Onko tää ihan "laillista" /mahdollista?
Ilmoitus Mol-sivuilla: "Haen 18.v täyttänyttä oma-aloitteista ja lapsi-rakasta lastenhoitajaa n.10-12t unnniksi viikossa. Työaika sopimuksen mukaan. Palkka muodostuu kelan yksityisenhoidon tuesta ,joka on n.330 eur/kk. Otathan yhteyttä , niin kerron lisää."
Eli ihmettelen voiko oikeasti saada yksityisen hoidon tukea, noin pienelle tuntimäärälle, ja maksaa vain sen tuen palkkana? Jos, niin toihan olis kannattavaa.
Kommentit (15)
oliskohan kuitenkin ihan kotihoidontuki,jota tossa tarkoitetaan. Lapsihan on hoidettava kotona että sen tuen saa.
Siis kuukaudessa teet yli 40 tuntia töitä 330 eurolla? :-DD Tulee ihan megamahtava tuntipalkka.
Jollekin kotona asuvalle opiskelijalle tuo voi olla ihan ok.
Siis kuukaudessa teet yli 40 tuntia töitä 330 eurolla? :-DD Tulee ihan megamahtava tuntipalkka.
Mutta onko mahdollista saada tukea noin pienellä tuntimäärällä? Sittenhän voisi ns omiin menoihin (harrastuksia, miehen kanssa elkokuviin tm) palkata hoitajan, saada tuon tuen ja maksaa loput itse?
eli: jos hoidat lapsesi himassa, saat kotihoidon tukea. Jos hoidatat lapsesi yksityisellä, saat yksityisen hoidon tukea. Molempia et voi saada.
=lapset täytyy hoitaa koko muun ajan himassa ilman kotihoidontukea, jos aikoo saada tuon yksityisen hoidon tuen. Ei kovin kannattavaa, jos se menee sitten tuolle hoitajalle?
Meillä oli n. vuoden ajan yksityinen hoitaja kotona yhtenä päivänä viikossa, noin 8 tuntia kerrallaan. Hän sai palkkaa vain yksityisen hoidontuen verran.
Olimme miehen kanssa töissä kumpikin kolmena päivänä viikossa (olimme molemmat osittaisella hoitovapaalla) ja hoitaja hoiti lapset sinä päivänä kun meillä kummallakin oli työpäivä.
Tuossa mallissa työnantaja maksaa eläkevakuutusmaksusta kaiken, eli ei peri työntekijältä sitä muutamaa prosenttia.
En ymmärrä, mikä tässä olisi laitonta?
eikä saa työmarkkinatukea, koska puolison tulot ylittävät tulorajan.
Siis kuukaudessa teet yli 40 tuntia töitä 330 eurolla? :-DD Tulee ihan megamahtava tuntipalkka.
Jollekin kotona asuvalle opiskelijalle tuo voi olla ihan ok.
Hoitopäiviä pitää olla viikossa viisi, vähintään viiden tunnin mittaisia.
kotona ja maksaa hoitajalle sen kotihoidontuen kokonaisuudessaan. Hoitaja siis hoitaa nuo tunnit, vanhempi loput.
Mikä tuossa on vaikea käsittää?
sen voi maksaa yksityisen hoidon tukena.
montako tuntia lapsi on maksullisessa hoidossa, vaan siitä, että lapsi EI ole yhtään tuntia kunnallisessa päivähoidossa. Eli tässä tapauksessa lapsella on palkallinen hoitaja puolitoistapäivää viikossa, ja vanhemmat hoitavat lopun ajan. TÄmä riittää Kelalle.
Sinänsä 8 euron tuntipalkka ei välttämättä ole ruhtinaallinen, mutta työntekijänkin kannalta ihan normaali, jos työntekijä on esim lähäri tai opiskelija. Tunteja ei ole kauheasti, joten palkkaakaan ei kerry kuin kokoaikaisesta suhteesta, mutta eiköhän tuollaiseen hommaan etsiydykin joku, jolla puolitoistapäivää viikossa sopii. On toi varmaan kassahommaa ta siivousta miellyttävämpää - niissä palkka on suunnilleen sama.
Kelan yksityisen hoidon tuki 166 euroa, joten kyllä tuossa on nyt mennyt tuet sekaisin.
Jos jonkun palkkaa kotiinsa, niin pitää myös maksaa sivukulut eli sotumaksut, eläkevakuutusmaksut ym ja olla tapaturmavakuutus.
Kelan yksityisen hoidon tuki 166 euroa, joten kyllä tuossa on nyt mennyt tuet sekaisin.
Ensinnäkään tuossa ei sanota montako lasta hoidetaan (tai sit en katsonut tarkemmin)
Meidän kunnassa saa yhdestä lapsesta hiukan vajaa 500e/lapsi johon kuuluu sekä kunnan että kelantuet. Tämä on siis yksityisenhoidontuki johon vaaditaan tietty tuntimäärä viikossa. En muista tarkkaan mikä se on. Kiskojen se joku 30-40 tuntia viikossa pitää olla.
Jos esim. On 2 lasta niin hyvinkin voi olla tuo 330 e kk:ssa.
Siis tuolla tuntimäärällä. Jollekkin opiskelijalle tuo voi olla hyväkin juttu tai jollekkin toiselle äidille joka on oman lapsen kans kotona.
Jos jonkun palkkaa kotiinsa, niin pitää myös maksaa sivukulut eli sotumaksut, eläkevakuutusmaksut ym ja olla tapaturmavakuutus.
noin 80 € kuussa, en muista ihan tarkkaan. Se oli siis se maksu, joka me siitä päivähoidosta maksettiin kuukaudessa, kun hoitajan palkka tuli kelalta. Terkuin numero 7.
Siis kuukaudessa teet yli 40 tuntia töitä 330 eurolla? :-DD Tulee ihan megamahtava tuntipalkka.