Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Riikassa olleita! Kokemuksia?
23.06.2012 |
Mitä kivaa shoppailuhulluille, kulttuurinnälkäisille ja eläinrakkaalle pariskunnalle siellä olisi?
Millä pääsee eläinpuistoon? Julkisilla, taksilla, hinta?
Hintataso ja shoppalu?
Historiallisia museoita?
Hyviä ravintoloita keskustassa?
Missä on se kuuluisa silta, jonne voi rakkauslukon viedä?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
nähtävää on kyllä joka makuun.
Eläintarhassa emme käyneet, mutta ehdottomasti kannattaa käydä sirkuksessa (löytyy helposti kaupungin uudemmalta puolelta kauppojen läheisyydestä).
Söimme paljon lido-ravintoloissa, koska niissä tarjotaan loistavaa paikallista ruokaa ja niitä oli vähän joka puolella. Paikallisia siellä siis enimmäkseen olikin syömässä :) Jos hienompaa ravintolaa etsii niin varmaa hotellien ravintolat keskustassa on niitä.
Vanha kaupunki on ihanan sokkeloinen pikkupaikka ja siellä on myyjiä joka puolella. Meripihka on aika yleinen tuliaisjuttu sieltä. Myös paikallisia käsitöitä myyvän liikkeen löysin hotellimme läheltä, valitettavasti en osaa kertoa mistä kun en itsekään sitä toista kertaa löytänyt :(
Taksilla kulkeminen on edullista, kannattaa pyytää respaa tilaamaan taksi. Muutamalla latilla ajaa jo ihan kivasti, kuskien englannintaito on vaan vähän tuurista kiinni.
Tämä ihan kertakokemuksen perusteella, joku kaupunkia paremmin tunteva tarkentakoot...