Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Harjoitteletko ekaluokkalaisesi kanssa yhdessä matikkaa ja kirjoittamista?

Vierailija
11.04.2012 |

Vai luotatko että opettaja saa lapselle opetettua sen mitä pitääkin?



Kuinka paljon harjoittelette yhdessä laskemista ja kirjoittamista - vai riittääkö pelkkä läksyjen teko?



Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapselle on tosi rankkaa jo ekaluokan aloittaminen ja kouluun tottuminen ei siinä vanhempien tarvitse mitään ylimääräisiä tehtäviä ja opetuksia antaa.

Vierailija
2/7 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulussa saa oppina. Matematiikassa tuntuisi hiukan olevan tökkimistä, palaan asiaan kakkosella, jos tuntuu edelleen homma olevan nihkeää. Tällä hetkellä pieni ykkösluokkalainen on oppinut niin paljon uusia asioita ja tottuminen kouluunkin... ei tosiaan tule mieleen edes aiheuttaa lisästressiä. Lukeminen sitä paitsi sujuu loistavasti ja kirjoittaa virheettömästi erityisen vaikeita sanoja lukuunottamatta.:)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

erityistä huomiota. Jos lapsella olisi vaikeuksia noissa aineussa, se olisi eri juttu. Vasta kolmasluokkalaisen kanssa ollaan jouduttu käymään kotona läpi englannin läksyjä, kun ei ole muuten kunnolla oppinut.

Vierailija
4/7 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

huolellisuutta välillä yritän hienovaraisesti ohjata



ja matikkaa tykkää ajan kuluksi tehdä lisää, eli sieltä kirjan takaa on tehnyt kaiki tehtävät lisäksi





miikäli ongelmia olisi, niin kyllä opetttaisin, ettei heti tippuisi tahdista.

Vierailija
5/7 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli aikuinen seuraa vieressä, kun lapsi tekee. Ja lapsi kertoilee mitä hän siinä tekee.



Kyllä minä haluan samalla seurata, että lapsi osaa asiat. Mutta hyvin tuo on oppinut, eli olen nyt oppinut luottamaan opettajaankin, että hän saa opetettua sen mitä pitääkin.



Mitään ylimääräisiä harjoituksia ei kyllä tehdä, se olisi meidän lapselle ainakin liikaa, se saisi lapsen vain vastustamaan kirjoittamista ja laskemista. Nyt nuo pienet läksyt menee vielä ihan ilolla. Ja pelkillä läksyilläkin on oppinut riittävästi. Kirjaimissa on ollut vielä kokoeroja eikä kaikki kaaret osu viivoille. Mutta en ole niistä nyt nipottanut, kun kuitenkin sanoista saa selvän.



Varovasti aina välillä kokeilen, että saisiko jotain yhtä kirjainta taas parannettua sillä, että vinkkaan miten sitä voisi parantaa, mutta varon tyrkyttämästä liikaa neuvoja, ettei homma ala tökätä. Onhan noita aikaa viilailla vielä ensi vuonna.



Matematiikassa kysyn joskus, että oletko varma, että tuo on oikea vastaus, ja silloin lapsi huomaa itse virheensä. Joskus taas kysyn vain hämäykseksi, että onko tuo oikein, ja lapsi vilkaisee, että on oikein, eikä hämmenny asiasta enempää.



Lukemisen lapsi on oppinut talven aikana, mutta ei ole vielä innostunut lukemaan läksyjä enempää. Paitsi joskus innostuu lukemaan liikennemerkkejä tms. Ja niitä saa lukea oman intonsa tahtiin, ei painosteta. Annetaan kuitenkin kotona lukemisen mallia itse.

Vierailija
6/7 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsi on tähän mennessä osannut hyvin lskea koulutehtävät, läksyt ja kokeet ovat menneet hyvin, mutta nyt yllättäen uusimmassa kokeessa oli kolmasosa laskuista väärin. Osa näistä oli ihan helppoja vähennyslaskuja, jotka lapsen kyllä pitäisi osata. Toivonkin, että kyse on nyt huolimattomuudesta (vaikka lapsi kuulemma teki tehtäviä viimeisten joukossa) ja ensi kerralla laskut sujuvat paremmin. Ehkä meidän pitäisi kuitenkin yhdessä vähän harjoitella laskemista, jotta lapsi varmasti ymmärtää mistä niissä on kyse. Tähän asti olen vain tarkistanut että kotitehtävät ovat tehty ja oikein (mitä ne yleensä ovat).



ap





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli vähän flunssainen, väsynyt tai muuten huono olo, ja siksi kokeen tekeminen oli vaikeaa. Noin pienten kanssa voi käydä niinkin, etteivät he osaa vielä sivuuttaa sitä huonoa oloa kokeen edessä, kun sitä kokeen merkitystä / tärkeyttä ei välttämättä ymmärrä.



Minä olen joskus harmitellut sitä, kun ekaluokkalaisen kokeita ei tiedä etukäteen. Sitten voi käydä niin, että koe on juuri sinä päivänä, kun edellinen päivä on kulutettu kaupungilla talvivarusteiden hankintaa ja lapsi on illalla ihan umpipuhkipoikki. Ja sitten onkin ollut seuraavana päivänä koe, jolloin lapsi ei varmasti ole ollut ihan parhaimmillaan.



Mutta niin harmi kuin tuollainen pieni epäonnistuminen onkin, niin se epäonnistuminen on vain pieni. Ja ekaluokkalaisilla on niin paljon kokeita, ettei yksi huonosti mennyt vielä aiheuta mitään seurauksia.



Eli tietysti seurailet, että miten menee, mutta älä panikoi asialla vielä äläkä tee kärpäsestä härkästä. Aika näyttää, että onko suuremmalle panostukselle oikeasti tarvetta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kaksi