Huoltajuudesta kysymyksiä
Eli kun erosimme miehenkanssa teimme lapun jossa hän nimesi itsensä yksinhuoltajaksi ja jossa lukee tapaamisoikeudet jne.
Lappua ei olla missään lastenvalvojalla tehty tai mitään, ainoastaan koneella kirjoitettu ja tulostettu ja nimet alle, kun mies kämppää tarvitsi ja siihen todistuksen.
Onko tämä paperilappunen siis lain mukaan pätevä? Olenko menettänyt oikeasti huoltajuuden lapseeni koska kirjoitin tämän, vaikka emme ole lastenvalvojalla etc. sitä tehneet?
Tietääkö kukaan?
Kommentit (4)
että näin varmaan on. Että huoltajuuden voi keskenään sopia jos onnistuu. Nyt on kiista huoltajuudesta ja mietin kuinka paljon tämä paperilappunen painaa kun lähden asiaa viemään eteenpäin.
Vai tehtiinkö se esim. lakimiehen toimesta, oliko joku todistaja tms.
Vai tehtiinkö se esim. lakimiehen toimesta, oliko joku todistaja tms.
lakimiestä mukana. Sekin mietityttää koska näitä todistuksiahan voisi joku väärentää... nimmari vain alle
Soitin tänään lastenvalvojille mutta ohjasivat soittamaan sovitteluun. Sieltä ei vastattu ja jätin soitto pyynnön mutta ei ole kuulunut. no, huomenna uudestaan..
lastenvalvoja voi vahvistaa jo tehdyn sopimuksen. Periaatteessa mies on lapsen yksinhuoltaja, mutta kysy nyt vaikka lastenvalvojalta, onko näin. Ja jos niin on, tietenkin voit hakea huoltajuutta, oikeusteitsekin.