Vauva liian väsynyt rintaruokintaan, vieläkö toivoa imetyksen onnistumisesta?
Moi,
maitoa tulisi vaan vauva ei jaksa pysyä hereillä syödäkseen. Olen siis joutunut lypsämään pulloon ja antamaan siitä, eikä sekään siis suju innolla, koska vauva tahtoo nukahtaa. Jos tämä vaihe joskus paranisi (vauva 5 vrk), niin onko minkälaisia mahdollisuuksia päästä vielä täysin rintaimetykselle?
Tuntuu kurjalta, kun oli niin varautunut hyvään imetykseen (tämä toinen lapsi), ja nyt vauva ei valitettavasti itse jaksa. On kyllä ihan täysiaikainen, mutta kovin väsy vielä.
Vastauksia ja omia kokemuksia sekä neuvoja kaivattaisiin kovasti.
Kommentit (12)
eikä sen takia jaksa pysyä hereillä/syödä. Kannattaa soittaa sairaalaan ja kysyä.
Neuvolatäti kyllä poissulki omasta mielestään tuon keltaisuuden pois.
Nyt vuorokaudessa saatu paino nousemaan 50 g kun olen pulloruokkinut (tosin siis omalla maidolla).
Kaksi kertaa olen synnärille soittanut, ja kummallakaan kerralla ei ole suhtauduttu mitenkään vakavasti.
Tosi asia on se että myöskään sitten pissaa ja kakkaa ei tule riittävästi. Hyvä jos 1-2 kertaa päivässä pissa.
Mulla poika (7 kk) syntyi 6 viikkoa etuajassa ja vietti ekat 3 viikkoa elämästään keskolassa. Jouduin siis pumppaamaan maitoa useemman kerran päivässä, poitsu opetteli syömään ensin pullosta ennen kuin edes päästettiin rinnalle. Imetystä pääsin harjoittelemaan ekan kerran poitsun ollessa 2 vkon ikäinen ja silloinkin alkuun vain hetken, myöhemmin kerran tai kaksi päivässä 10 min kerrallaan. Pojan päästyä kotiin annoin vielä osan maidosta pullosta, mutta pikkuhiljaa pullo jäi pois ja poitsu olikin sitten kiinteiden alotukseen asti pelkällä rintaruokinnalla. Eli toivoa siis varmasti on. :) Tsemppiä kovasti teille ja onnittelut pienokaisen johdosta!
väsynyt ja itkiessä kädet tärisivät. Hoitsu otti sokeriarvot, jotka olivat aika alhaalla. Tilannetta seurattiin pari tuntia, mutta poitsu joutui silti teholle pariksi päiväksi. Sai sokeriliuosta tiputuksena, maidot menivät ensin nenämahaletkussa kun ei jaksanut syödä pullostakaan riittävästi ja tietenkin antibiootteja varmuuden vuoksi. Pääsi teholta pois, kun sokerit pysyivät koholla ilman tippaa ja maidot menivät pullosta.
Vuodeosastolla imettiin jo tissiäkin rintakumin kanssa ja seuraavana päivänä onneksi jo kotiin.
Jos vauvasi ei saa riittävästi maitoa laskevat sokerit ja jos sokerit ovat alhaalla ei tietenkään jaksa imeä riittävästi... onko niitä sokereita tarkistettu?
Millainen tilanne oli vielä sairaalassa? Jaksoiko silloin imeä rinnasta / pullosta riittävästi?
Eli mulla ei ollu maito vielä noussu (nousi eilen), ja lapsi oli niellyt lapsivettä, joten kätilöt sanoivat ettei ookkaan vielä niin nälkänen.
Nyt iloinen uutinen se, että kuuden ja puolkasin välillä koetin antaa molempia rintoja, imi vähän. Sitten saatiin pullosta 30 ml. Nyt vauva hereillä, ja otti äsken vähän maitoakin taas rinnasta :)
Kyllä on heti parempi mieli itelläkin.
Hyvä, että vauva oli jaksanut imeä rintaakin ja vähän pullostakin.
Mulla myös toinen lapsi, joka syntyi 2vk etuajassa ja oli alle 3 kiloinen. Kättärillä ja neuvolassa sanottiin, että pitää herätellä 3 tunnin välein syömään ja päivisin vieläkin useammin. No, päivisin vauva heräsikin itse 3-4 tunnin välein, mutta yöllä en saanut häntä hereille millään. Joku yö meni 2 tuntiakin yrittäessäni herätellä sitä, mutta turhaan. Lopulta pumppasin yöllä rintani tyhjäksi ja annoin maidot tuttipullolla, joka menikin osittain uniselle vauvalle.
Myös päivisin ei oikein jaksanut imeä vaikka vauva olikin nälkäinen, joten annoin myös silloin pumpatut maidot tuttipullolla. Näin siis ensimmäinen viikko, mutta jo heti toisella viikolla vauva alkoi pikku hiljaa jaksaa imemään rintaa ja nyt mennäänkin sitten täysimetyksellä. Vauva nyt 6vk.
Imetyksen tuki ry:n artikkelin uneliaan vauvan imettämisestä?
http://www.imetys.fi/itu/nukkuu.html
Oikein paljon tsemppiä teidän imetykseen!
meillä neiti ei jaksanut alussa syödä, veti parit imut ja nukahti tissille.
Pumppasin ja juotin siitä äp pakkauksen pullosta, kun siitä saatiin maidot hyvin alas. Otettiin myös tutti kehiin, kun tuntui ettei yksinkertaisesti jaksa imeä. Pikkuhiljaa alkoi
poskilihakset vahvistumaan ja tissikin kelpaamaan.
Älä siis luovuta.
Mulla kesti 3 viikkoa että imetys oikeasti onnistui ja monta epätoivon hetkeä siinä välissä.
Nyt kohta 7 kk imetystä takana
Meilläkin poika ekan viikon nukahteli rinnalle jatkuvasti ja sai tosissaan herätellä syömään. Sittemmin innostui syömisestä niin että kulkee painokäyrällä +2. Ikää nyt reilu 4kk ja ahkerasti syö edelleen, nyt jo soseita lisäksi.
Aika hyvin toimii juuri se, että tyrkyttää rintaa heti kun vauva vähänkin inahtaa ts. näyttäisi olevan edes vähän kevyemmässä unessa. Etumaito (eli se pikku tilkka joka tulee heti) on enemmän vettä ja sokeria, ja se virkistää ja herättää vauvaa (saa verensokerin nousemaan sen verran että vauva jaksaa ryhtyä tositöihin) mutta sillä ei sitten saa aikaiseksi kasvua. Takamaito, eli se, jonka vauva ottaa rinnasta " herumisen" jälkeen (rinta kiristyy kun maitorauhaset alkavat toimia) sisältää paljon valkuaista ja rasvaa ja on elintärkeä vauvalle, mutta ensialkuun vastasyntyneet haluavat maitoa usein ja ihan vähän kerrallaan, ja on varmasti ihan hyvä lypsää imetyksen jälkeen jotta saa takamaidon määrän kasvuun, jolloin se on innottomammankin vauvan helposti otettavissa. Silloin kun vauva imee vaikka juuri mitään ei enää tule, maidontilaus kasvaa ja sen tilauksen rinta täyttää sitten joko seuraavalla imetyksellä tai viimeistään seuraavana päivänä.
Imetän viidettäni ja olen onnellinen kun esikoisen imetys aikoinaan onnistui sattumalta vaikka minulla ei ollut ketään joka olisi osannut vastata kysymyksiini... Silloin ei ollut vielä kotitietokoneitakaan...
Vaikuttaako vauva punakalta? Jos bilirubiibiarvot ovat koholla, se väsyttää vauvaa kovasti. Helppo testata keskussairaalan labrassa nopealla verinäytteellä (kantapäästä). Kannattaa soittaa synnärille ja kysyä (siis heti!). Bilirubiini saadaan hajotettua sinivalohoidolla helposti.