Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2,5-v. kuolaaminen ?! Muilla kokemusta?

19.11.2005 |

Meidän 2,5 -v. poika kuolaa hirmuisesti. Vaatteiden rintamus on jatkuvasti märkä ja leuka varsinkin. Hirvittää olla ulkona nyt, kun on kylmemmät kelit, kun tuntuu, et sen leukahan jäätyy! Onko muilla samanlaista? Mistä tää voi johtua? Kaikki hampaathan on jo suussa eli ei vois ainakaan siitä johtua.

Poika on kauhee puhumaan ja höpöttää KOKO ajan. Oppi puhumisen jalon taidon tosi aikasin ja joku sano, et kuolaaminen on merkki hyvästä kielellisestä kehityksestä, mut se ei oikein mene mun järkeen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moikka!



Meilläkin poika aloitti kuolaamisen uudestaan noin pari viikkoa sitten, lisäksi sormet koko ajan suussa...



...itse epäilen kyllä niitä toisia takahampaita tulevaksi, koska pojalle ne eivät ole vielä puhjenneet. Teillä kai jo nekin löytyvät?



Puheenkehitys on täälläkin ollut viime aikoina huimaa, nyt poika papattaa jo 4-5 sanan lauseita. En ollutkaan ennen kuullut, että se saattaisi aiheuttaa kuolaamista, hauska juttu, ja voihan siitäkin olla kyse :).



-Cityäippä-

Vierailija
2/5 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin kaikki hampaat suussa ja kuolaaminen alkoi uudestaan muutama kuukausi sitten. Meidänkin poika on erittäin kova puhumaan. Silmät ja suu aukeavat aamulla yhtaikaa ja sulkeutuvat illalla... Ehkä se kuolaaminen sitten johtuu siitä? Olen ihmetelyt kovasti kuolaamista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä meillä ainaskaan tuo kuolaaminen ole merkki hyvästä kielellisestä kehityksestä! Poika on kuolannut melkein aina niin että paitä on jatkuvasti ihan märkä ja hän ei osaa vielä puhua vaikka ikää on jo huimat 2v. 2kk. Itseänikin kyllä hirvittää nyt kun tuota pakkastakin on jo ja tuo kuola vaan valuu, pitää kait vain kulkea paperin kans perässä ja yrittää kuivata sitä leukaa...

Vierailija
4/5 |
22.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi!



Meidän nyt 3-vuotias poikamme kävi lokakuussa lääkärissä juuri kyseisen vaivan vuoksi. Poika on kuolannut kovasti syntymästään asti ja leuka oli aina märkänä. 3-vuotisneuvolassa lääkäri antoi lähetteen Jorviin tarkempiin tutkimuksiin. Sairaalassa poika ei antanut pahemmin itseään tutkia, mutta sen verran lääkäri huomasi, että suussa on hieman keskimääräistä kookkaammat nielurisat, mutta eivät kuitenkaan pahat.



Sain seuraavat ohjeet:



-seuraa pitääkö sormea suussa

-hengitteleekö normaalitilanteissa enemmän suun kuin nenän kautta

-myös öistä suuhengittelyä kehoitettiin tarkkailemaan

-meillä oli vielä käytössä uni/lohturätti ja se suositeltiin poistamaan käytöstä.



Sairaalassa olon aikana poika piti sormiaan suussa, mutta otti ne vastaanoton loppuvaiheessa pois ja tuolloin lääkäri totesi, että hengittelee hieman suu auki.



Kotona poistimme uni/lohturätin käytöstä ja tarkkailimme tuota hengitystä. Poika nukkui ihan normaalisti suu kiinni eikä pahemmin pidä sormia suussaan. Mutta taisi tuo pelkkä unirätin poistaminen auttaa, sillä kuolaaminen on melkeinpä kokonaan loppunut. Silloin, jos laittaa sormet suuhun kuolaaminen taas alkaa. Lääkärikin totesi, että sormien tai rätin suussapitäminen edesauttaa kuolaamista.



Toivottavasti näistä vinkeistä on jotain apua, että voitte päätellä, kannattaako mennä lääkäriin. Meillä epikriisissä oli, että jos kuolaaminen olisi jatkunut tai poika hengittänyt kovasti suun kautta, niin jatkotutkimuksiin olisi lähdetty.



cafe

Vierailija
5/5 |
23.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omat päätelmäni ovat, että takahampaita tulossa (välillä sanoo että hampaaseen sattuu) ja lisäksi tällä hetkellä vähän nuhaa ja jos vaikka tuo " puheripuli" aiheuttaa sitä myös =)