itkuisuuteen

* maidon määrä voi olla alhaisempi

* herumisrefleksi voi häiriintyä

* tupakointi lisää paitsi tupakoijan myös lapsen altistumista monille myrkyllisille yhdisteille, kuten hyönteismyrkkyjäämille ja erilaisille karsinogeeneille (= syöpää aiheuttaville) aineille

* tupakointi on riskitekijä kätkytkuolemaan

* tupakointi perheessä lisää lasten riskiä sairastua erilaisiin infektioihin, mm. keuhkoputkentulehduksiin ja keuhkokuumeeseen

* runsas tupakointi voi aiheuttaa vauvalle pahoinvointia, vatsakipuja ja sydämen lyöntitiheyden kasvua



Monet näistä haitoista ovat uhkana, vaikka lasta ei imetettäisikään. Lapsi, joka passiivisesti hengittää tupakansavua saa sisäänsä enemmän myrkkyjä kuin ainoastaan imetyksen kautta altistuva. Kannattaakin ainakin lopettaa tupakointi sisätiloissa, joissa myös lapset elävät, mutta täydellistä suojaa sekään ei anna, koska osa tupakan myrkyistä kulkeutuu lapseen vanhempien iholta, hiuksista ja vaatteista.



Nikotiini myös imeytyy äidinmaitoon, ja sen pitoisuus on maidossa kolminkertainen äidin veren nikotiinipitoisuuteen verrattuna (tämähän ei kerro sinänsä mitään, vain sen, että nikotiini imeytyy maitoon " helposti" ). Toisaalta: nikotiini ei kovin helposti siirry lapsen ruoansulatuksessa hänen elimistöönsä. Nikotiini äidinmaidossa ei siis tarkoita samaa kuin lapsi itse polttaisi tupakkaa.



Nikotiini (ja mahdollisesti muutkin tupakan ainesosat) maistuvat maidossa, herkkä lapsi voi vieroksua makua.



Voiko tupakoiva äiti imettää? Jos äiti tupakoi vain satunnaisesti tai hyvin vähän, näyttää siltä, että imetyksen terveydelliset hyödyt ovat suuremmat kuin tupakoinnin aiheuttamat riskit - joista osa siis on riskejä vaikka imetys lopetettaisiinkin. Esimerkiksi imetys antaa jonkin verran suojaa juuri niitä infektioita vastaan, joille vanhempien tupakointi altistaa.



Tiedämme, että nikotiinin pitoisuus äidinmaidossa on suurin n. 20 minuuttia äidin tupakoinnin jälkeen. Siitä alkaen pitoisuus putoaa melko nopeasti (nikotiinin puoliintumisaika maidossa on 95 minuuttia). Tupakan myrkkyjen siirtymistä lapseen voi siis ehkäistä myös ajoittamalla tupakointinsa niin, että lapsi ei todennäköisesti tarvitse rintaa pian tupakan jälkeen.



AAP eli Amerikan lastenlääkärijärjestö on julkaissut suosituksen, jonka mukaan imetyksen edut ovat suuremmat kuin tupakoinnista imetyksen kautta koituvat haitat, jos äiti polttaa alle 20 savuketta päivässä, mikä kyllä kuulostaa paljolta. Suomalaista virallista suositusta ei tietääkseni ole.



Entä nikotiinivalmisteet, joita käytetään apuna tupakointia lopettaessa? En ole löytänyt tutkimusta tai muuta aineistoa imetyksestä ja nikotiinivalmisteista, mutta on tutkittu, että raskausaikana nikotiinivalmisteiden ohjeenmukainen käyttö on turvallisempaa kuin säännöllinen tupakointi. Tällä perusteella uskaltaisin turvautua nikotiinipurukumiin imetysaikanakin, etenkin kun tällä lailla välttää altistamasta lasta kaikille tupakan muille myrkyille.

Vierailija
4/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

että uusimman tutkimuksen mukaan naisille riittää vain pari tupakkka päivässä aiheuttamaan moninkertaiset syöpä- yms. tautiriskit? (Miehillä riski oli vähäisempi jos poltti vain vähän) Elikkä se on yksi ja sama jos poltat vain pari tupakkaa tai koko askin, saat yhtä suuret haitat jo niistä parista tupakasta

Vierailija
5/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:

Elikkä se on yksi ja sama jos poltat vain pari tupakkaa tai koko askin, saat yhtä suuret haitat jo niistä parista tupakasta

Vierailija
6/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun se riski on lähes sama, sehän se olikin koko jutun pointti. Juuri oli useammassa lehdessä juttua tästä tutkimuksesta, kun yleinen uskomus on että jos poltat vähemmän niin haitat on pienemmät, mutta naisten kohdalla tämä ei pitänyt paikkaansa. Miehillä pienet määrät eivät nostaneet sairastumisriskiä yms. haittoja yhtä paljon

Vierailija:


Vierailija:

Elikkä se on yksi ja sama jos poltat vain pari tupakkaa tai koko askin, saat yhtä suuret haitat jo niistä parista tupakasta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
03.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis että raskausajan olin polttamatta, sitten pikkuhiljaa alkoi lipeämään...kun imetys loppui, niin savuttelu jatkui entiseen malliin. sitä olen katunut, että tulikin aloitettua uudestaan! tsemppiä sinulle, että jaksaisit aloittaa uuden, savuttoman elämän! nyt siihen paras mahdollisuus, kun jo tottunut olemaan ilman. itseäni psyykkaan, jos onnistuisi lopettamaan...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kolme