Vinkkejä merkkituotteista markettituotteisiin siirtymiseen?
Elikkäs nyt on semmonen tilanne, että olen päättänyt erota miehestäni ja etsiä uutta, itsenäistä suuntaa elämälleni. Sen myötä elintasoni pienenee merkittävästi ja nyt tarvitsisin kanssasisarten apua kosmetiikkatuotteiden "alasajoon". Olen tottunut käyttämään hiustenhoitoon kampaamotuotteita ja ihonhoitoon ja meikkeihin chanelia yms. "merkkituotteita". Erityisesti haluaisin tietää oisko joku edullinen maskara, jolla sais tosi mustat ripset. Olen käyttänyt ysl shocking ja hr sexy blacks ripsareita, joita vaihdan joka kuukausi. Niiden tilalle ois hyvä saada halvemmat versiot. Sekin tulee kalliiksi, että kokeilee kaikenlaista, siksi ajattelin jos täältä sais vinkkejä. Ja otan siis mielellään vastaan vinkkejä ihan kaikista tuotteista, vaikka nuo maskaran ja meikkivoiteen erikseen mainitsin. Meikkivoiteena on ollut lancomen teint idole ultra.
Kommentit (11)
on hyviä ripsareita, esim. Masterpiece max. Siinä taitaa vieläpä olla semmonen extra black tms. sävy.
meikkivarastosi täpötäyteen niitä ihanuuksia. Mies maksaa totta kai... =0)
ja Pirkan Q-10-silmänympärysvoide on jo ihan klassikko, muidenkin kuin Pirkka-lehden testaajien mielestä ;)
Hiuksille tykkään Scwartzkopfin(?) shampoista ja hoitoaineista, ja yllättävä kyllä L'Orealin hiusnaamioista.
Mä itse olen puolivälistä: tärkeimmät vakiokamat voivat olla kalliimpiakin, kokeiluluonteiset sitten aina halpiksia (esim. uusi luomiväri josta ei ole varma tuleeko oikeasti käytettyä).
siirryt luomutuotteiden kautta no poo linjalle eli peset pelkällä vedellä
Olipa tullut nopeasti paljon vinkkejä, kiitos! Jotenkin itselläkin ollut tuntuma, että just ripsari ja meikkivoide voi olla vaikeimmat löytää. Vielä kun mulla on sekaiho, jossa todellakin on peitettävää.
Eihän nämä meikit sun muut tietenkään mikään tärkein asia ole, ilmankin eläis, mutta oishan se kiva jonkinlainen lookki säilyttää erosta huolimatta:) Geelikynsistä yms. säännöllisistä kosmetologikäynneistä luovun heti alkuunsa. Voihan niitä sitten lisätä jos varat antaa myöten. Vaikka en usko että tulee kova ikävä, tää maailma on nyt nähty.
Sama idea pätee niin kosmetiikkaan kuin muihin kemikaaleihin ja ruokiin: tarkista valmistajan nimi, jos se löytyy sekä tuoteseloste. Voit löytää aivan identtisen tuotteen paljon halvemmalla, ehkä vain hajuste on eri. Ruuissa ei sitäkään.
on sellaisia naisia, jotka eroo ensin ja vasta sitten etsii uuden tilalle.
Jos yhdestä pääsee eroon, niin kannattaako sitä uutta edes tilalle ottaa?
Ja eiköhän se kokeilemalla selviä... Nivea ja kotimainen Lumene ovat minusta ihan hyviä ja toimivia. Mutta tosin olemme erilaisia ja ei siinä muu auta kuin kokeilla...
Käytän juuri rinnakkain sekä Diorin YSL:n että Lumenen huulikiiltoja, ja päätin juuri jatkossa ostaa vain Lumenen. Ovat yhtä hyviä.
Jos jotain meikkituotetta ei saa halvalla hyvää, niin se on juuri ripsiväri. Toinen on meikkivoide, niissä eron todella huomaa. Ihan ok tuotteita on kyllä, riippuu ihotyypistä.
Puhdistusaineita taas löytyy hyviä apteekin edullisista sarjoista. Kasvovoide kuuluu minulla taas niihin, joihin satsaan.
Muutenkin käytän mielelläni halpismeikkejä vaikka raha ei olisi este.
Korkeintaan eri hajuste esim voiteissa