Nelikymppiset! Miten pidätte itsenne hoikkina?
Kommentit (17)
ja napsin päivittäin 2-3 isoa kourallista pähkinöitä. Välipalaksi suklaapatukoita ja noin kerran viikossa vedän litran suklaajätskiä iltapalaksi. Nämä kaikki siis normaalin, monipuolisen ja säännöllisen ruoan päälle, jotta en pääsisi laihtumaan liikaa. Olen mallia nyljetty orava, ja jos tarkkaavaisuus hetkeksi herpaantuu, pari kiloa putoaa heti.
kuin nyljetty orava, mutta 38v:nä paino nousi 10kg (lihasmassaa), tuo sitten vähitellen muuttui lihaksista joksikin muuksi mutta paino jäi. Eli nyt on Bmi 24, ei ihan hoikin mahdollinen mutta normaalipainoinen.
Syön hyvälaatuista, itsetehtyä (ei välttämättä kallista) perusruokaa, paljon kasviksia. Lauantaina on namipäivä ja saan syödä croissantin hillon kanssa sekä karkkia. Jäätelöä syön joka päivä vähän (esim 1 Lidlin manteli/vanilja puikko). Leipää, perunaa, riisiä ja pastaa vähemmän kuin aiemmin. Hiilareita pitäisi hillitä mutta kun tuo makea maistuu....
Pähkinöitä menee täälläkin välipalana (1-3 parapähkinää riittää hyvin).
kiloja ei tule, eikä lähde mun tavalla elää, eli syön mitä huvittaa, milloin huvittaa jne. En urheile, mutta hyötyliikuntaa saan koiran ansiosta.
normaalisti syön vain 3 kertaa päivässä, en napsi välipaloja tai päivittäin makeaa. Pähkinöitä en voi sietää.
t. 45 vuotta, 51 kiloa ja 162 cm
tuppaa paino tippumaan heti alle 50, jos en kiinnitä ruokavalioon huomiota. Eli pähkinöitä menee päivittäin muun ruuan lisäksi ja tummaa suklaatakin useampana päivänä viikossa. Muuten perusjutut:
Aamulla puuroa, leipää, raejuustoa, mehua, maitokahvia
Lounaaksi peruskotiruokaa tyyliin makaroonilaatikko
Välipalana leipää, Weetabixiä, jogurttia (esim. luonnonjogurttia marjoilla tms.
Päivällinen: salaattia, keittoa tms.
Iltapala: leipää tms.
Usein lasten mentyä nukkumaan lasi viiniä tai yksi olut
Sitten tietysti paljon kasviksia ja hedelmiä
En liiku juuri koskaan autolla eli liikun kävellen ja pyörällä. Kolme lasta pitää liikkeessä. Harrastan muutenkin liikuntaa.
ihan perusmättöä, kotiruokaa. Kasviksia voisin syödä enemmän. Kerran viikossa herkuttelupäivä jolloin vedän irtokarkkeja ja muuta mässyä. Liikuntaa en harrasta. Hoikkuuteni salaisuus ovat geenit :)
Olen pyylevyyteen taipuvainen ja timmimpi elämä vaatii pientä nälkää 24/7. Joskus uuvuttaa.
Selkeät ruokailuajat, ei napostelua. Joka päivä liikuntaa ainakin 30 min + hyötyliikunta päälle.
Herkkupäivä kerran viikossa, joskus lipsuu.
Annoskoot kohtuullisia, paljon marjoja, kasviksia, hedelmää.
159cm ja 52kg
pääosin itse tehtyä kotiruokaa. Pyrin liikkumaan joka toinen päivä, juoksen, sauvakävelen, hiihdän.. Syön jopa kuusi kertaa päivässä, mutta ateriakoot on pienehköjä samoin välipalat (jotka kyllä on jädeä, suklaata, pullaa). En koskaan syö itseäni ns. ähkyyn asti. Napostelua en harrasta ollenkaan.
42 v., 46 kg, 152 cm.
treenaan kuin hullu, siis jotain 8-10h viikossa, joka päivä käyn stepissä, attackissa, spinnissä, salilla, juoksemassa. Enenmpää ei voi enää liikkua tai tulee rasitusmurtumia. Ja SILTI olen ylipainoinen. Mitat 163/72.
En vaan tiedä mikä on vialla. En syö herkkuja tai mitään turhaa hiilarimättöä mutta tietenkin syön määrällisesti aika paljon koska treeni on raskasta ja päivittäin kulutan noin 1000kcal liikunnalla. Liikunnasta tulee kamala nälkä.
Olen alkanut miettimään onko kova liikunta ylipainoni syy. Nimittäin aina välillä kun on tullut paha sairaus ja treenikielto, ja olen maannut muutaman viikon sohvalla (syöden entiseen malliin) niin olen LAIHTUNUT enkä suinkaan lihonut. Paino sitten taas nousee kun treeniin palaan normaalitahdilla.
Minusta on kiva olla hyväkuntoinen, mutta en haluaisi olla ylipainoinen. Lihasmassa ei selitä kaikkea tuosta painosta, läskiä on mahassa ja selässä ja reisissä jne. Liikunta ei todellakaan automaattisesti laihduta!!!
Ollessani 20kg ylipainoinen kävin salilla 5x viikossa pari tuntia kerrallaan. Vasta liikunnan lopetettuani laihduin normaalipainoiseksi!
Tottakai liikkuessa tulee syötyä enemmän mutta ei nyt kuitenkaan sellaisia määriä, etteikö painon pitäisi noin ylipainoisena tippua!
Tällä ei kovin vaikeaakaan, mutta jos jommasta kummasta lipsuu, niin tulee ongelmia (ja painoa).
Yleinen virhe on se, että luullaan liikunnan kuluttavan enemmän kuin se oikeasti kuluttaa ja annetaan itselle henkisesti lupa syödä esim liian isoja annoskokoja.
keho ilmaisee janoa usein nälkänä ja juuri liikunnan yhteydessä on tärkeämpää juoda kuin syödä.
Jos seuraa kehon kuluttamaa kalorimäärää syke mittarilla, on hyvä tiedostaa, että ne näyttävät 20-25 % liikaa. Lisäksi pitää muistaa, että keho kuluttaa energiaa myös levossa eli tuo lepokulutus tulee vähentää mittarin näyttämästä luvusta.
Tunnin vauhtilenkki noin 65 kg ihmisellä kuluttaa keskisyykkeellä 150-155 noin 650 kcal mittarin mukaan. Vähennetään 20 % mittarivirhettä ja ollaan luvussa 520 kcal ja sitten vähennetään lepokulutus 60 kcal ja näin saadaan lopputulokseksi se, että juoksulenkki lisäsi kulutusta 460 kcal.
Toinen asia on se, että treenataan hullun lailla vailla päätä ja häntää, jolloin saadaan keho stressitilaan, jolloin keho ei toimi normaalisti ja vaan suojautuu.
Läski ei muutu lihakseksi vaan läski on poltettava pois ja lihas treenattava. Lihaskaan ei muutu läskiksi vaan surkastuu ilman treeniä.
liikun vain silloin kun huvittaa, joten salaisuuteni on tuo kuhtuullinen syöminen. Sillä painoni pysyy kurissa.
t.54kg
Syön päivällisellä (noin klo 20) PALJON, ja juon myös viiniä ja syön makean jälkkärin. Ihmiset jotka näkee tuon aterian ihmettelevät että miten voi olla noin hoikka kun syö tuollaisia määriä. Uskovat että mulla on jotkut ihmeen läpipaskojageenit. Mutta ei, kyse on siitä että aamulla juon vain maitokahvin ja lounaalla syön kevyesti, yleensä keiton tai salaatin ja leipäviipaleen. Kyllä niitä kaloreita sitten riittää illalla ihan kunnon kolmen ruokalajin päivälliseen kun ei ole päivällä paljoa niitä käyttänyt.
Liikuntaa en harrasta ollenkaan, olen istumatyössä, pituus 165 ja paino 53.
Ruoka ei oo oikein koskaan maistunut, nirso olen. Herkkuja syön lähes joka päivä, mutta määrät on pieniä, samoin syön hyvin epäsäännöllisesti. Mutta kasviksia ja proteiinia syön aika hyvin (raejuusto)..
Liikun aika vähän.
162cm ja 54kg, näin ollut viimeiset 10 vuotta.
Itse olen karsinut hiilareita, en syö perunaa/riisiä. Ainoastaan täysjyväpastaa joskus, lounas on yleensä kanaa/lihaa+salaattia, tai keitto+ruisleipä. Syön usein mutta pieniä annoksia.
Karkkipäivä on kerran viikossa, saatan ottaa kahvin kanssa keksiä/pullaa silloin tällöin.
Liikun n. 4-5krt/viikossa,ja mitat on 168cm/56kg. Painon kanssa ei ole koskaan ollut ongelmia, mutta kroppa on kiinteytynyt ja on hyvän mallinen liikunnan myötä. Kukaan ei ikinä usko että mulla on 3 lasta ;)
ja napsin päivittäin 2-3 isoa kourallista pähkinöitä. Välipalaksi suklaapatukoita ja noin kerran viikossa vedän litran suklaajätskiä iltapalaksi. Nämä kaikki siis normaalin, monipuolisen ja säännöllisen ruoan päälle, jotta en pääsisi laihtumaan liikaa. Olen mallia nyljetty orava, ja jos tarkkaavaisuus hetkeksi herpaantuu, pari kiloa putoaa heti.