Kalkkunoiden kurja kohtalo
Kalkkunakukkoja survotaan edelleen puoli metriä korkeisiin laatikoihin, vaikka lintu on melkein metrin korkuinen. Laatikossa voidaa pitää 12 tuntia. Eläinlääkärit puuttuvat, päättäjät eivät. Teollisuus kävi oikein visiitillä ministerin luona, että homma saa jatkua niin kuin ennekin ... ja kyllä on halpaa.
Kommentit (5)
ja kalkkunoita kasvatetaan entistä isommiksi!
Kalkkunalle syntyy paljon enemmän vammoja jos se pääsee kuljetuksen aikana seisomaan. Tässäkin voi miettiä tilannetta sovellettuna omalle kohdalleen: tuntisitko olosi turvalliseksi likkuvassa ajoneuvossa jos sinun pitäisi seisoa kahdella jalalla voimatta pitää mistään kiinni? Tai jos itse istuisit, mutta muita kavereita seisoskelisi vieressä ilman tukea ja kaatuilisivat toisinaan sinne tänne? Itse ainakin mieluummin haluaisin että kaikki istuisivat.
Pisimmät kuljetukset tehdään yöaikaan niin että ne ovat aamulla töiden alkaessa teurastamolla, ja kalkkunat nukkuvat matkan ajan (yöllä) aivan kuten ovat tottuneet tekemään kaikkina muinakin öinä. Ja kyllä - ne MAKAAVAT nukkuessaan ja sopivat erinomaisesti kuljetuslaatikkoon.
No oletetaanpa, että vastoin EU:n tasapuolisen kilpailun periaatteita tänne määrättäisiin muita kilpailijamaita tiukemmat kuljetusmääräykset, tuotanto loppuisi ja rupeaisimme ostamaan kalkkunanlihamme vaikkapa Saksasta tai Hollannista. Keski-Euroopassa kuljetetaan puolitoista kertaa suurempia kalkkunoita pienemmissä laatikoissa. Kaupan päälle tulisi vielä useita rutiininomaisia antibioottikuureja joka kalkkunalle. Tämäkö olisi se lopputulos mitä haluamme?
Ja kun tehtävään erikseen määrätty tarkastajaeläinlääkäri huomauttaa että nyt EI MENE SÄÄNTÖJEN MUKAAN , niin hänet siirretään pois tehtävistä ja hukataan johonkin viraston nurkkaan pölyttymään.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/01/tutkija_epakohtiin_teurastamoissa…
Oikeasti ei teollisuutta eikä suurinta osaa valvovista viranomaisistakaan kiinnosta eläinten hyvinvointi. Mutta kuluttajaa kiinnostaisi, onko reilua ettei totuutta kerrota?
Pelätäänkö, että ihmiset vähentäisivät lihankulutustaan?
Kalkkunoista ja broilereista ei kukaan välitä! Ja eläimet taatusti kärsivät, kun ne survotaan lyttyyn pieniin laatikoihin. Mutta halpaa pitää olla ja muulla ei ole väliä!
Katsotko sinäkin ihan uutisia?