Uskomaton tuo Urpilaisen ja SDP:n ehdotus.
minulla on paljon tuttuja, jotka tienaavat yi tuon 100 000 euroa. Minä en tienaa. Nämä paljon tienaavat tuttuni tekevät pitkää päivää ja ovat paljon poissa perheidensä luota. Minä saan olla perheeni kanssa, koska teen lyhyempää päivää tavis-työssä. Minusta olisi tosi väärin, että nämä paljon töitä tekevät ystäväni, jotka jo joutuvat luopumaan vapaa-ajastaan työlle, saisivat vielä maksaa jotain solidaarisuusveroa. Millaistahan solidaarisuusveroa minun tulisi maksaa näille yli 100 000 euroa maksaville ystävilleni vapaa-ajastani?
Kommentit (29)
kun tyytyisi vähempään niin ei tarvitsisi niska limassa raataa. En ymmärrä ihmisiä, joille vain työ ja raha on kaikki kaikessa. Vähemmälläkin pärjää ja voi elää aivan loistavaa elämää. 70% veroaste olisi juuri sopiva kaikille yli 100 000 tienaaville.
Ihan samoin voit valita sen vapaa-ajan ja pienemmän palkan. Turha toisten valinnoista on valittaa ja olla kateellinen hyvästä palkkanauhasta.Veroja siitä maksetaan jo ihan riittämiin. Onneksi on ap:n kaltaisiakin ihmisiä, jotka tämän ymmärtävät.
Kyllä suurin osa yli 100 000 tienaavista on todellakin palkkansa ansainnut. Vastuu on kova yksityisellä sektorilla.
Kiitos siitä...
kuulun kanssa tuohon yli 100 000 palkkatyöstä ansaitsevaan porukkaan ja noinhan se juuri menee, että joutuu tekemään paljon työtä ja reissaamaan. Tästä kiitoksena puolet palkasta lähtee pois jo ennen kuin se tulee tilille.
Demarien aloite on epäreilu ja puhdasta äänten kalastusta.
että Kreikkaan pumpataan rahaa, vaikka siitä ei mitään hyödytä. Samaan aikaan pitäisi joidenkin Suomessa maksaa typerää veroa siksi että tienaavat hyvin, en ymmärrä.
Onhan se verotus niillä aika rankkaa ennestäänkin että silleen ymmärrän yskän. Mutta vapaa-aikajuttu on oma valinta, aina voi vaihtaa alempiarvoiseen työhön ja pienempään työaikaan ja palkkaan. Toisin päin on vaikeampi tehdä. Raha ei aina ole se ykkönen. Minusta tärkeämpää on työn mielekkyys ja työssä jaksaminen vaikka palkka oliskin pienempi.
Nuo eivät aina ole ristiriidassa. Mieluisa työ voi vaatia paljon aikaa, ja siitä myös saa rahaa hyvin. Jos joku asia kiinnostaa, niin sille voi uhrata paljon aikaa koska ei pysty lopettamaan. Tämä tilanne monilla tutkijoilla ja keksijöillä, juuri tekemässä läpimurtoa niin ei sitä vapaa-aika siinä vaiheessa kiinnosta.
Samoin moni on aina töissä, ja saattaa nauttia siitä paljon. Esim. aikuinen heppatyttö jolla omat tallit =töitä on koko ajan mutta se ei useimmista tunnu raskaalta vaan on juuri sitä elämää mitä haluaa elää.
Havaintojeni mukaan ne jotka pitävät tarkkaan kiinni siitä "vapaa-ajastaan" ovat niitä jotka eivät työssään viihdy. Jos on mukava työympäristö ja mielenkiintoinen työ, niin ihan oikeasti siellä töissä viihtyy eikä ole kiire kotiin.
Ja toki elämään tulee esim. lasten kautta muutoksia, haluaa olla kotona heidän kanssaan jne. koska pitää antaa aikaa perheellekin ja lasten pitää olla se nro 1. Mutta sitten jos lapsi treeneissä koulun jälkeen tai mummon kanssa elokuvissa, niin miksei tuota aikaa voisi olla töissäkin JOS kokee sen mielekkäämpänä kun kotona yksin rentoutumisen.
jossa Suomessa hyvin koulutettujen ostovoima oli Eurooppaan verrattuna noin 70% ja kouluttamatomien duunareiden 120%.
Veroja menee puolet ja lopuilla elää kolme lastamme ja minä. Siis puolisoni lisäksi.
Minä teen kotityöt ja hoidan lapset. Puoliso tulee töistä kotiin välillä viikon päästä, välillä klo 22 ja joskus jo klo 15. Joskus hän pitää etäpäiviäkin, mutta nekin ovat täyttä työtä.
Kyllä täytyy sanoa, että nämä rahat on yhdessä tienattu, eikä vain kulutettu! Silti Suomessa ei ole perheverotusta. Onneksi on sentään leskeneläke, jota sitäkin kohta ehkä yritetään viedä. Minä kun en voi revetä täysipäiväisiin palkkatöihin, koska muuten pienet lapsemme joutuisivat olemaan pitkien työmatkojeni vuoksi 10 tuntisia päiviä hoidossa. Minä olisin kuin totaali yksinhuoltaja vielä töiden lisäksi! Veisin ja hakisin lapset ja hoitaisin kodin.
Vaihtoehtoisesti tekisin lyhyttä päivää ja sitä joudunkin pian tekemään, vain ja ainoastaan siksi, että puolisoni työt eivät jousta! Haluaisin kyllä olla koko-aikainen, mutta kaikkeahan ei elämässä voi saada...
Puolisoni tulojen vuoksi meiltä tulee menemään täydet päivähoitomaksut. En saa työttömyyskorvastakaan eli tuloni ovat 0 euroa heti kun nuorin lapsista on 3 v ja kotihoidontuki lakkaa. Lakisääteinen eläkkeeni ei kartu kunnolla, koska en vain voi työskennellä täysimääräisesti. Tosin jääkö eläkerahoista mitään jaettavaakaan, kun Euroopan talous käy läpi suuria muutoksia? Meidän perhe ei ole ehtinyt elämään leveästi, vaikka toisella onkin 100 000 euron tulot. Kuka on tuhlannut rahojamme?
Puolisoani vie mielenkiintoinen työ ja mahdollisuus näyttää mihin pystyy. Hän on valmis tekemään töitä erittäin vastuullisessa asemassa (jos saisi 200 000 euroa per vuosi) viisi vuotta ja sitten löysäämään vähemmän vastuullisiin tehtäviin, jos minä niin vaatisin. Hänen kannattaa kokeilla mitä kykenee työelämässä saavuttamaan. Nyt tai ei koskaan!
11.
Kenenkään ei ole PAKKO käyttää suurinta osaa ajastaan työhön. Se on aina valintakysymys. Jos työ on keskeisin intohimo ja prioriteetti, niin silloinhan se on. Ehkä tällainen suuntaus verotuksessa toisi ihmisiä oikeasti vähän kestävämpien arvojen äärelle. Loppujen lopuksi on aina arvovalinta miten aikasi käytät.
Perheverotuksesta sen verran, että jossain vaiheessa itsekin pidin sitä ihan hyvänä ajatuksena. Sitten totesin, että sillä saadaan loistavasti tilsittyä (yleensa) naisen itsenäisyys sekä ihan taloudellinen turvakin melko tehokkaasti maan rakoon. Naiset jäävät miehen tuloista riippuvaiksi, eläkekertymät yms jäävät aivan olemattomiksi. Jos mies päättää ottaa ja lähteä tökkimään tai vaikka kuolee, niin siinäpä sitä sitten ollaan. Perheverotus ruokkii sukupuolten välistä epätasa-arvoa.
perheelle jäävät varat voitaisiin korvamerkitä kotona olevan puolison eläketurvaksi, ainakin tiettyyn määrään asti:)
Nythän tilanne on se, että eläminen maksaa ja verottaja ja työ vievät veronsa:(
11.
Jos vaikka nyt mätkäistäisiin lapsivero 10% perheen vuosituloista per lapsi, niin siitä huolimatta lapsia tehtäisiin edelleen. Se vaan aiheuttaisi katkeruutta ja pahaa verta ihmisissä. Vert.
Ihan samaan tapaan työssään viihtyviä ja siihen panostavia (ja sitä kautta hyvin tienaavia) ärsyttäisi maksaa hyvien tulojen vuoksi ylimääräistä ja turhaa veroa.
Jokainen saa punoa ihan itse sen elämänsä siihen malliin kun haluaa. Ja aina se paljon töitä tekevä ei ole huono äiti/isä. Tiedän monia jotka rauhoittavat tietyt ajat kokonaan lapsille, eli kun ovat paikalla ovat 110% läsnä lapsilleen. Sitten taas on niitä jotka paljon kotona, mutta isi pelaa pleikkaa olkkarissa ja äiti roikkuu Facebookissa eikä kummallakaan "ole aikaa" lapselle.
mutta yhteiskunnan on. Yhteiskunnan arvot voivat olla joko kovan markkinatalouden arvot tai sitten vähän pehmeämmät hyvinvointiyhteiskunnan arvot. Ja kaikkea siltä väliltä. Verotus on tulonjakoa, ja tulojako on käytännössä kaikkien yhteiskunnallisten näkemysten perusta. Vasemmiston perustana on se, että tehdään yhteiskunnasta rakenteellisesti tasa-arvoisuutta tukevampi rakentamalla hyvinvointia. Oikeisto näkee yksilön vapauden ja vastuun itsestään ideologiansa perustana, jolloin yhteiskunnan tehtäväksi jää talouskasvun tukeminen. Jokainen voi valita, mitkä arvot omakseen kokee.
joista verojen jälkeen jää noin 50 000 toisen palkkapussiin, vaatii kuitenkin joskus kahden ihmisen työpanoksen. Toinen tekee työt työpaikalla ja toinen kotona. Näin on silloin kun on pieniä lapsia, vaativa työ ja halutaan hoitaa lapsetkin kunnolla itse.
Vasurit ajavat päivähoitoa, mutta oikealla ymmärretään myös perheen asemaa, kun toinen vanhemmista tekee vaativaa työtä ja lapset hoidetaan itse. Ketkä ajaisivat eläketurvaa kotiinjäävälle vanhemmalle? Eläke voitaisiin kustantaa yli 100 0000 euroa ansaitsevan puolison veroista.
joista verojen jälkeen jää noin 50 000 toisen palkkapussiin, vaatii kuitenkin joskus kahden ihmisen työpanoksen. Toinen tekee työt työpaikalla ja toinen kotona. Näin on silloin kun on pieniä lapsia, vaativa työ ja halutaan hoitaa lapsetkin kunnolla itse.
Vasurit ajavat päivähoitoa, mutta oikealla ymmärretään myös perheen asemaa, kun toinen vanhemmista tekee vaativaa työtä ja lapset hoidetaan itse. Ketkä ajaisivat eläketurvaa kotiinjäävälle vanhemmalle? Eläke voitaisiin kustantaa yli 100 0000 euroa ansaitsevan puolison veroista.
Eläkevakuutuksissa maksetaaan tietty aika, esim vain 10 vuotta lisäeläkettä.
niin luulisi siitä tosiaan irtoavan jo siihen kotona olevan vapaa-ehtoiseen eläkekassaan.
Oikealla tuetaan tosiaan konservatiivisia perhearvoja, jotka ikävä kyllä ovat myös omiaan lisäämään sukupuolten välistä epätasa-arvoa.
Minunkin ystäväni on juristi ja hän on aina töissä. Kyllä hän rahansa ansaitsee.