Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä hinku opettaa lapsi kaksikieliseksi, jos koti ei oikeesti ole kaksikielinen

Vierailija
17.04.2012 |

Kaikki tuttavat, joilla suvussa on edes joku ruotsinkkielinen, niin heti lapsi laitetaan ruotsinkieliseen päiväkotiin ja kouluun. Ihan hieno idea, mutta eipä toimi aina käytännössä.

Kahdellakin tuttavalla meni pieleen. 2v lapsi oli hädin tukin alkanut puhua suomea, kun laitettiin ruotsinkieliseen päiväkotiin. Puhe loppui kokonaan ja lopulta oli pakko vaihtaa suomenkieliseen ja puhe tuli takaisin mutta piiitkällä viiveellä. Toisen perheen poika pärjäsi ruotsinkielisessä koulussa ihan ok, kunnes alkoi tulle lukuaineita: historiaa, maantietoa jne. Ei tullut läksyjen teosta mitään, kun ei se ruotsinkielentaito riittänyt ymmärtämään mitä luki. Oli pakko sitten vaihtaa suomenkieliseen kouluun.

Ne joilla tämä onnistuu, niin se on kyllä suuri rikkaus, mutta kyllä sen kielisyyden olis tultava ensisijassa kotoa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi perheissä, joissa olisi mahdollisuus kasvattaa kaksikielinen lapsi, ei sitä tehdä.

Olen tavannut perheen, jossa ulkomaalaisella isällä ei ollut mitään yhteistä kieltä omien lastensa kanssa, ilmeisesti vanhemmilla oli jokin kumma käsitys, ettei lapset voi oppia isänsä kieltä, (joka oli englanti).

Tämä ei toivottavasti ole mitenkään yleistä.

Mutta olen samaa mieltä aloittajan kanssa, kummaa että sitä kaksikielisyyttä pitää yrittää niin hanakasti etsiä ja toteuttaa.

Vierailija
2/5 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomalainen äiti ulkomailla ulkomaalaisen isän kanssa naimisissa ja lapsille ei opeteta suomea.

Miten joku voi kommunikoida vain ei-äidinkielellä vauvansa kanssa?

ja sitten koko äidin puolen suku jää etäiseksi kielimuurin takia.

ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähemmistö oppii kaksi kieltä vaivatta. Suurin osa kärsii myöhästyneestä kielenkehityksestä ja puhuu vielä koulussakin kuin vauva molempia kieliään. Toisaalta myöhemmin tasaantuu ja ottaa kiinni molemmissa kielissä.



Silti tulee ongelmia ymmärtää koulussa ja muutenkin, kun ei ole pääkieli hallussa.

Lahjakkailla ei ole ongelmaa, mutta heitä on vähemmistö ja ei heistä kannata piitata.

Vierailija
4/5 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mäkään ymmärrä näitä väkisinväännettyjä kuten Ap:n esimerkissä, siinä ei välttämättä kumpikaan kieli muodostu kovin vahvaksi. Meillä kasvatetaan kaksikielisiksi ihan pakosta, vanhemmat suomenkielisiä mutta kun lapset kasvavat Ruotsissa niin vaikea olisi ummikkonakaan elää ;)

Vierailija
5/5 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

perheissä lapset keskimäärin pärjää ihan yhtä hyvin kuin yksikielisissäkin. Lukekaa vähän tutkimuksia.



En nyt siis puhu ap:n esimerkistä, vaan perheissä, jossa on kaksi kieltä ja molemmat vanhemmat systemaattisesti puhuu omaa kieltä lapsilleen.



Nimim. kokemusta on.