Korva sattuu ja rakkoja kielessä
Oikea korva on sattunut nyt pari vuorokautta, varsinkin niellessä ja siinä on välillä nesteen tuntu. Kielen sivuilla on rakkoja ja kieli ja kurkkukin sattuu niellessä. Ei ole flunssaa eikä kuumetta. Särkylääkkeet vähän lievittävät särkyä.
Mikäköhän tämä on? Joku virus vai mikä? En viittis turhaan lähteä lääkärille. Josko täältä löytyisi hoitajia tai lääkäreitä...? ;)
Kommentit (2)
Mulla samankaltaisia oireita. Aluksi tuli suuhun aftoja, sitten nenän limakalvolle kipeä rakkula (tulee usein flunssan yhteydessä). Viikon särki helvetisti pää, sitten alkoi korvat särkeä. Ei kuumetta eikä nuhaa. Alilämpöön kyllä vetää niin että olo on aivan veltto. Mahatautikin iski, mutta ehkä johtui vain jatkuvasta särkylääkkeitten syömisestä? Nyt alkaa muuttua yskimiseksi ja hiukan on ruvennut kurkku kipuilemaan. Tätä on kestänyt jo pari viikkoa, oireet vaihtelevat melkein päivittäin. Itse ajattelen, että flunssa yrittää kaikin keinoin päästä käsiksi. Ei voi oikein jäädä saikullekaan, kunnei tule kunnolla kipeäksi eikä kuume nouse.
Eikös se mene itsekseen ohi?
Kiitos, ap