Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Harmittaa, mitä tulikaan sanottua 7-vuotiaalle :( Tyttö kiukkusi

Vierailija
13.09.2012 |

taas jostai ihan naurettavasta pikkuasiasta, mulla napsahti ja huusin sille ettei se edes tajua miten hyvin sillä on asiat, että maailmassa on lapsia joita lyödään, jotka ei saa ruokaa jne.. Tyttö kalpeni ja hiljeni,selkeästi järkyttyi ja tuli vielä myöhemmin kysymään miksi niitä lapsia lyödään.. X(

Voi kun sais sanansa takaisin, en mä nyt halua että se alkaa tollasia kelaamaan, raukka selkeästi ahdistui.



Asteikolla 1-10,miten pahasti mokasin?

Kommentit (36)

Vierailija
1/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

9.. 10 jos et pyytänyt anteeksi heti..

Vierailija
2/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ne asiat mitä sanoin :(( Ei niitä anteeksipyynnöllä lapsen päästä pois saa. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottahan sä sitäpaitsi puhuit.

Vierailija
4/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ainahan asioissa on se mutta. Nyt on tilaisuutesi vaikuttaa lapsen kykyyn asettua toisen asemaan.

Vierailija
5/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei 7-vuotiaan tarvitsekaan elää utopistisessa pumpulimaailmassa. Tuossa iässä voi jo vähän alkaa valottaa maailman raadollisuutta.

Vierailija
6/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis ne, joilla asiat on kunnossa, ja saavat kaikkea

mulla myös 7v tyttö ja huomattavissa on toisinaan just tollasta ylenpalttista kiukuttelua jos mistäkin... kai kuuluu ikään ???





mä olen kyl puhunut , kertonut, et on paljon lapsia, jotak ei saa ruokaa, ei oo vaatteita, ei kunon asuntoa jne jne ja et ihan tääl suomessakin on huno osaisia... et pitäis olla kiitollinen , kun itsellä asiat hyvin.



kyl lasten pitää oppia ymmärtään, et kaikki ei itsestään selvyytenä kuulu vaan heille..



et monen asian eteen on tehtävä töitä, lapsen on tehtävä koulutehtäviä oppiakseen jne jne



eli kuuluu minusta kasvatukseen



mut huutaa ei tietty saisi , tai pelotella... vaan rauhassa tosi asioista puhua..





eli ap korjaa hiemn tilannetta puhumalla rauhassa lapselle asiasta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en itseasiassa nää tuossa mitään "pahaa". Tietenkin huutaminen on aina väärin, mutta minulle se on aika normaali toiminta, kun oikeasti vihastun...



Lähinnä tulee mieleen, että kannattaa ehkä keskustella oikeasti asiasta. Ei nyt pelkästään siitä, että lapsia lyödään vaan rauhassa käydä läpi tuo asia jonka huusit. Eli, että lapsellasi on kaikki OIKEASTI tosi hyvin, on vaatteita, ruokaa, leluja ym, ja joillain ei ole oikein mitään. Kyllä muistan, että aika pienestä asti olen tiennyt, että "Afrikan lapset näkee nälkää".

Vierailija
8/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä mäkin välillä raivoan lapsille ja kerron mitä täällä maailamssa lapsille tehdään, osaaha se itsekin lukea ja kuulla mm. Eerikan kidutuksista. kyllä meillä puhutaan ihan avoimesti kaikesta, pakkokin varoittaa hyväksikäyttäjistä ja kertoa mitä ne on jne. Älkää hyvät ihmiset kasvattako lapsia pumpulissa. On tärkeää tietää mitä maailmassa tapahtuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taidat alitajuisesti vain itse haluta pahoinpidellä nyrkein lapsiasi. Mutta nyt kun se on saatu pois mielestä, niin ongelma on ohi.



Enään puuttuu vain toiminnan aloittaminen, vaikka vyön soljella.

Vierailija
10/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että huusit ja karjuit. Mun lapset on 4 ja 6 ja mä vedän afrikan köyhät lapset -kortin esiin tasaisin väliajoin. Kyllä kai lapsia voi muistuttaa siitä, että niillä on oikeasti asiat ihan hyvin ja että kaikki eivät ole yhtä onnekkaita. Toki tuo lyömisjuttu vaatii ehkä vähän jatkokeskusteluja, jotta lapsen ei tartte itse sitä mietiskellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tuonikäisen lapsen pitäisi jo omata hiukan suhteellisuudentajua eli älytön kiukkuaminen pitäisi saada loppumaan. Tietenkin pikkuasiat saavat ärsyttää, mutta lapsen pitäisi myös tajuta olla kiitollinen siitä, että enimmäkseen asiat ovat hyvin.



Meillä on ollut kummilapsi kehitysmaasta jo vuosia, ja omat lapseni ovat tajunneet kummasti miten hyvin heidän asiansa ovat kun olemme lukeneet kummiuutisia ja muutenkin uutisia siitä maasta, jossa tyttö asuu.



Omalle 6-vuotiaalleni olen useamman kerran todella vihaisena sanonut, että nyt tekisi mieli lyödä, koska et tajua lopettaa. Koskaan en ole lyönyt, mutta mielestäni ei ole hirveä synti kertoa lapselle miltä minusta tuntuu kun hän esim. käyttäytyy ilkeästi veljeään kohtaan tai tekee jotain muuta todella raivostuttavaa.

Vierailija
12/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

selittänyt, että noin käy joillekin lapsille, koskaan ei tiedä, mitä elämän arpajaisissa saa ja koska se lyöminen meilläkin alkaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin keskustele vielä rauhallisesti tytön kanssa. Kerro ettet tarkoittanut että hän joutuisi sellaisia miettimään, mutta että maailmassa on sellaisiakin vanhempia jotka kurittavat lapsia lyömällä, ja että ennen vanhaan se oli ihan yleistä Suomessakin, ja jopa koulussa lyötiin jos käyttäytyi huonosti. Asiasta kertominen, vaikka näin jälkeenpäinkin, yleisellä tasolla lämpimästi keskustellen lievittää kyllä tytön ahdistusta jos se jäi häntä vaivaamaan. Silloinhan sinä asetat tietosi lapsen käyttöön ja annat mahdollisuuden kysyä sinulta vaikeistakin asioista.



Ei ole yhtään väärin 7-vuotiaan kuulla äidiltä turvallisesti keskustellen vaikeistakin asioista. Joskus riidat voivat olla hyödyksi juuri siten, että molempien rauhoituttua voi syntyä hedelmällistä keskustelua lapsen kanssa jos jonkinlaisista aiheista.

Vierailija
14/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, on ehdottoman tärkeää kertoa lapsille, miten lapsi tapetaan tukehduttamalla mattoon käärittynä aikuisen ollessa mytyn päällä. Ja ehdottomasti kertoa, kuinka ihanaa on kun afrikassa saastaisia neekerilapsia kuolee päivät pitkät.



Myös ehdottoman sanatarkasti on suositeltavaa kertoa millaista on lasten hyväksikäyttö, mitä yksityiskohtaisemmin kertoo hyväksikäytön sisällöstä sen terveempi lapsesta kasvuiässä tulee.



Myös millaista jälkeä esim. rekkojen ja henklöautojen kolareissa henkilöauton ajajalle tapahtuu rutistuessaan rekan nokan alle tai puristuessaan rekan renkaiden väliin on suositeltavaa kertoa mahdollisimman tarkasti, millaista jälkeä se henkilöauton kuskille tekee.



Ihmisten itsemurhista kertominen esim. junaradalla on varsin tärkeä kasvatuksellinen vastuu aikuisilla. Täytyy muistaa mainita ehdottomasti millä tavalla ihmisen kuollut torso silpoutuu tonneja painavien junanvaunujen alle. Ja raajojen edetessä liikkuvien vaunuen alla, kuinka pitkältä matkalta ihmisen osia virannomaiset joutuvat etsimään silpoutuneen ihmisen paloja. Ehdottoman visuaalisesti näyttävä ja todellisuuteen herättävä osa tätä aluetta on ihmisten ruumiinnesteiden leviäminen junaradalla.



Sitten ulkomaista myös Mexicon huumekartellit ovat hyvä avaus, kun keskustellaan kuinka paljon pahemmin voisi olla asiat jos asuisimme meksikossa. Ehdottomasti meksikon huumekartellin velanperinnät ja kiristys on yksi hyvä aihealue: "Kuinka meksikossa koko perhe voisi menettää henkensä Isin veloista, koko perhe ammuttaisiin omaan kotiinsa." kuten tiedämme, huumekartellit tappavat kaikki perheen jäsenet vaarista sylivauvaan.



Myös julkisille paikoille jätettävät irtileikatut ihmisen päät on hyvä mainita, sillä joukkosurmien ilmetessä, yhdeltä tienvarrelta voi löytyä useita kymmeniä päitä kuten IS:kin on asiaa uutisoinut.



Tässä muutamia vinkkeja, miten turhaa pumpulikasvatusta hillitä, varsinkin alle 9 vuotiaiden lasten kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

selittänyt, että noin käy joillekin lapsille, koskaan ei tiedä, mitä elämän arpajaisissa saa ja koska se lyöminen meilläkin alkaa.

Eivät meidän lapset tosin olleet erityisen järkyttyneitä kun lukivat asiasta lööpin. Kyllä se on ollut tiedossa jo aiemminkin, että kaikki lapset eivät asu täydellisissä perheissä.

Vierailija
16/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unohdit kokonaan Pohjois-Korean. Ne uutiset leireillä tehdyistä hirttotuomioista mitä lapset joutuu katsomaan kun omat vanhemmat hirtetään on mulle sellaisia että pyörii päässä ja ahdistaa tosi paljon. Hesariakaan uskalla enää lukea kun jää päälle se ahdistus. Eli en tosiaan ole tosissani sen kanssa, että tällaisia pitäisi lapsille kertoa, kunhan jatkoin edellisen älytöntä listaa.

Kyllä, on ehdottoman tärkeää kertoa lapsille, miten lapsi tapetaan tukehduttamalla mattoon käärittynä aikuisen ollessa mytyn päällä. Ja ehdottomasti kertoa, kuinka ihanaa on kun afrikassa saastaisia neekerilapsia kuolee päivät pitkät. Myös ehdottoman sanatarkasti on suositeltavaa kertoa millaista on lasten hyväksikäyttö, mitä yksityiskohtaisemmin kertoo hyväksikäytön sisällöstä sen terveempi lapsesta kasvuiässä tulee. Myös millaista jälkeä esim. rekkojen ja henklöautojen kolareissa henkilöauton ajajalle tapahtuu rutistuessaan rekan nokan alle tai puristuessaan rekan renkaiden väliin on suositeltavaa kertoa mahdollisimman tarkasti, millaista jälkeä se henkilöauton kuskille tekee. Ihmisten itsemurhista kertominen esim. junaradalla on varsin tärkeä kasvatuksellinen vastuu aikuisilla. Täytyy muistaa mainita ehdottomasti millä tavalla ihmisen kuollut torso silpoutuu tonneja painavien junanvaunujen alle. Ja raajojen edetessä liikkuvien vaunuen alla, kuinka pitkältä matkalta ihmisen osia virannomaiset joutuvat etsimään silpoutuneen ihmisen paloja. Ehdottoman visuaalisesti näyttävä ja todellisuuteen herättävä osa tätä aluetta on ihmisten ruumiinnesteiden leviäminen junaradalla. Sitten ulkomaista myös Mexicon huumekartellit ovat hyvä avaus, kun keskustellaan kuinka paljon pahemmin voisi olla asiat jos asuisimme meksikossa. Ehdottomasti meksikon huumekartellin velanperinnät ja kiristys on yksi hyvä aihealue: "Kuinka meksikossa koko perhe voisi menettää henkensä Isin veloista, koko perhe ammuttaisiin omaan kotiinsa." kuten tiedämme, huumekartellit tappavat kaikki perheen jäsenet vaarista sylivauvaan. Myös julkisille paikoille jätettävät irtileikatut ihmisen päät on hyvä mainita, sillä joukkosurmien ilmetessä, yhdeltä tienvarrelta voi löytyä useita kymmeniä päitä kuten IS:kin on asiaa uutisoinut. Tässä muutamia vinkkeja, miten turhaa pumpulikasvatusta hillitä, varsinkin alle 9 vuotiaiden lasten kanssa.

Vierailija
17/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, on ehdottoman tärkeää kertoa lapsille, miten lapsi tapetaan tukehduttamalla mattoon käärittynä aikuisen ollessa mytyn päällä. Ja ehdottomasti kertoa, kuinka ihanaa on kun afrikassa saastaisia neekerilapsia kuolee päivät pitkät.

Myös ehdottoman sanatarkasti on suositeltavaa kertoa millaista on lasten hyväksikäyttö, mitä yksityiskohtaisemmin kertoo hyväksikäytön sisällöstä sen terveempi lapsesta kasvuiässä tulee.

Myös millaista jälkeä esim. rekkojen ja henklöautojen kolareissa henkilöauton ajajalle tapahtuu rutistuessaan rekan nokan alle tai puristuessaan rekan renkaiden väliin on suositeltavaa kertoa mahdollisimman tarkasti, millaista jälkeä se henkilöauton kuskille tekee.

Ihmisten itsemurhista kertominen esim. junaradalla on varsin tärkeä kasvatuksellinen vastuu aikuisilla. Täytyy muistaa mainita ehdottomasti millä tavalla ihmisen kuollut torso silpoutuu tonneja painavien junanvaunujen alle. Ja raajojen edetessä liikkuvien vaunuen alla, kuinka pitkältä matkalta ihmisen osia virannomaiset joutuvat etsimään silpoutuneen ihmisen paloja. Ehdottoman visuaalisesti näyttävä ja todellisuuteen herättävä osa tätä aluetta on ihmisten ruumiinnesteiden leviäminen junaradalla.

Sitten ulkomaista myös Mexicon huumekartellit ovat hyvä avaus, kun keskustellaan kuinka paljon pahemmin voisi olla asiat jos asuisimme meksikossa. Ehdottomasti meksikon huumekartellin velanperinnät ja kiristys on yksi hyvä aihealue: "Kuinka meksikossa koko perhe voisi menettää henkensä Isin veloista, koko perhe ammuttaisiin omaan kotiinsa." kuten tiedämme, huumekartellit tappavat kaikki perheen jäsenet vaarista sylivauvaan.

Myös julkisille paikoille jätettävät irtileikatut ihmisen päät on hyvä mainita, sillä joukkosurmien ilmetessä, yhdeltä tienvarrelta voi löytyä useita kymmeniä päitä kuten IS:kin on asiaa uutisoinut.

Tässä muutamia vinkkeja, miten turhaa pumpulikasvatusta hillitä, varsinkin alle 9 vuotiaiden lasten kanssa.

Vierailija
18/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai olet kertonut Eerikasta lapsellesi? selittänyt, että noin käy joillekin lapsille, koskaan ei tiedä, mitä elämän arpajaisissa saa ja koska se lyöminen meilläkin alkaa.

Vuosia sitten, Eerika ei ole ensinmäinen, eikä viimeinen lapsi, joka on kuollut tai tulee kuolemaan perheväkivallan uhrina. Surullisia ja jopa tragedioita tapahtuu, elämässä ei ole ennustettavuuta ja kaikkea ei voida estää.

Jokaisen tulisi olla onnellinen, että on saanut ja tulee saamaan elämään suht normaalin lapsuuden. Välillä menee överiksi, sekä lapsella ja vanhemmilla, ne asiat on vaan käsitteltävä yhdessä.

Ja vanha kliseen näin lopuksi, aina ei voi olla kivaa.

Vierailija
19/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoititko kenties nuo molemmat?



Jos viittaat minun vastaukseeni (15), niin olikohan meillä nyt kuitenkin vähän eri tarkoitus ja mittakaava...? :P

Vierailija
20/36 |
13.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, on ehdottoman tärkeää kertoa lapsille, miten lapsi tapetaan tukehduttamalla mattoon käärittynä aikuisen ollessa mytyn päällä. Ja ehdottomasti kertoa, kuinka ihanaa on kun afrikassa saastaisia neekerilapsia kuolee päivät pitkät.

Myös ehdottoman sanatarkasti on suositeltavaa kertoa millaista on lasten hyväksikäyttö, mitä yksityiskohtaisemmin kertoo hyväksikäytön sisällöstä sen terveempi lapsesta kasvuiässä tulee.

Myös millaista jälkeä esim. rekkojen ja henklöautojen kolareissa henkilöauton ajajalle tapahtuu rutistuessaan rekan nokan alle tai puristuessaan rekan renkaiden väliin on suositeltavaa kertoa mahdollisimman tarkasti, millaista jälkeä se henkilöauton kuskille tekee.

Ihmisten itsemurhista kertominen esim. junaradalla on varsin tärkeä kasvatuksellinen vastuu aikuisilla. Täytyy muistaa mainita ehdottomasti millä tavalla ihmisen kuollut torso silpoutuu tonneja painavien junanvaunujen alle. Ja raajojen edetessä liikkuvien vaunuen alla, kuinka pitkältä matkalta ihmisen osia virannomaiset joutuvat etsimään silpoutuneen ihmisen paloja. Ehdottoman visuaalisesti näyttävä ja todellisuuteen herättävä osa tätä aluetta on ihmisten ruumiinnesteiden leviäminen junaradalla.

Sitten ulkomaista myös Mexicon huumekartellit ovat hyvä avaus, kun keskustellaan kuinka paljon pahemmin voisi olla asiat jos asuisimme meksikossa. Ehdottomasti meksikon huumekartellin velanperinnät ja kiristys on yksi hyvä aihealue: "Kuinka meksikossa koko perhe voisi menettää henkensä Isin veloista, koko perhe ammuttaisiin omaan kotiinsa." kuten tiedämme, huumekartellit tappavat kaikki perheen jäsenet vaarista sylivauvaan.

Myös julkisille paikoille jätettävät irtileikatut ihmisen päät on hyvä mainita, sillä joukkosurmien ilmetessä, yhdeltä tienvarrelta voi löytyä useita kymmeniä päitä kuten IS:kin on asiaa uutisoinut.

Tässä muutamia vinkkeja, miten turhaa pumpulikasvatusta hillitä, varsinkin alle 9 vuotiaiden lasten kanssa.

Et taida tuntea kovin monta lasta henkilökohtaisesti? Itselläni on kaksi poikaa, 6- ja 9-vuotiaat, ja todellakin he aivan itse ja omasta aloitteestaan rekonstruoivat keskusteluissaan mm. juuri juna- ja auto-onnettomuuksien seuraukset. Myös lasten kaverit ovat hyvin kiinnostuneita asioiden todellisista syistä ja seurauksista, eivätkä järkyty jos vaikka ajattelevatkin verta ja muuta sotkua.

Toki kaverien vanhemmista löytyy lääkäreitä, yksi liikenneonnettomuudessa vakavasti vammautunut, ensiapuhoitaja, ja myös henkilöautojen turvalaitteita ammatikseen suunnitteleva insinööri, joten ehkä kotoa on tullut keskimääräistä enemmän tosiasiaa ihmisruumiin hauraudesta. Mikä ei ole mielestäni paha asia.