Lasten synttärilahjat menneet täysin överiksi!!
5-vuotias sai tarhakavereiltaan lahjaksi 20-30 euroa maksavia lahjoja. En vain tajua, missä vaiheessa tämä on mennyt tähän. Mielestäni 5e maksavat lahjat ovat kavereille sopivia.. Pitääkö mun itsekin lähteä mukaan tuohon kilpavarusteluun, ettei lapsi jää ulkopuoliseksi??
Kommentit (11)
En halua saada tai antaa lapsen kavereillekaan ihan skeidaa rihkamaa tai pelkkää karkkipussia. 10-20e on oikeastaan aika hyvä, sen 30e voin sijoittaa lapsen kahteen parhaaseen kaveriin.
Ja lapsia ryhmässä 22.
Joo ja ei ois vienyt yli kympin lahjaa.
että ne vanhemmat, jotka tuollaisia lahjoja ostavat, eivät tosiaan välitä siitä, millaipsia lahjoja lapsi saa. Ystävät on tärkeämpiä kuin lahjojen hinta. Siis ihan oikeasti. Viitosen lahja on ihan passeli. Vitte vaikka kavereiden vanhempien kanssa tehdä lahjakimpan ja hankkia jotain yhdessä.
jos mennään kaverisynttäreille, niin lahjan ei todellakaan tarvise maksaa 5 euroa enempää. sukulaisilta voi sitten odottaa niitä kalliimpia juttuja.
mitä se lahjan arvo vaikuttaa kaverisuhteisiin? paitsi, jos vanhemmat sen perusteella luokittelee lapsensa kavereita ja vanhempia. eiköhän se ole tärkeämpää, että lapsi saa lahjaksi vaikka sen karkkipussin ja kaverinsa mukaan synttäreille kuin se, että vanhemmat arvioivat ihmisiä lahjan hinnan perusteella.
En halua saada tai antaa lapsen kavereillekaan ihan skeidaa rihkamaa tai pelkkää karkkipussia. 10-20e on oikeastaan aika hyvä, sen 30e voin sijoittaa lapsen kahteen parhaaseen kaveriin.
Just paketoin OMAN 5 täyttävän lapseni lahjan ja yksikään tavara ei ylittänyt tuota 5 euroa. Toiveet tuli toteutettua ja ylläri mahtui mukaan. Eikä meillä tod ole rahasta tiukkaa. Tarpeetonta krääsää ja vain ostamisen ilosta ostamista minäkin vastustan.
kukaan ei tuo 5 euron lahjaa.
Lahjat maksaa yleensä 10-15 euroa.
Itse vien aina n. 13-18 euron lahjan.
Poikani täytti 8v.
5 euron lahja on kyllä aika surkea, jos kyseessä koululaiset.
Synttäreillä tosin ne lahjat on sivuseikka ja ne kaverit se tärkein juttu.
jos sitä ei ole niin ei kutsuta enään lapsen synttäreille lasta.
Lahjalla ei ole merkitystä.
8
Meillä päin ehkä 8-12 euroa on se haarukka, jos perheessä in 2-3 kaverisynttäri-ikäistä, niin aika pitkä penni noihin saa menemään.
Olemme itse hyvin toimeentulevia, samoin kaveritkin, tämä on melko hyvätuloisten ihmisten alue Helsingissä. Kilpavarustelu on vaan niin järjetöntä.
Monet parinkympin lahjat on ihan turhaa muovikrääsää, kympillä voi saada vaikkapa kivan kirjan tai askartelutarvikkeita. Ei se rahasumma vaikuta juuri mitään siihen onko lahja huono vai ei.
lapseni lähti just synttäreille. ostimme kaverille 50 euton lahjan, joka takuulla kaverin mieleen. plus karkkia. eikä meidänkään synttäreille ole kukaan mitään vitosen krääsää tai semmosta rompetta tuonut, joka vain jää nurkkia tukkimaan. mieluummin itse tehty kaunis kortti muistoksi arkistoitavaksi, kuin 5 euron turhake.
Onneksi ei meillä. Aku Ankan taskukirjoja ja viitosen seteleitä tuli meidän ekaluokkalaiselle kavereilta. :)
Järkyttävää tuollainen meno.