Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä tietää, että onko ihastuminen epätoivoisuutta vai oikeaa tykästymistä?

Vierailija
20.02.2012 |

Varsinkin, kun on ollut pitkään yksin ja kohtaa ihmisen, joka ei välttämättä täytä täysin ihannekumppanin laatutekijöitä, mutta kuitenkin sytyttää paljon tunteita.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän voi sytyttää niitä tunteita niin paljon ihan siksi, että vain niin kovasti haluat kohdistaa ne johonkuhun.



Jos sinulla jotain kriteereitä on eikä hän täytä niitä, miksi tinkiä..... et kai tyhjästä ole kriteerejäsi keksinyt?



Vierailija
2/7 |
20.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensiksi tekisi mieleni kysyä, että kuinka pitkä ja yksityiskohtainen on laatuvaatimuslistasi.



Toiseksi tekisi mieleni todeta, että läpikotaisin tuttuun ihmiseen harvemmin ihastutaan. Pikemminkin se kunnia suodaan jollekin liki vieraalle ihmiselle ja useimmiten hiukan epävakaassa elämäntilanteessa.



Ja miksi ihastuminen olisi epätoivoisuutta? Tai oletko epätoivoinen? Jos haluat olla viileä realisti, ja vieläl pystyt siihen, torjut ja tukahdutat parhaasi mukaan kaikki ihastukseen viittaavat tunteet, koska todennäköisesti ihastuksen tunteesi häviää piankin, ja koska ihastuksen kohde ei ole odotustesi mukainen. Koska. Niin. Vain. On.



Useimmat alkavat suhteet päättyvät melko pian. Useimmissa ihmisissä on paljon puolia, jotka ilmenevät vasta kun tutustuu lähemmin. Ja lisäksi ihmiset hiljalleen muuttuvat.



Enkö vaikuta nurjalta? Et voi tietää muuta kuin jälkikäteen. Ja silloinkin pitää pystyä rehellisyyteen ja hyväksyä oma osuutesi ihmissuhteen kulkuun. Laatutekijälistaasi tulee elämänkokemus muuttamaan ja ehkä myös lyhentämään. Tosin kyllähän monet naiset yrittävät kouluttaa miehiään, vaan työn menestys taitaa olla tilapäistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

oleta ihastumiseni johtavan suhteeseen ainakaan ennen parempaa tutustumista. Se, mitä tämä ei vaatimuksistani täytä, on kuitenkin merkittävä asia ja siksi pistää oikeasti miettimään, että olenko valmis edes teoriassa hyväksymään kumppanissani sen vian. Vai olenko tosiaan niin epätoivoinen, että kelpaa kuka vain. No, onneksi tässä on loppu elämä aikaa tunnustella.

Vierailija
4/7 |
20.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epätoivo on ihan yhtä arvokas tunne kuin ihastuminen. Ja ihan yhtä varmasti se myös menee ohi.

Vierailija
5/7 |
20.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Go for it, aika näyttää mitä siitä syntyy.

Vierailija
6/7 |
20.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Go for it, aika näyttää mitä siitä syntyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän ei täytä jotain vaatimusta jota sinä pidät tärkeänä. Kunnioita itseäsi äläkä laske rimaa. Olen itse aikanaan ryhtynyt suhteeseen tyypin kanssa, jolla oli heti kättelyssä nähtävissä juuri sellaisia asioita joita en siedä. Aivan älytön viritelmä. Arvioini hänestä oli aivan oikea, ja aika on näyttänyt noiden asioiden poikineen vain lisää kiusaa vielä muillekin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme