Voiko borrelia-vasta-aineet näkyä
laboratoriokokeissa vielä vuosia mahdollisen punkin pureman jälkeen? Itsellä ollut vuosien ajan selittämättömiä nivel/luustosärkyjä sekä muita oireita, joten olen alkanut epäillä punkin puremaa ja borrelioosi-infektiota. Kannattaako mennä kokeisiin, vieläkö labrakokeissa voisi olla merkkejä vasta-aineista? Kellään kokemuksia?
Kommentit (3)
olet joskus saanut borreliabakteerin elimistöösi ja elimistö on tuottanut vasta-aineita sitä vastaan.
Tuosta voi olla aikaa jo vaikkapa 15 vuotta ja hyvinkin tauti on voinut jopa parantua.
Jos kyseessä on oireileva borrelioosi,on se jo myöhäisvaiheen luultavasti,se taas on HYVIN haastava hoidettava..
Tuolla bakteerilla kun on ominaisuus aina välillä "ryöpsähtää" valloilleen ja vain silloin se antibioottikin puree,sitten kun se taas jää "uinumaan" elimistöön,on ab:n syöntikin turhaa.
Ja kun näiden vaiheiden kulkua ei voi osoittaa,voidaan vaan syödä kuukausikaupalla antibioottia ja toivoa että bakteeri kuolee lopullisesti.
Viheliäinen tauti,todella.
tutkittiin mahdolliset borreliavasta-aineet verestä kroonisen niveltulehduksen vuoksi. Viitteitä borrelioosista ei löytynyt, mutta lääkäri sanoi, että silti ei voi olla varma, etteikö minulla olisi joskus se voinut olla.
Tutkimuksia ei tarvinnut edes "vaatia", viisas lääkäri otatti ne rutiinisti.
Vasta-ainetulokset ovat kaiketi tulkinnanvaraisia, mutta myöhäisborrelioosi on kinkkinen tauti. Ei kai koskaan silti ole liian myöhäistä.