Annatteko lapsillenne myrkkyjä sisältäviä mansikoita?
Minä en anna. Ostan luomua. Laatu, maku, turvallisuus ja puhtaus menevät halvan hinnan edelle.
Kommentit (31)
Ostele sinä vaan markkinamiesten luomaa illuusiota. Ihan vapaasti.
Ostele sinä vaan markkinamiesten luomaa illuusiota. Ihan vapaasti.
Markkinamiesten meininkiä on nimenomaan se, että ruiskutetaan myrkkyjä peltoon lasteittain, jotta saadaan mahdollisimman tehokkaasti iso sato ja paaljon rahaa. Ihan sama mitä haitallista mansikka sisältää, kunhan saadaan kansalta rahat veks. Ei tarvitse olla kummoinenkaan hihhuli tai toisaalta myöskään ruudinkeksijä, että ymmärtää eron myrkkyjen käyttämisen ja käyttämättömyyden välillä. Se ei vaadi väliin minkäänlaista markkinamiehen vääntelyä tai kääntelyä.
ap
Nykyään myrkkymäärä on paljon suurempi kuin vaikkapa 70-80-luvuilla. Suomessa käytetään jopa niitä myrkktjä jotka Ruotsissa ja Tanskassa on kielletty sikiövaarallisuuden vuoksi.
Suomessa on helvetin hyvät maanviljelijäjärjestöt, kaikki päätökset tehdään maajussien etua ajatellen, viis kuluttajista.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2012 klo 10:34"]
Sillon vedettiin surutta vaiks mitä myrkkyjä, ei ollut säännökset sitä mitä tänään.
Ja talvella jopa ulkomaalaisia myrkkymansikoita. Samoin lomareissuilla. Kuolo korjaa kuitenkin:)
[/quote]
Kyllä jokainen kotiviljelijä tajuaa, että hääppöistä satoa ei voi saada ilman myrkkyjä. Mansikka on tosi otollinen homehtumaan : ( Ja siihen myrkyt löytyy.
Itsekään en raaski antaa kuin joskus kylässä tai satunnaisesti "normi"mansikoita enää nykyään pojalle kun tuli tutustuttua siihen, mitä kaikkea myrkkyä niihin pumpataan. Omaan suuhun tuntuu, että erottaa jo sellaisen jälkimaunkin niistä "normeista". Tarkoituksena nyt perjantaina hakea luomutilalta 15kg mansikkaa, vaikka kalliiksi tuleekin ja jonkin verran vaivannäköä tulee kun pitää ajella jonkin matkaa.
Miksi ihmiset suhtautuu aina niin hyökkäävästi siihen, jos joku suosii luomua? Itse kuvittelin sen olevan jotain hihhulimeininkiä kun olin lapsi/teini ja omat ajatukset perustui vanhempien jäykköihin ajatusmalleihin. Kun asiaan on perehtynyt, niin pelottavaa on ennenkaikkea se, miten paljon myrkkyjä ym. ylimääräistä meille tänä päivänä syötetään (eikä se, että joku suosii luomua).
Mihin hintaan ap sait ostettua luomumansikoita?
ostaisin kyllä luomua jos sitä jostain kätevästi saisi mutta eipä ole saatavilla kuin noista tavallisista kauppojen edustajien kojuista missä ei kyllä luomua ole näkynyt.
Mistä niitä luomumansikoita sitten saa?
Vielä lisäyksenä, että toki poika tulee syömään esim. päiväkodissa ja koulussa mitä sattuu. Se onkin mahdottomampi asia ehkäistä. Mutta voin kuitenkin vaikuttaa siihen, mitä poika syö kotona.
Eli tuo pojan pk ym. juttu oli lisäyksenä tuohon pitkähköön luomumansikkajuttuun.
Edelliselle vastauksena: Isommissa kaupungeissa varmaan jotkut luomuliikkeet myy luomumansikoita/ torilta saattaisi saada, mutta sitten muita vaihtoehtoja ovat luomuruokapiirit taikka se, että etsii tuottajia netistä ja hakee heiltä. Tuottajia on aika monessa paikkaa ympäri Suomen. Itse haen perjantaina Nurmijärveltä mansikat ja Riihimäellä asun...
Kerään metsämarjoja, mustikkaa, lakkaa ja vattua. Ovat kai sitten luomua. Vaikka tiedä mitä laskeumia tuonne metsiin sataa, voiko niitäkään enää suuhunsa pistää tiedostava ihminen.
Vielä lisään..Ruokapiiri olisi tosiaan unelmavaihtoehto. Tätini kuuluu oman ison taloyhtiönsä ruokapiiriin ja saa suoraan naapurista hakea luomumansikkansa. Hänkin vaan asuu kauempana, joten jos hänen kauttaan tilaisin pitäisi kuitenkin tehdä ylimääräinen reissu.
(lainaus HS:)
sauvolaisesta mansikasta löytyi jäämiä 11 torjunta-aineesta eli useampia kuin viime vuosina mansikoista on tavallisesti löytynyt.
"Ehkä osa niistä oli jäämiä naapuriviljelmillä käytettyistä aineista", Nieminen arvelee.
Kaikki löydetyt aineet olivat kuitenkin mansikanviljelyssä sallittuja.
Sekä kotimaisten että ulkomaisten mansikoiden laatu on ollut jo vuosia hyvä, kerrotaan Tullilaboratoriosta.
10–20 prosentia näytteistä on ollut sellaisia, ettei jäämiä löydy lainkaan. Kotimaiset mansikat eivät ole olleet ulkomaisia puhtaampia.
Torjunta-aineita käytetään yleisimmin ötököiden, rikkakasvien ja kasvitautien, kuten homeen karkottamiseksi.
Mansikoista löydetään enemmän torjunta-aineita kuin muista kotimaisista kasviksista. Se johtuu mansikan rakenteesta. Makea ja pehmeä marja on altis homeille, eikä ohut kuori suojaa sitä taudeilta tai hyönteisiltä.
Kerään metsämarjoja, mustikkaa, lakkaa ja vattua. Ovat kai sitten luomua. Vaikka tiedä mitä laskeumia tuonne metsiin sataa, voiko niitäkään enää suuhunsa pistää tiedostava ihminen.
Vai mitä ne onkaan. Saa tilata netistä, lähetetään maapallon toiselta puolelta. Ovat taatusti puhtaita ja terveellisiä ja ekologisia. Nih.
Vai tietopohja vähän hatara?
Ne eivät tosiaankaan ole puhtaita (taikka ekologisia, mutta eiköhän sen tiedä kaikki). Jotkut luomusertifioidut tapaukset voivat olla puhtaita, mutta ei ne gojit mitään erityisen ihmeellistä ole. On se kotimainen mustikkakin super foodi.
Ompa typerä foorumipohja. Viestissä oli lainauksena edellä ollut viesti liittyen "ostakaa gojimarjoja", mutta lainaus katosi postatessa.
En ole tiennytkään että kotimainenkin tavismansikka on tuollainen myrkkypommi! Meillä on niitä huoletta syöty valtavia määriä aina kun kotimainen sesonki on päällä.
Luomua en ole edes ajatellut koska ei sellaista missään näy kaupattavan. Asumme helsinkiläisessä lähiössä eikä meillä ole autoa. Emme pääse hakemaan kätevästi tiloilta mitään enkä tiedä mistää ruokapiireistäkään - täytyisi alkaa sitä selvittää. Keskustassakaan ei tule juuri koskaan käytyä kun työt ei ole sielläpäin eli tori tai luomumyymälätkään ei ole oikein käytännöllinen vaihtoehto. Joten on ostettu ihan lähikaupan edessä olevasta myyntikojusta mansikkamme.
Kiitoksia tästä tiedosta muuten ettei se kotimainen mansikka olekaan mikään puhdas tuote!
Sillon vedettiin surutta vaiks mitä myrkkyjä, ei ollut säännökset sitä mitä tänään.
Ja talvella jopa ulkomaalaisia myrkkymansikoita. Samoin lomareissuilla. Kuolo korjaa kuitenkin:)
Tutkimus: Luomuruoka tekee omahyväiseksi
http://www.hs.fi/ruoka/Tutkimus+Luomuruoka+tekee+omahyv%C3%A4iseksi/a13…
Suomeksi: Luomuruuan syövät ovat itsekkäitä paskiaisia.
Taas vedotaan kyseenalaistamattomiin hyviin. Mitään, mitä perustellaan lasten edulla, ei saa kyseenalaistaa, koska oitis leimataan ties millaiseksi. Ja myrkyt taas ovat myrkkyjä, riippumatta siitä, hajoavatko, vähenevätkö niiden pitoisuudet tai ovatko ne ihmiselle haitattomia, vaikka jollekin muulle eliölle haitallisia.
Saahan sitä luomua kannattaa ja markkinoida, mutta kiistämättömään moraaliin vetoaminen markkinoinnissa on minusta typerää.
niitä tavallisia annan mitä myydään kojuissa. Ja osa mansikoista on omasta maasta. Täällä ei myydä luomumansikoita, tai saa ajella niiden perässä 100km, että niitä saa. Onneksi on tulossa tänä vuonna huippusato vatuista, joten omasta takaa on ainakin luomuvattuja.