Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokemuksia luupiikistä kantapäässä?

Vierailija
16.09.2012 |

Paraneeko ikinä ja miten?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venyttele paljon akillesjännettä, varpaat ylös, kantapää alas, pitkiä venytyksiä. Tulehduskipulääke ja pehmuste, esim. geelitäytteinen rengas kantapään alla, auttaa.

Vierailija
2/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ei kantapäätä kuvattu, että en varmaksi tiedä, oliko luupiikkiä. Mulla kesti yli puoli vuotta ennen kuin kantapää oli lähes normaali. Nyt on reilu vuosi kulunut ja vieläkin se ajoittain oireilee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkei sinne vielä mitään luupiikkiä tai mikäsenyt on kalkkikasautumaa olisi muodostunutkaan, vaan on pelkästään jännekalvon tulehdus.



Jos se on oikein kipeä, sinne voi tuikata kortisonia.

Vierailija
4/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

googlella tai tutuilta kysymällä selviä että yleensä on lyhytaikaianen vaiva tai vain kuukausia, mutta itselläni on ollut jo kymmenisen vuotta. välillä parempi jos kävelen vaan korkkareilla, sitten kun painan tennareilla niin seuraavana päivänä kyllä on kipeenä. kortisonipiikki oli tosi kivuslias eikä auttanut. venyttelykään ei tuonut kovasti helpotusta, paitsi säärilihaksen venyttele, akillesjänteen venyttely oli aika turhaa jostain syystä.



paska vaiva.

Vierailija
5/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka on valitettavasti päässyt tautiluokitukseen saakka ja radiologit ja terveyskeskuslääkärit sitä edelleen viljelevät valistuksesta huolimatta. Ortopedit ja fysiatrit vihaavat koko sanaa, koska siitä tulee potilaille ihan väärä kuva koko taudista.



Kyseessä on jänteen tai jännekalvon päähän kertyvä kalkki, joka johtuu kyseisen jänteen (akillesjänne) tai jännekalvon (jalkapohjan kalvojänne eli plantaarifaskia) kireydestä. Kun jänteessä on kireysongelma, tulee siihen ärsytystä ja tulehdusteraktio (siis EI infektio, vaan inflammaatio), jotka taas aiheuttavat kalkin kertymisen jänteen kiinnittymiskohtaan. Röntgenkuvissa näkyvä kalkki (joka usein on muodoltaan piikkimäinen) on vain seuraus vaivasta, mutta mitään todellista piikkiä ei jalkapohjassa ole eikä mikään siellä pistä, vaan vaiva johtuu jänteen kireydestä.



Hoitona on venyttely, venyttely ja venyttely. Mitä kauemmin tilannetta katsotaan ja jalan käyttöä varotaan, sitä pahemmaksi se menee. Venyttelyn lisäksi voi jalkapohjan osalta käyttää pehmusteita, akillesjänteen osalta alkuun kantakorotusta jne. Kortisonia kannattaa pistää hyvin harkiten ja todellisen ammattilaisen toimesta, kenen tahansa ei kannata antaa pistellä, siitä voi olla vakavia seurauksia varsinkin akillesjänteessä.

Vierailija
6/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Suomalainen nimitys tulehdus on jossain määrin epätarkka sisältäen sekä elimistön reaktion (inflammaatio) että reaktion aiheuttavan elollisen organismin tunkeutumisen elimistöön (infektio). "

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

UÄ:n avusta kyseiseen vaivaan (tai mihinkään muuhunkaan) ei ole minkäänlaista todistusaineistoa. Yhdessäkään tutkimuksessa ei ole pystytty osoittamaan mitään tehoa.

Vierailija
8/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

:-D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
16.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luupiikki on lihaksen kiinnityskohdan kalkkeumaa, eli ei itsestään parane, tarvitsee kirurgia, jos kivut ei lopu...toisilla asettuu paikalleen. Mutta jos on plantaarifaskiitti niin vaihtoehtoja löytyy.

T:jalkaterapeutti