Kauan lasta yrittäneet auttakaa
Miten olette jaksaneet jatkuvat pettymykset ja pystyneet luottamaan siihen, että lapsi tulee ajallaan? Ja kun eihän sitä edes voi tietää tuleeko sitä. Esikoista yritimme 2,5v ja nyt kakkosta on yritetty 1,5v ja ei vieläkään ole tärpännyt. Esikoisen pitkä yrittäminen oli tosi raskasta ja yritin uskoa, että toinen saattaisi tulla sitten helpommin, mutta ei. Tämä sama toivon ja epätoivon pyöritys tuli eteen tälläkin kerralla.Esikoinen tuli kuitenkin luomuna ja joitakin keskenmenoraskauksia on myös ollut, joten joitain mahdollisuuksia onnistumiseen kai pitäisi olla, mutta tämä on niin raastavaa. Tiedän, ettei tähän kai paljon voi mitään sanoa, mutta olisin tosi kiitollinen vertaistuesta ja joistakin ideoista, mitkä auttaisivat tämän jaksamisessa.
Kommentit (55)
nro 2. Sinähän se minun motivaationi parhaiten tiedät. Olemme kyllä käyneet tutkimuksissa.
kolmea seuraavaa kutakin 3 vuotta.
Mä ajattelin aina, että tulee jos on tullakseen. En edes ajatellut hoitoja.
Ja ajattelin myös, että kun ekakin tuli tulee muutkin.
minulla on hyvin samantyyppinen ajatus hoitoasiasta kuin sinulla ja kuitenkin useita raskauksia on tullut luomuna.
ap
Ootko sä nyt ollut hoidoissa ja tutkimuksissa vai et? Miksi et käytä hoitoja?
käydä tutkimuksissa ja hoidoissa. Mielestäni en ole puhunut asiasta mitään ristiin.
ap
Jos lasta oikeasti haluaa, niin ei takerru perusteettomaan ajatukseen "luomuna on paras", kun seurauksena on odotusta, kärsimystä, oman biologisen iän karttumista ja hedelmöityskyvyn huononemista. Äkkiä hoitoihin niin jotain voi tapahtuakin. Mitä sä ajattelet hoidoista? Että lapseen tulee jokin vika kun se saadaan avitetusti alkuun?
Kuule tiedätkö kuinka paljon on luomuna alkunsa saaneita vammaisia? Vai mihin tää sun hoitonegatiivisuus perustuu? Ei ymmärrä. Saatko jotenkin kirkkaamman kruunun itsellesi, kun pääset av:lla sanomaan "lapsi sai luomusti alkunsa".
esikoista tehtiin 5v hoidoilla. Kaksi seuraavaa tulivat myös hoidoilla mutta todella nopeasti. Nyt neljättä odotetaan rv 6 ja hoidoilla tehtiin puolisen vuotta.
Raskasta aikaa, ei sitä voi ymmärtää kuin sellainen, joka on saman kokenut. Jotenkin kuitenkin vaan jaksettiin jatkaa yrittämistä.
Tai miehessäsi, kun kerran tutkittukin on?
kovin monipuolisesti asiasta. Ja minun velvollisuuteni ei ole täällä asiaa selventää. En ole missään vaiheessa kritisoinut ketään, joka on mennyt hoitoihin. Kullakin on omat syynsä ja oikeus tehdä tässä asiassa niin kuin toivoo. Miksi sinun tehtäväsi on siis kritisoida minua? Hoitoihin meno on jokaisen henkilökohtainen valinta ja myös se, missä vaiheessa sinne menee. Ja jos esim. vuoden sisään on tullut 2 luomuraskautta, niin hoidoilla ei saada siihen mitään lisätehoa. Jos se sinua auttaa, niin lapsettomuuslääkärimme oli samaa mieltä! Miksi ihmeessä hyökkäät niin agressiivisesti kimppuuni. En ole puhunut sanaakaan mistään kruunuista ym. Taitaa itselläsi olla joitain purkamattomia traumoja asiasta.
Sanoit aivan selvästi, että sinulla on sama kanta kuin nelosella, joka sanoi että hän ei edes harkinnut hoitoihin lähtemistä.
Esimerkiksi klomifeeni aktivoi munasolujen tuotantoa vielä pitkän aikaa lääkityksen lopettamisen jälkeenkin.
taidat ymmärtää kritiikkisanan jotenkin väärin. Jos sanon olevani samaa mieltä, että en ole itse harkinnut ainakaan tässä vaiheessa hoitoihin menoa, niin miten siinä kritisoin niitä jotka menevät hoitoihin? Eikö minulla ole oikeutta mielipiteeseen?
käyttänyt mitään hormoneita, koska elimistöni toiminta on täysin normaalia. Vaikka miksi mun pitäisi tätä teille tilittää. Mä hain vaan vertaistukea, mutta tuli kaikkea muuta.
ap
että vaikka kyseessä olisi selittämätön lapsettomuus, niin esimerkiksi inseminaatiolla voisitte saada lapsen. Mutta mikä siinä on niin vastenmielistä, ettette sitä voisi kokeilla?
mua noin pitkää aikaa. Onko hän varmasti pätevä? Useat keskenmenot viittaavat siihen ettei kaikki ole kunnossa. Oletko perillä siitä, miten pitkä on luteaalivaiheesi? Teroista voisi olla apua.
Älä tarraudu luomuhaaveeseen liiaksi!
sanoin, niin lapsettomuuslääkärikin oli tässä vaiheessa sitä mieltä, että hoidoista ei tule lisätehoa raskautumiseen.
ap
kun oikein kaivamalla pitää tappelua saada aikaiseksi.
Ainut vinkki on että pitää tehdä extra kivoja asioita välillä, että lapsenteko unohtuu. Ja pitää taukoa lapsenteosta, vaikka se on vaikeaa kun tietää tasan tarkkaan milloin se ovulaatio on.
Itse olen yllättänyt miten raskasta kakkosen yrittäminen on, jotekin vanhat pelot ja muistot tulevat niin voimakkaasti mieleen.
t. 7 tuhatta
Ette taida lasta niin kauheasti halutakaan.