Narttukoiralla olisi kuulemma hyvä teettää yhdet pennut sen oman terveyden kannalta.
Suojaa kohtusyövältä ja muilta kohtuongelmilta kuulemma.
No täällä kerran kysyin, mistä löytyisi sulhanen koiralleni, niin heti alettiin syyttää ahneudesta saada rahaa pennuista jne!
Tyypillistä, mutta ihmiset kai ovat niin paskoja nykyisin?
Kommentit (8)
No niinhän ihmisnartunkin olisi hyvä tehdä lapsia, ihan samoista syistä, antaa suojaa joiltakin sairauksilta.
No huh huh mitä soopaa. Kyllä rintasyövän voi saada, vaikka olisikin tehnyt lapsia. Kyllä on typerin selitys tehdä kakaroita, että suojaa "joiltakin sairauksilta". Milles sairauksille ja krempoille se lasten saanti sitten altistaakaan, vaikka kuule mille.
Sitä on tutkittu kyllä. Samoin raskaus on paras lääke endometrioosiin, joillakin on pysäyttänyt täysin sen etenemisen.
Mutta ainakin meidän koira pitää raiskata että saadaan pentuja aikaan. Se iskee perseen penkkiin ja laittaa korvat luimuun heti kun muita koiria näkyy.
On eri asia lisätä koirien määrää ja kasvattaa niitä.
Nartun terveyttä ei edistä pennutus, se on vain vanhentunut uskomus. Jos et usko, kysyeläinlääkäriltä.
-vauvoille aletaan antaan jo 3 kuisena perunavelliä.
-Diabetestä sairastava ei saa syödä sokeria
-Huonosti syövälle lapselle vähän olutta ruokahalun parantamiseks
-jos pennulla tai aikuisemmalla koiralla tulee sisälle vahinko niin tunge nenä pissaan että oppis sisäsiistiks
-koira opetetaan totteleen omistajaa lyömällä repimällä väkivallalla
-vitsaa vaan lapsille niin kasvavat kunnon aikuisiksi. niin se sanontakin menee
listaa vois jatkaa vaikka kuin monta päivää. ja alottaja sä toimisit niiden vanhentuneiden tietojen ja uskomusten peruteella?
miten tyhmä kukaan voikaan olla ja aiheuttaa lapsille tai eläimille turhia kärsimyksiä?
Aika moni kolmevitonen nainen on menossa päästään sekaisin,eikä mikään muu auta kuin pentujen teko. Mitä lie vanhoja uskomuksia.
Ihan samoista syistä, antaa suojaa joiltakin sairauksilta.