Vajaa 2v meidän pieri kiukkuinen tirisijä - muilla?
Uuvuttavaa meidän vajaa 2v:n kanssa. Jatkuvasti vonkuaa kitinä-äänellä, sanon monta monta kertaa päivässä että puhu tavallisella/nätillä äänellä, äiti ei ymmärrä muuten. Tuntuu lapsi tajuavan, korjaa puhetyyliä hetkeksi. Mutta joka tilanteen se huutaa läpi, kun nostaa ruokapöytään syömään lapsi raivostuu, syö mielettömän huonosti, on jatkuvaa huutoa, kitinää, kiukkuamista. Huhhuh. Meillä on kaksi isompaa lasta, vilkkaita ovat olleet mutteivät tällaisia. Nyt tuntuu että tämä pieni vie niin paljon huomita, leppoisasta olosta ei tietoakaan kun yksi huutaa aina. Suututtaa. Herkkä 5v purskahtaa välillä itkuun kun sisko itkee aina ja hänen korviinsa kuulemma sattuu.
Onko teillä muilla tällaisia parivuotiaita ja mikä heidän kanssaan auttanut? Kerron paljon etukäteen mitä tehdään, on säännöt, ulkoillaan (tykkää, mutta lähdöt ja tulot huutoa), saa tehdä itse ja autetaan jne jne. mutta silti tällaista. Milloinkohan tämä meno helpottaa?
Kommentit (9)
meilläkin oli tällainen vaihe mutta muutaman kuukauden päästä oli jo historiaa. Meillä auttoi ainakin se kun ei annettu vinkunan takia asioita periksi ja joka kerta juteltiin siitä miten kannattaa pyytää asioita normaalilla äänellä :)
Meillä helpotti, kun lapsi oppi ilmaisemaan itseänä. Itseasiassa uhmaikä olikin sitten paljon helpompi, kun ymmärettiin toisiamme paremmin.
Oma lapsi oli siis ilmiselvästi turhautunut, kun ei osannut mielestään ilmaista itseään tarpeeksi hyvin (tai sitten äiti oli vain niin tyhmä, ettei ymmärtänyt)
tuo olisi tutkimisen paikka, jos tosiaan on jatkuvaa, vai tuntuuko sinusta vain siltä?
Meillä oli samantyylistä käytöstä, ja aika pian useamman lapsen äitinä tajusin, että kaikki ei ole kohdallaan, koska lapsi ei ole tyytyväinen mihinkään ja voi selvästi huonosti.
Häneltä löytyi neurologinen sairaus, onneksi aika lievä, joka pysyy lääkkeillä kurissa.
jos lapsi "itkee aina", kuten kirjoitat, luulisi vanhempien vievän lapsen tutkimuksiin! Jotainhan on silloin tietenkin vialla!
Missä on maalaisjärki?
jos lpsi 2v ja uhmaiässä muutenkin :D ihan normaalia on ja mun kaikilla 3lla lapsella ollut tuo vaihe ja mennyt menojaan...3veenä tuskin enää on samanlainen!
kun se uhmis 2v kiukkuaa ja rähisee pitkin päivää mutta ihan normaalia tuo on. Meilläkin tilanne muuttui muutamassa kkssa kun lapsi oppi paremmin puhumaan.
Joo ei tietenkään itke yhtäjaksoisesti, mutta raivasit saa joka käänteessä. Osaa puhua todella hyvin, siitä ei siis kyse. Mutta raivostuu että pitäisi syödä, että pitäisi mennä potalle, että äiti laittaa perunoita kiehumaan eikä hän pääse äidin syliin, että isoveli tulee äidin lähelle... kaikesta jatkuvasti. Ja vonkuaa kitinä-äänellä kaiken aikaa. Nauraa etenkin ulkona paljon, mutta sisälle tulo taas itkuhuutoa.
Ja parhaiten menee kun on kotona kahdestaan äidin kanssa. Jos kaksi vanhempaa paikalla, lapsi on jotenkin hermostunut ja kitisee ja vaatii koko ajan enemmän, sama jos isot sisarukset kotona niin pieni kaikesta paljon hermostuneempi eikä hyväksyisi että isot sisarukset esim tulee äidin syliin - heti hirveä huuto.