Lue keskustelun säännöt.
miten rippilapsen vanhemman pitäisi pukeutua rippijuhlissa?
Kommentit (2)
Ei siis trikoovaatteita, legginsejä ja "crockseja". Ei myöskään kirkossa miniminihametta ja spagettiolkaimia ilman huivia. Eli etiketin mukainen juhlapukeutuminen kirkolliseen juhlaan.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Naiselle mekko, hame+juhlava pusero, housupuku tai jakkupuku. Em. asuihin sopivat sirot kengät, myös hiusten laitto ja meikki kuntoon.
Miehelle vähän iästä riippuen, eli aikuiselle miehelle puku tai pikkutakki+suorat housut. Nuorempi mies voi mennä siisteissä housuissa (ei farkuissa vaan esim. suoralinjaiset puuvillahousut) + kauluspaita. Myös kengät asun mukaan. Puvun paidan ei tarvitse olla välttämättä valkoinen, vaan värikkäämpikin paita sopii.
Kyseessähän on juhla, ja mielestäni pukeutua pitää aina tilanteen mukaan. Ei siis arkikäyttöön tarkoitettuja legginsejä tai farkkuja tms. please.