Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Varallisuutta vaikka muille jakaa

Vierailija
28.08.2012 |

Tuossa oli joku aika sitten uutinen nykyisten kolmekymppisten aikuisten tulevista perinnöistä ja havahduin, että tosiaan, 40-50 luvuilla syntyneiden lapsilla on kyllä pullat pelottavan hyvin uunissa.. Heidän lapsistaan puhumattakaan!



Miettikää nyt, heidän vanhempansa ovat itsenäistyneet siinä 70-80 luvulla, ostaneet talon tontteineen velaksi ja maksaneet velkansa viimeistään 90-luvun kriisin pintaan.



Sittemmin asuntojen ja tonttien arvot ovat nousseet hitaasti, mutta varmasti varovasti arvioiden 2,5 kertaisiksi (tilastokeskus, ok-kämppien hintakehitys vuodesta 85 vuoteen 05).



Jos ovat tehtailleet sen keskimääräiset 2,5 lasta, niin seuraavien 10-20 vuoden aikana nämä perivät optimaalisessa tilanteessa kiinteistöjä sun muuta varallisuutta 200,000 euron arvosta jokainen lapsi.



Todennäköisesti tuohon aikaan nykyiset 30-40 vuotiaat ovat kuitenkin maksaneet jo omatkin velkansa pois ja asuvat kenties saman arvoisessa luukussa mikä vanhemmiltaan on jäänyt!



Miettikkää nyt; se keskiluokka joka on säästynyt pahimmilta kolhuilta ja onnistunut siirtämään sen "keskiluokkaisuutensa" lapsilleen ovat melkein miljonäärejä, kun koko omaisuutta mitataan, jo ennen omaa eläkeikäänsä. Ja tämä ei ole mitenkään tavatonta, vaan tällaisia ihmisiä on tuossa vaiheessa PALJON!



Jos nyt eihan maailman kaatumista ole seuraavien vuosikymmenien aikana luvassa, niin kyllä voi syystä olla tyytyväinen, että on syntynyt länsimaiseen, rikkaaseen, yhteiskuntaan.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

reilut 300 000 euroa ja vähintään miljoonan verran on tulossa vanhemmiltani. Mihinkähän sen kaiken kanssa oikein joutuu :=DD

Vierailija
2/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen perinyt jo yhden lampunjalan (töpseli ei sovi nykyaikaisiin pistokkeisiin) tädiltäni, tuohikontin isoisältäni ja -äidiltäni, kopiotuja runoja yhden muistikirjallisen kummitädiltäni. Mihin tässä noiden kanssa oikein joutuukaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja sitten kaatui euro.

Vierailija
4/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta jos on jo laskenut etukäteen mitä itse perii niin ei ole kyllä ihan kaikki kohdallaan.

Siis yleensähän sen läheisen ihmisen pitää kuolla ennenkuin saa mitään perintöjä.

Jotkut siis kieli pitkällä odottaa, että ainakin milli tulee kun isovanhemmat tai vanhemmat kuolee! HUH HUH :(

Vierailija
5/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otetaanpa muutamia tosiasioita. "Suuria ikäluokkia" on siis huuomattavan suuri osa suomen väestöstä, se alkaa lähentyä neljaakymmentä prosenttia. Kun tämän lisäksi lasketaan suurten ikäluokkien osuus kotitalouksista se on vielä suurempi.



Tämän jälkeen todetaan, että suomalaisten kotitalouksien keskimääräinen varallisuus on edelleen vain noin 150 000 euroa. Pieni yritys sovitella näitä yhteen keretoo, että suurin osa Suomen kotitalouksista, siis ne suuret ikäluokat, eimitenkään voi olla miljonäärejä. Noin alhainen keskivarallisuus ei silloin olisi mitenkään mahdollinen.



Minun vanhemmillani on omaisuutta yhteensä, yhdessä, vanha pmakotitalo etelä-spmen maaseudulla ja kesämökki. Edellisenm hinta on noin 160000 euroa, krsämökin taas ehkä 100000 euroa (siinä on rantaa ja sekin on aika etelässä hyvällä alueella, mutta itse mökki ei ole kovin kummoinen). Yhteensä siis noin 260000. Siis ei lähelläkään miljoonaa vaan neljännes siitä. Tämän he tietystiomistavat puoliksi. Kumpikin kahdeksasosamiljoonan. Kun sitten jompikumpi heistä kuolisi, me kaksi lasta saisimme ehkä kumpikin kuudestoistaosasosamiljoonan. Hirmuperintö on siis kutistunut 70 000 euroon. No rahaahan sekin on , mutta miljonasta kaukana ja verojen jälkeen vielä kauempana. Onneksi vanhempani kuitenkin elävät vielä josen vuosikymmenen.

Vierailija
6/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun ihan tavallisilla tyhjästä talot rakentaneilla vanhemmillani, joilla on mennyt elämässä aika keskiverrosti, on omaisuutta pienehkö vanha 70-luvun omakotitalo vuokratontilla, johon ei ole tehty peruskorjausta. Sijaitsee kuitenkin muuttovoittoalueella, joten arvo lienee n. 150000 euroa. Muuta omaisuutta mökki, jonka arvo max. 20 000 euroa. Yhteensä 170 000 euroa.



Meitä lapsia kolme, eli perintöä tulisi n. 57000 euroa. Todellisuudessa varmasti ja toivottavastikin käyttävät omaisuudestaan omaksi ilokseen elinaikanaan, joten perintöä tulisi verojen jälkeen ehkä 30000-40000 euroa per lapsi. Mielestäni tämä on aika keskiverto tilanne: On niitä joilla perintöjä on tulossa reippaasti enemmän, mutta paljon myös heitä, joilla ei tule mitään.



Onhan se toki perintöä sekin, mutta eipä sillä varsinaisesti rikastu. Toivottavasti ei kuitenkaan vielä ainakaan pariin vuosikymmeneen ole perintöjä tiedossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo kärkkyy tulevaa perintöä. Ihan käsittämätöntä, että joku oikein odottaa vanhempiensa keikahtavan ja laskeskelee jo mielessään tulevan perinnön suuruutta!

Vierailija
8/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin siinähän pohdittiin minkälainen omaisuus omille lapsille on menossa?? Eli ei hekumoitu mitään vaan todettiin, että kun omista vahemmista ja itsestä aika jättää, niin keskiluokkaisten vesoilla on asiat hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on periytyvää. Kirjaimellisesti.



Kaikilla ei ole niitä rikkaita, hyvätuloisia vanhempia, jotka asuvat isoissa omakotitaloissa, on mökkiä ja venettä, autoja ja perintöhuonekaluja äidiltä tyttärelle...





Rikkaat rikastuu, kun rikkaus kertaantuu sukupolvi sukupolvelta. Vanhemmat perivät omat vanhempansa, ja heidät perii taas heidän lapsensa. Jos eivät ole kovia tuhlureita, niin ei se raha katoa mihinkään, vaan valuu vaan eri pääomana "alaspäin". Näin karkeasti sanottuna (ja jos ei ole tehty esim. poikkeuksellisia testamenttisäädöksiä)

Vierailija
10/15 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kivat summat rahaa, joilla voimme sitten ostaa 300 000 Euron ylihintaisen 60-luvun talon...:) Eli asuntomarkkinat pitää huolta tilanteesta. Heidän varallisuus on kalliissa asuinnoissa, joita nuoremmat ostaa perinnöillä.



Sinänsä se on totta, että oma ikäluokkani (70-luvulla syntynyt, vanhemmat 40-luvulla) perii yllättävän paljon ihan tavallisiltakin vanhemmilta. Esimerkiksi olen itse saanut ennakkoperintöä jo 130 000 Euroa ja vanhempien omaisuus on edelleen toista miljoonaa. Meitä on kaksi jakajaa. Ja koko ajan kertyy lisää, kun ikää on vasta 60+, eläkkeet muhkeat ja pääomatulot pyörii. He säästävät ja sijoittavat koko ajan lisää ja lumipallo pyörii. Ehkä niitä sitten menee heidän hoitoihin vanhana tai sitten ei. Eiköhän nuo pidä huolta, että yhteiskunta maksaa heille hoidot ja vaivalla kerätyt rahat ei mene niihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
29.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

voivat hyvinkin elää ysikymppisiksi.



Eli näiden lapsetkin ovat jo eläkeiässä, kun pääsevät nauttimaan tuosta ap:n laskemasta perinnöstä.



Ja jos toinen vanhemmista kuolee ensin, kuten yleistäon, joutuvat ehkä maksamaan isot perintöverot lainalla ennen sitä, ellei leski muuta siitä isosta talosta pienempään ja siten saadaan jo tällöin sitä omaisuutta jaettua.



Itse olisin mieluummin pitänyt vielä molemmat vanhemmat kuin perinyt toisen osuuden omakotitalosta (tai siis kolmanneksen siitä puolikkaasta).

Vierailija
12/15 |
29.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

näillä muhkeilla perinnöillä rahoitetaan näiden vanhusten hoito.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
29.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka voi kaiken ylimääräisen ottaa ;) Eli en tule saamaan koskaan keneltäkään peritöä - sekä omani, että mieheni vanhemmat ja isovanhemmat ovat kuolleeet jo kauan sitten.



Kaikki liika raha siis mulle kiitos :)

Vierailija
14/15 |
29.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sitten valitetaan, että tulevaisuudedssa vanhukset jää ilman hoitoa. Kyllä niillä on varaa on maksaa siitä hoidosta ihan reippaasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
29.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sitten valitetaan, että tulevaisuudedssa vanhukset jää ilman hoitoa. Kyllä niillä on varaa on maksaa siitä hoidosta ihan reippaasti.


Varallisuus on jakautunut todella epätasaisesti. Tiedän monia (esim mun äiti) jolla kaikki meni 90-luvun lamassa ja sinnittelee nyt minimi eläkkeellä. Lainat on onneksi saanut maksettua, mutta omaisuutta ei ole yhtään.

Monilla on se talo jossain syrjäkylillä eikä niiden arvo ole noussut yhtään (voi olla jopa laskenut) ja myynti on lähes mahdotonta jos ei järveä ole lähellä.

Lopuillakin on se omaisuus kiinni siinä talossa. Onko oikein että oma koti pitää myydä saadakseen hoitoa?