Hormoninäppyjä?
Miltähän ne hormoninäpyt näyttää?
Meillä vauvalla (Ikää nyt 6 ja puoli viikkoa) on jotain näppyjä mutta neuvolassa ei ole kovin pahana vielä olleet kertaakaan, eikä ole sanonut täti eikä lääkäri juuta eikä jaata niistä. Nyt on aivan uskomattoman pahan näköisenä, ja muitakin oireita on joista vois epäillä ihan jotain allergiaa, atooppisen ihon ja vatsaoireiden (oksentelua, huutoa, vihreää ripulikakkaa ajoittain) kanssa.
Erottaako siis pahat hormoninäpyt ja muuten talvikuivan ihon varsinaisesta allergiasta selvästi? Missä vaiheessa hormoninäppylät lähtee pois? Ja vauvamme on täysimetyksellä siis.
Esikoisellamme ei ole allergioita, eikä itsellämme tiettävästi. Talvikuiva iho on itselläni, mutta ei atooppista ihoa. Ja esikoinen sai korviketta alusta asti osittain, eikä mitään näppyjäkään hänellä ollut juurikaan yhtään, nukkeiho aina.
Kommentit (4)
eli kun tytöllä oli ikää 3 viikkoa, alkoivat hormoninäpyt. Eli ne ovat kirkuvan punaisia ympäriltä ja niihin tulee valkoinen keskusta. Ovat siis kuin finnejä. Meillä niitä tuli ihan koko pää täyteen siis niska kaula hiuspohja jne. Oli aivan järkyttävän näköinen. Neuvolasta sanoivat puhelimitse niitä näkemättä että voivat kestää muutaman viikonkin ja että pahimpia kohtia voi pyyhkäistä Septidinillä. n. kaksi viikkoa kestettyään iho alkoi kuivua, kuten th ennustikin. Nyt meillä on sitten vaaleamman punakka tosikuiva iho jota välillä olen perusvoiteella rasvannut. Itsekin välillä katson että voiko todella olla hormoninäppyjen jälkitilaa vai voisko olla allergiaa kun on noin kuivaa ja punaista. Mutta ke on neuvolalääkäri joten katsotaan mitä sanovat siellä. Nyt siis tämä kuiva vaihe kestänyt lähes viikon.
itse olen lastensh. Jos jättää maitotuotteet ppois niin mitä kaikkea pitää tuoteselosteista huomioida?
maito, maitojauhe, hera. Järjellä jos ajattelee, niin pelkkää laktoosia tavallaan lisäaineena sisältäviä tuotteita ei tarvinne jättää pois, koska allregia syntyy maidon proteiineja vastaan (mutta tämä oma mielipiteeni).
Meillä hieman omaasi nuoremmalle vauvalle ilmaantui kuvaamasi kaltainen ihottuma kasvoille, kaulaan, päälaelle ja korvien taustoihin. Atooppiselta ihottumalta se näin lääkäriäidin silmään näytti ja epäilyni heräsivät maidon suuntaan. Vauva on pääasiallisen imetyksen lisäksi saanut aivan harvakseltaan ja satunnaisesti korviketta, mutta itse käytän maitotuotteita. Lastenlääkärillä käynnin jälkeen lopetin kokeilunomaisesti maitotuotteiden käytön, samoin kananmunan. Tilanne rauhoittui, iho siistiytyi todella nopeasti muutamassa päivässä ja yöt rauhottuivat. Aloin käyttää soijajugurttia ja taas oireet palasivat. Jätin soijankin pois, ja nyt vauvan iho on lähes persikanpehmeä, masuvaivat poissa ja yöt rauhallisia. Myöhemmin sitten tehtäneen allergiatestit, altistukset ym.
Ihan aluksi juttu tuntui raskaalta (hormonitkin vielä mylläsivät synnytyksen jäljiltä:), mutta lapsihan on kuitenkin terve mahdollista (tai todennäköistä) allergiaa lukuunottamatta. Vanhemmalla lapsellamme ei ole koskaan ollut mitään allergiaoireita, eikä meillä vanhemmillakaan, joten tämä tuli tavallaan täytenä yllätyksenä. Nyt tilanne on näillä muutoksilla hyvä emmekä enää huolehdi etukäteen mahdollisia vauvan ruokavaliorajoitteita. Kaupassa vaan saa olla tarkkana tuoteselosteiden kanssa, mutta tuleepahan laitettua perusruokaa. Suosittelen käymään neuvolassa tai lääkärillä ihottumaa näyttämässä. Itsenäisesti ei kannata ruokavaliokokoeiluihin ainakaan kovin laajasti alkaa, ja kalkkikorvaus (sinulle) pitää muistaa.
Äiti ja vauva 6 vko