Hallituslähde: Perussuomalaisilla ei koskaan ollut aikomustakaan alentaa jakeluvelvoitetta
https://yle.fi/a/74-20251709#comments
"Polttoaineiden hintojen alentamiseen syntyi loppumetreillä erikoinen näytelmä.
Hallituslähde kertoo Ylelle, että polttoaineiden hintojen alentamisesta oli olemassa sopu jo viikko sitten. Myös perussuomalaiset olivat sisällön hyväksyneet. Jakeluvelvoitteen alentamista he eivät ajaneet tosissaan enää pitkään aikaan."
Kommentit (68)
PerusMUTKUIHANKAIKKIMUUTsuomalaiset
persujen "saavutus" tämäkin, onhan tässä jo 3,5 vuotta odoteltu että jotain tapahtuisi, vieläkö pitää odottaa kuinka kauan
Ei yllätä minua. Nämä nykypersut eivät tunnu välittävän maaseudulla asuvasta, autoa käyttävästä duunarista enää pätkääkään.
Puolue on lyhyessä ajassa muuttunutkin itsensä todelliseksi antivoimaksi; entisestä eliitin vastustajasta nyt itse pahimmaksi "kultaeliitiksi"!
Rupee olemaan nää persujen kusetukset päivittäisiä.
Kai sen jokainen arvasi. Populismia ja siinä Persut ovat hyviä. Eikä se olisi mitään ratkaissut ja siirtänyt ongelman johonkin muualle. Ja bensa-aaemilla on sopimukset, ei ne siitä kalliimmasta olisi päässeet eroon nopeasti.
Persut pettää taas. Silti tyhmät lampaat näitä vielä äänestää. Soinin petokset ovat pieniä Purran rinnalla.
Vierailija kirjoitti:
Rupee olemaan nää persujen kusetukset päivittäisiä.
Onhan en aina ollut.
Vierailija kirjoitti:
PerusMUTKUIHANKAIKKIMUUTsuomalaiset
Ähh, hei katsokaa tuonne, orava!! Ömm.. entä jos edellinen hallitus... öö
Sanna Marin!!!!
Velka-akka jakaa someen vihersmuutie videoita ja ps nostelee bensan hinnan melkein 3€/litra.
Mitäs helvetin viheroikeistolaista pelleilyä tämä on?
Ihmetyttää että oikeastiko vielä joku persuja äänestää?
Vierailija kirjoitti:
Kai sen jokainen arvasi. Populismia ja siinä Persut ovat hyviä. Eikä se olisi mitään ratkaissut ja siirtänyt ongelman johonkin muualle. Ja bensa-aaemilla on sopimukset, ei ne siitä kalliimmasta olisi päässeet eroon nopeasti.
Toisaalta mitä se kertoo puolueen arvonmuutoksista, että edes sitä jakeluvelvoitettakaan ei ollut mitään todellista kiinnostusta laskea, vaikka kaikki tietävät että rahaa oikeasti olisi?
Tehottomat yritystuet, miljonäärien veroalet, tunnin junat sun muut on niin moneen kertaan vaihtoehdoiksi kerrottu, ettei kukaan enää usko "rahaa ei nyt vaan ole"-bluffia.
Tämä keskustelu ei täällä kauaa pysy. Sisältää liikaa ikäviä faktoja persuille niin eiköhän tää kohta ölistä poistoon.
Purra on pettänyt kansan, aika palauttaa Halla-aho takaisin johtoon?
Polttoaineiden hinnan alentaminen oli perussuomalaisten yksi näkyvimmistä vaaliteemoista ennen kevään 2023 eduskuntavaaleja sekä niitä edeltäneitä vuoden 2022 aluevaaleja.
Kampanjoinnissa ja aiheen esilläpidossa kunnostautuivat erityisesti seuraavat perussuomalaisten poliitikot:
Mauri Peltokangas: Kansanedustaja ja puolueen varapuheenjohtaja oli yksi näkyvimmistä bensakampanjoinnin kasvoista. Hän herätti laajaa huomiota jo aluevaalien alla vaalimainoksellaan, jossa kehotettiin ”äänestämään bensan hinnan korottajat pihalle”. Hän esiintyi myös puolueen vaalivideolla, jossa kritisoitiin ankarasti silloista hallitusta korkeista polttoainehinnoista.
Miko Bergbom ja Joakim Vigelius: Nykyiset kansanedustajat (jotka olivat tuolloin vielä nuorisopoliitikkoja) alustivat teemaa vahvasti tekemällään kansalaisaloitteella polttoaineveron keventämiseksi. Erityisesti Bergbomin sosiaalisessa mediassa jakamat videot ja materiaalit keräsivät runsaasti huomiota ja loivat pohjaa myöhemmälle poliittiselle väittelystä puolueen lupauksista.
Riikka Purra: Puolueen puheenjohtaja linjasi virallisissa esiintymisissä ja puolueen "tuumaustunneilla", että perussuomalaiset haluavat leikata polttoaineiden ja sähkön veroja 25 prosentilla ostovoiman vahvistamiseksi.
Jani Mäkelä: Eduskuntaryhmän puheenjohtaja vaati oppositiosta käsin äänekkäästi polttoaineverojen puolittamista ja esitti myöhemminkin vaatimuksia hintojen nopeasta laskemisesta.
Jouni Kotiaho: Kansanedustaja nosti eduskunnan kyselytunneilla toistuvasti esille asumisen ja autoilun hinnan sekä vaati hallitukselta polttoaineverojen tuntuvaa alentamista.
Vierailija kirjoitti:
Velka-akka jakaa someen vihersmuutie videoita ja ps nostelee bensan hinnan melkein 3€/litra.
Mitäs helvetin viheroikeistolaista pelleilyä tämä on?
"Katsokaa meitä, ollaan niin rikasta ja ekotiedostavaa paremmistoa!" "Likaiset ja saastuttavat duunarialamaiset siirtyköön sähköautoihin!"
-"Perussuomalaisuus" 2026...
Vierailija kirjoitti:
Purra on pettänyt kansan, aika palauttaa Halla-aho takaisin johtoon?
Jussi on ollut pelkkä tyhjäntoimittaja koko ikänsä
"Valehtelun lopettaminen? Se EI meille käy!"
-PS
Vieläkö tulee kolmas kerta, että Persut pääsevät hallitukseen?
Vai onko jo opittu? Ja muistetaan vielä neljänkin vuoden päästä?
"Mu mu mu mutku Sanna Sannahh!!!"
Yllättyikö joku?