Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Velliä tai sosetta suositusta aiemmin?

Vierailija
30.08.2012 |

Minulla on yläkäyrillä tai niiden yläpuolella kasvava hieman alle 3 kuukauden ikäinen lapsi, joka on ollut syntymästään asti isokokoinen. Vauva ei ole ylisyötetty läski, vaan todella pitkä ja painoakin on sitten sen mukaan.



Vauva ei pulauttele yhtään ylimääräistä, joten mistään refluksitaudista ei ole kyse eikä muutenkaan siitä, että vauva joutuisi syömään normaalia enemmän hukkaan menevän osuuden takia.. Ennen normaalit syöttövälit ovat noin 3 tuntia päivällä, eivät enää. Kerralla muksu imaisee noin 140-180ml maitoa. Öisin vauva heräsi kerran syömään, mutta nyt tankkauksia yön mittaan 2-3. Ja aamupaloja nautitaan varsinaisen heräämisen jälkeen kaksi, tunnin välein. Ja korvikkeella on, kun minulta ei maitoa tullut.



Neuvola oli kovasti sitä mieltä, että pelkällä maidolla pitäisi pärjätä 4 kuukauden ikään saakka. Minulta alkaa loppua usko siihen, että ihan kaikissa ruumiin ja sielun voimissa selvitään edes 3kk- neuvolaan asti pelkällä maidolla. Lapsesta on tullut niin kiukkuinen, kun nälkä ei enää tahdo pysyä poissa.



Onko kokemuksia vellin/soseen antamisen aloittamisesta ennen ns. virallista lupaa? Ennenhän vissiin niitä sai antaa jo 3kk ikäiselle, mutta nykyään ei ainakaan suositella.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse aloitin muinoin 16 vuotta sitten vellin antamisen jo reilun kolmen kuukauden ikäiselle, ja hyvin toimi. Poika on terve ja reipas edelleen.



Kuuntele omaa äidinvaistoasi tässä asiassa.

Vierailija
2/5 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

korvikevauvalleni olen aloittanut kiinteän+vellin antamisen 2,5kk iässä, kun maidolla ei ole nälkä pysynyt poissa enää tuntia pidempään. Terveitä lapsia ovat olleet ja samalla linjalla aion jatkaa nuorimmaiseni kohdalla, mikäli tarvetta lisäruualle on. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä alettiin velliä antaa esikoiselle kun hän oli 3kk:n ikäinen. Ihan lääkärin kehotuksesta, koska maitoa meni todella paljon. En muista, mikä se yläraja on/oli, mutta yli kuitenkin meni sen rajan. Liiasta maidostahan oli jotain terveyshaittoja.



Soseet aloitettiin sitten ihan neljän kuukauden iässä.

Vierailija
4/5 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoiselle annoin 3 kk iässä valtavasta korvikemaidon juonnista johtuen ja kuopukselle koliikin vuoksi jo 2,5 kk. Maitoallergiaa ei löytynyt, mutta kummasti vaan vatsavaivat helpottivat, kun sai muutakin kuin maitoa. Nyt reippaat ja terveet 1 ja pian 4 vuotiaat pojat, jotka ovat edelleen kovia syömään! ;)

Vierailija
5/5 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolan suosituksesta kiinteät soseet jo 3kk:n iässä. Neiti kun syntyi ennenaikaisesti ja oli pienipainoinen. Hyvin onnistui.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yhdeksän