Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko uimahallista saada rintatulehduksen?

18.11.2005 |

Sarjassamme tyhmiä kysymyksiä, mutta kysyn kuitenkin. Jahka saan jälkitarkastuksen jälkeen luvan uimahommiin, kiinnostais tietää, että voiko uimahallin viileästä vedestä saada rintatulehduksen näin kun on täysimetys päällä?

Että pitääkö odotella imetyksen loppumiseen asti,ennenkun uskaltaa uima-altaaseen?

Kiitos ja anteex! =)



Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Minulle sanottiin neuvolassa, että tärkeintä on huolehtia etten saa kylmää uinnin jälkeen. Klooriveden sanottiin myös kuivattavan ihoa, joten rinnanpäät kannattanee rasvata uinnin jälkeen.



Itselläni oli kaksi rintatulehdusta hyvin pian synnytyksen jälkeen. Uskaltauduin kuitenkin altaaseen jälkitarkastuksen jälkeen, eikä uimisesta ole koitunut mitään ongelmia.



Mukavia uintihetkiä!

Vierailija
2/2 |
18.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytyksen jälkeen sain ohjeistusta rintojen hoidon suhteen kätilöltä joka oli sitä mieltä että viileää ja viimaa tulisi varoa jottei saisi rintatulehdusta. Samainen kätilö kuitenkin neuvoi levittämään pakkautuneille rinnoille jääkaappikylmää rahkaa. Helpottaa kuulemma kuumotusta ja täyden tuntua. Ristiriita on ilmeinen! Keskustelin asiasta lääkärin kanssa, joka sanoi ettei kylmän merkitystä rintatulehduksen syntyyn ole voitu tutkimuksissa osoittaa. Tärkeintä on että rinnat tyhjennetään huolella. Maito huuhtelee bakteerit maitotiehyistä pois. Jos rinnat ovat pitkään täynnä, altistuu tulehdukselle, koska tällöin bakteerit pääsevät kiipeämään ylöspäin tiehyissä. Uimahallista tuskin saa tulehdusta. Itse uin järvessä kesällä enkä saanut tulehdusta vaikka voisi olettaa että järvivesi on epäpuhtaampaa kuin vesi uimahallissa. Eli uimaan vaan!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla