Miksi maanantai illat tuntuvat aina niin kamalalta
Mä en siis tajuu, miksi nämä maanantai illat aina tuntuvat niin kamalilta. Lapset ovat kiukkuisia, minä olen kiukkuinen, mies kiukkuilee. Meidän perheelle ei maanantait sovi ollenkaan. Ollaan monta kertaa yritetty jotain harrastusta joka on maanantaisin, niin pakko on lopettaa vaikka kuinka kiinnostavasta olisi kyse, sillä emme yksinkertaisesti saa mitään aikaiseksi maanantai iltaisin kaikkien temppuilujen vuoksi. Enkä puhu pelkästään lapsien, vaan itseni.
Se kummastuttaa eniten, että yritämme viikonloppuisinkin pitää suunnilleen samaa nukkumarytmiä jne, ettei liika valvomisestakaan voi olla kyse ainakaan joka viikko.
Olisiko hyviä, maanataita pelastavia vinkkejä?
Kommentit (2)
Musta maanantai-illat on kivoja. On jo arkirytmissä kiinni, eka päivä työviikosta taitettu ja tietää, että seuraavana yönä nukuttaa hyvin (su-ma-yönä ei ikinä!).
Jospa pyhittäisitte maanantai-illat vaan oleilulle? Mitään ei saa tehdä, pyykkejä ei saa pestä, ei siivota, tiskata eikä laittaa ruokaa, vaan tilataan vaikka pitsat!
Kaikki kireänä, kun huomataan että sitä ja tätä olisikin pitänyt pyörittää pesukoneessa viikonlopun aikana eikä sitä ole tehty, tuleva työviikko kiristää hermoja jne.
En tykkää sunnuntai-illoista.