G: Joko lapselle huomenna talvihaalari päälle (Hki)?!
Huomisiltapäiväksi luvattu enää +3 astetta, aamulla voi olla nollassa. Laitatteko talvihaalarin jo päiväkoti-ikäiselle vai onko vielä liian kuuma?
Ajattelin helpottaa päiväkodin pukemisrumbaa, kun nyt päällä välikausivaatteet ja fleece-väliasu, mutta toisaalta en haluaisi lasta paahtaa liian lämpimissä vetimissä.
Eka syksy päiväkodissa, enkä muista milloin viime vuonna alettiin siirtyä talvivaatteisiin...
Kommentit (10)
ihan jo plussan tienoilla. En tiedä vielä mitä tänä vuonna tekisi. Toisaalta talvihaalarin kanssa voi mennä vaikka pelkissä sukkiksissa ja paidassa ulos, mutta taas se määrä sisävaatetta on liian vähän.
Että emmää tiedä vielä. Jos oikeasti on liki miinusta, ni kai sitten laitan talvivaatteet lapsille.
Varsunkin jos sataa, niin kuin on luvattu, niin paljon mukavampi on kurikset vk-haalarit kuin toppapuvun kanssa. Usein muuten auttaa se, että laittaa kunnon pipon ja rukkaset, on jo lämpöisempi.
laita, mutta me asutaankin Espoossa! Välikausihaalareilla mennään, koska kurikset taas todennäköisesti on kiskottu siihen päälle. Haalareissa on erilliset fleecevuoret, on varmasti lämpimät. Tietysti pitää olla pipot ja kunnon käsineet.
Fleecehousut kaivoin jo esille, mutten vielä laittanut niitä pojalle. Poika on 4v ja aika menevä, jollekin maassa istuvalle 1v:lle olisin laittanut välikausihaalarin alle villahaalarin jo.
Kahdella päiväkoti-ikäisellä tytölläni on nyt ulkoilussa välikausivaatteet, joiden alla sukkikset, t-paita, pitkähihainen trikoopaita ja velourhousut. Todella hyvin tarkenee ja hikikin tuntuu tulevan.
kahdella pk-ikäiselle. Oli ihan sopivat.
Alla sukkikset/kalsarit, aluspaidat ja pitkähihaiset ohuet paidat.
Meidän pk:ssa hillivat kalsareillaan sisällä. Tietysti laatikossa lisävaatetta, jos sisällä tulee kylmä.
Aiemmin oli samat sisävaatteet + fleecet + vk-puvut.
Kuriksia ei tänään ainakaan tarvittu.
Vien pojalle kevyttoppahaalarin ja vk+fleece päiväkotiin.
Valikoivat sielä sitten mikä parhaiten sopii ulkoiluhetken säähän.
Tosin asutaan Pohjanmaalla ja täällä on jo luntakin reilusti..
En sitten vielä laittanut, kun eilen poika oli tosi hikinen välikausipuvussaan...
Mites muut?
meillä ollut jo tämän viikon verran viimevuotiset toppahaalarit päällä. Ovat menneet ohuiksi, joten alle ei tarvitse paljon vaatetta. kosteussuoja pitää kuitenkin kuivana eikä kuriksia tarvita. Isompi valitti eilen iltapäivällä että on vähän lämmin, mutta ei ollut kuitenkaan tuskaisen hikinen. Kovin liikkuvaisia lapsia ovat.
Ja millainen se oma lapsi muutenkin on.
Asumme keski-Suomessa ja tänne on huomiseksi (vissiin) luvattu pikkupakkasia, joten meidän lapsilla on varmaan päällä vanhat toppapuvut. Paksummat kuin vk-vaatteet, mutta ei kuitenkaan sellaiset uudet ja muhkeat.