Alapääongelma! Synnytys takana.
Synnytyksestä on noin kuukausi ja tänään vessassa kakkaa ponnistaessani huomasin jotain outoa: Emättimestä laajeni ulos noin nyrkin kokoinen "pallo"! Mikä se on ja mistä tämä johtuu? Liittyykö jotenkin synnytykseen? En ainakaan ole ennen moista kokenut. Meneekö ohi? Kuulostan varmaan tosi tyhmältä ja tietämättömältä, mutta tämä ei ole provo!
Kommentit (9)
Virtsarakon tai peräsuolen. Ei mene ohi.
kuulostaa kohdunlaskeumalta. On korjattavissa.
Se meni siis takaisin sisään heti kun lopetin ponnistamisen. Tarviiko silti lääkäriä/leikkausta? AP
Se meni siis takaisin sisään heti kun lopetin ponnistamisen. Tarviiko silti lääkäriä/leikkausta? AP
tarvitsee kyllä. Nuo vaivat on melko yleisiä, joten reippahasti vain lääkärin vastaanotolle.
Älä lue kaikkea mitä aiheesta löydät, koska masennut. Leikkaus voidaan tehdä vasta kun lapsiluku täynnä. Hyvää ja tehokasta lantionpohja treeniä nyt alkuun. Mainitse asiasta lopputarkastuksessa ja/tai käy gynekologilla pyytämässä erikoisfyssari lähete. Mulla lääkäri ei huomannut laskeumaa vaikka itse jo tiesin sen olemassaolon.
Noiden jumppien lisäksi riittävästi juotavaa ja kuituja ettei kakka mene kovaksi, alapääponnistelut mahdollisimman pieniksi.
vältä turhaa istumista, Älä ainakaan juokse tms hyppyjä sisältävää treeniä tee. Ja mee gynelle tosiaan heti kun jaksat, oman lähetteen saanti pitkittyi puoli vuotta kun lääkäri ohjasi tavis fyssarille "jospa se auttais". Ei tosiaankaan auta siinä määrin.
Kiitos vastauksista. Mulla on kolmen viikon kuluttua jälkitarkastus niin otan siellä puheeksi ja toivottavasti tilanne selkiytyy.
oli toisen lapsen syntymän jälkeen samanlainen ongelma. Emättimestä pullahti ponnistaessa kananmunan kokoinen pallukka, joka oli kaikenlisäksi kipeä.
Jouduttiin leikkaamaan. Oli bartolinin rauhanen. Katsopa netistä tietoa siitä. Voisi olla samanlainen.