Kela-asiaa (hoitovapaalta uudelleen äitiyslomalle)
En tuolta (näin la illan ratoksi) Kelan sivuilta löytänyt vastausta tähän. Eli olen tällä hetkellä hoitovapaalla, ja jään kesällä uudestaan äitiyslomalle. Jos tässä välissä käyn tekemässä keikkatyötä, niin vaikuttaako se äitiysrahaan, vai päteekö se kolmen vuoden sääntö, eli saan saman rahan, kuin esikoisesta?
Ja onko se nyt niin, että jos teen töitä vain sunnuntaisin, niin niitä ei tarvitse Kelalle ilmoittaa ollenkaan, eli eivät vaikuta hoitorahaankaan?
Kiva, jos joku osaa auttaa :)
Kommentit (2)
tulot on 20 % suuremmat, niin äitiys- ja vanhempainraha voidaan laskea uusien tulojen mukaan. Kotihoidontuen saa lapsen hoidosta aina, mutta siihen tulevaan hoitolisään vaikuttaa kaikki perheen tulot. Jos hoitorahalla sitä tarkotit. Mielestäni työntekemispäivällä ei ole väliä, toisin kuin äp- ja vanh.rahoissa.
Äitiysrahapäätös tehdään sinulle edullisemman mukaan.
Hoitorahaan en osaa sanoa mitään.