Onko mielestäsi hyvä, ettei alkoholia saa myydä ennen
Kommentit (10)
en oikein ymmärrä, tiedän kyllä miksi se on säädetty.
Onkohan tolla mitään merkitystä. Kotiinkin saa ostaa alkoholia niin paljo kun haluaa, ettei vaa lopu kesken. Baareissakin voi juoda aamu neljään.
kertaalleen tuosta aamumyynnistä tuli vähän ongelma, kun oltiin lähdössä mökille ja kävin kaupassa ennen ysiä, jäi saunasiiderit ostamatta :D.
Pari kertaa illalla olen myös huomannut, etten saakaan saunajuomaani...
Enemmistö saa "kärsiä" että vähemmistöä suojeltaisiin.
Sama laki sitten sipseihin ja karkkeihin. Yhtä lailla sillä suojellaan kansanterveyttä, ettei läskit pääse mussuttamaan aamusta yöhön asti.
Todella noloa kun kauppa on auki, ja tietämätön asiakas menee ostoksille, niin siellä myyjä sanooki että lälläslää, en myykkään sulle nyt tätä siideripulloa kun kello on kymmentä vaille.
elämässni varmaan kaksi kertaa käynyt kaupassa ennen klo 9 tai jälkeen klo 21. Ja ei nyt kaatunut maailma vaikka oluet olikin pressun alla.
Täysin merkityksetön asia mulle. Ihan sama, vaikka olis myyntiä vieläkin lyhyemmän ajan. Ei se mun elämääni hetkauttaisi suuntaan eikä toiseen.
Jos tuollaisella on merkitystä, niin ehkä kannattaa pitää niitä juomia kotona varastossa :)
Illalla ymmärrän siksi että ainakin noissa klo 23 asti auki olevissa pikkumyymälöissä voisi olla usein yksin olevien kassa/myyjien epämiellyttävämpi ja turvattomampi olla töissä jos siellä lamppaisi humaltuneita kaljanhakijoita, joista osalle olisi pakko myynti kieltää liian humalatilan takia - ja nämähän joskus alkaa aggressiivisiksi jos ei myy.
Mutta aamulla - ei nyt varmaan väsyneet krapulakaljan hakijat juuri häiriötä kellekään aiheuttaisi. Ja meille tavis-kohtuukäyttäjille tuosta on ärsyttävää vaivaa, ettei voi vaikak niitä saunakaljoja hakea samalla kauppareissulla kun muut tavarat, jos tykkää käydä aamulla kaupassa aikaisin esim. siksi että silloin siellä ei ole ruuhkaa.
iltaan nyt on vielä jotkut perustelut, mutta silti minusta myyntiaikaa voisi pidentää esim. klo 22 asti. Toisaalta eipä tuo iltarjoituskaan juuri omaan elämään vaikuta, mutta joskus on käynyt niin että kauppaan on päässyt vasta ysin jälkeen ja olisi tehnyt mieli ostaa joku siideri muttei ole voinut. Mutta tällaisia tapuksia ei ole edes joka vuosi, joten ei mikään vakava asia :D
en mä tuossa järkeä näe.
Itse käyn kaupassa mielellään ihan viimeisellä tunnilla, koska mua ahdistaa väenpaljous.
Aamullakin voisin käydä 7-9, mutta juuri tuosta syystä käyn sitten vasta illalla, että saan samalla kaiken ostettua. Mä käyn korkeintaan kerran viikossa kaupassa, eikä mulla ole lähikauppaa ihan nurkilla.
Mä luulen, että nuo iltayhdeksän jälkeen töissä olevat myyjät saavat varmasti tapella useinkin asiakkaiden kanssa siitä,että miksi ei myydä.
Ja varsinkin jos ne juomat ovat jossain pressun alla, niin saahan asiakas ne sieltä kaivettua, ja sit tapellaan. En tosiaan tiedä noista käytännöistä, miten ne ovat, kun meillä kaupatkin sulkeutuvat klo. 21.
Mutta jos liikkeet eivät myy edes viittä vaille enää, niin tästä varmasti tapellaan kassoilla:
"Alkoholijuomat, jotka asiakas on saanut haltuunsa ennen kello 21, voi
maksaa kassaan kello 21 jälkeen. Jos liike jatkaa aukioloa vielä kello 21:n
jälkeen, on mahdollisuus alkoholijuomien haltuunottoon estettävä kello 21
alkaen."
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=alkoholin%20myyntiaika%20ennen%20…